Trwa ładowanie...

Hormony w leczeniu poudarowym

Naukowcy z Sahlgrenska Academy odkryli, że hormon powiązany z hormonem wzrostu sprzyja rehabilitacji po udarze mózgu.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Hormon IGF-I

IGF-I, czyli inaczej insulinopodobny czynnik wzrostu obecny jest we krwi. Odpowiada między innymi za wzrost i gęstość kości. Poziom tego hormonu jest podwyższony u osób zdrowych i aktywnych fizycznie. Wpływ na niego mają również inne czynniki, w tym inne hormony, predyspozycje genetyczne i odżywianie.

2. Hormon IGF-I a powrót do zdrowia po udarze

Zespół badawczy z Sahlgrenska Academy przeprowadził analizę danych 407 pacjentów w wieku od 18 do 70 lat, którzy przeszli udar mózgu. Ich stan monitorowano przez dwa lata po tym wydarzeniu. Naukowcy mierzyli także u uczestników badania poziom hormonu IGF-I i zauważyli, że im był on wyższy, tym chory szybciej wracał do zdrowia. Hormon ten korzystnie wpływał na stan zdrowia pacjenta zarówno w pierwszej fazie po udarze, jak i na późniejszych etapach między 3 a 24 miesiącem od udaru. Wyjaśnia to dlaczego chorzy, którzy biorą bardziej aktywny udział w rehabilitacji i częściej ćwiczą, szybciej wracają do zdrowia. Wyniki badań otwierają możliwość leczenia osób po udarze za pomocą hormonu IGF-I lub lepiej poznanego hormonu wzrostu.

Następny artykuł: Kurkuma w leczeniu udaru

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.