Rehabilitacja po udarze – dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja najczęściej kojarzy się z powrotem do zdrowia po wypadku komunikacyjnym lub jako forma leczenia schorzeń układu kostno-stawowego i układu mięśniowego. Takie jej postrzeganie sprawia, że niewielu chorych po zawale serca czy udarze mózgu korzysta z fachowej pomocy fizjoterapeuty. Problemem jest również utrudniony dostęp do specjalistów.

Polskie społeczeństwo pojęcie rehabilitacji medycznej traktuje dość wąsko. Uznaje się, że swoim zakresem obejmuje ono dziedziny, tj.: ortopedia, reumatologia, neurologia, fizjoterapia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Być może, to właśnie dlatego w Polsce niewielu chorych po udarze mózgu oraz zawale serca korzysta z kompleksowej opieki fizjoterapeuty. Problemem jest również brak odpowiednich ośrodków rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. To sprawia, że powrót do pełnej sprawności jest utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy.

Leczenie pacjentów, u których zdiagnozowany został udar mózgu czy zawał serca, nie kończy się z chwilą opuszczenia przez chorego szpitala. W przypadku obu chorób konieczna jest zmiana trybu życia, regularne stosowanie odpowiednich leków, ale również rehabilitacja. Dowiedziono, że działania te są w stanie zapobiec kolejnym incydentom sercowo-naczyniowym lub neurologicznym, a ponadto poprawiają rokowanie, zmniejszają częstotliwość ponownych hospitalizacji, minimalizują koszty leczenia i znacząco wpływają na poprawę jakości życia chorego.

Rehabilitacja po udarze mózgu a powrót do życia zawodowego

Rehabilitacja po udarze mózgu powinna rozpocząć się bardzo wcześnie, jeszcze zanim pacjent opuści szpital. Powinna ona obejmować fizjoterapię, terapię zajęciową, terapię mowy i terapię neuropsychologiczną. ****

Zajęcia w tym zakresie muszą być kontynuowane bezpośrednio po powrocie chorego do domu lub na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Tu nie powinno być mowy o żadnej przerwie, rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Dostęp do rehabilitacji po udarze mózgu jest w Polsce utrudniony. W naszym kraju za mało jest ośrodków specjalizujących się w tym zakresie, co sprawia, że niektórzy chorzy na fachową pomoc czekają nawet 4 lata. 80 proc. osób, które dzwonią na naszą infolinię, zgłasza właśnie ten problem. Łatwiej w Polsce dostać się do sanatorium niż do specjalistycznego ośrodka rehabilitacyjnego – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Jeśli zatem chorego nie stać na pokrycie kosztów rehabilitacji z własnej kieszeni, jego powrót do zdrowia i sprawności trwa dłużej. To wiąże się z wieloma niedogodnościami i problemami.

Życie po udarze mózgu

Dlaczego rehabilitacja po udarze mózgu powinna odbyć się jak najszybciej? Ma to związek z procesami naprawczymi mózgu, które najintensywniejsze są w pierwszych tygodniach po udarze.

To właśnie wówczas praca z pacjentem przynosi widoczne efekty. Gdy chory nie jest rehabilitowany, wówczas w mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian, a naprawa skutków udaru jest z każdym dniem coraz trudniejsza.

W wielu krajach europejskich spora grupa pacjentów po udarze wraca do aktywności zawodowej. Niestety, w Polsce takich przypadków jest zdecydowanie mniej.

Z naszych doświadczeń wynika, że pacjenci po udarze czują się zamknięci w sobie, stąd bardzo potrzebne są wszelkie programy aktywizacyjne – mówi dr n. med. Mariusz Baumgart ze StowarzyszeniaUdarowcy”.

I dodaje: Bez tego typu działań nie uda się wrócić do pracy zawodowej i do aktywności społecznej. Należy również podkreślić, że powrót do sprawności wymaga od pacjenta tytanicznej pracy i siły woli. Wielu chorym się jednak udaje, konieczne jest jednak wsparcie rodziny i specjalistów.

Na stronach fundacji i stowarzyszeń, które zajmują się pomocą osobom po udarze mózgu, można znaleźć wiele optymistycznych historii. Ludzie piszą, że udało im się pokonać ból, odzyskać pełną sprawność, wrócić do pracy.

Każde z tych świadectw jednak dowodzi, jak ważna jest intensywna praca z zespołem fizjoterapeutów. Tylko szybko udzielona pomoc i kompleksowe wsparcie specjalistów na wielu płaszczyznach daje szansę na powrót do aktywności.

W naszym stowarzyszeniu jest wiele osób po udarze, którym udało się wrócić do pracy zawodowej. Mieliśmy ostatnio pacjentkę, która w niedługim czasie wróci na studia. To ogromny sukces, bo należy pamiętać, że skutkiem udaru jest nie tylko niepełnosprawność ruchowa.

Wielu pacjentów ma problemy z logicznym myśleniem, komunikacją. I choć nie zawsze są oni w stanie wykonywać pracę sprzed pojawienia się choroby, to wielu wraca do swojego zakładu pracy, by wykonywać obowiązki zawodowe o innym charakterze – podsumowuje dr n. med. Mariusz Baumgart.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka , 10 miesięcy temu

Neurologia

Komentarze (1)
~Ula
~Ula 4 miesiące temu

Wierzę, że i w naszym przypadku będzie wszystko dobrze. Tata dostał udaru całkiem niedawno, jesteśmy na rehabilitacji w Uzdrowisku Konstancin pod Warszawą. Dobrze że jest ładna pogoda, tata czuje sę lepiej kiedy jest słonecznie, wychodzą na spacery.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Neurologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 12 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Neurologia
Neurologia

8 faktów na temat fibromialgii

8 faktów na temat fibromialgii

Tajemnicza choroba Sam fakt odczuwania bólu może być frustrujący, nie mówiąc już o przypadku, kiedy nie mamy pojęcia, co może go powodować. Wśród osób cierpiących na chorobę o nazwie fibromialgia, podobny niepokój jest na porządku dziennym. Choroba...

Neurologia

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Stwardnienie rozsiane Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku 20-40 lat. Stwardnienie jest powodowane przez uszkodzenie osłonki mielinowej, która stanowi warstwę ochronną komórek nerwowych....

Neurologia

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

Ćwicz, aby dostarczyć ciału endorfiny Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła, co skutkuje wzmożonym bólem. Na szczęście, nawet proste ćwiczenia wyzwalają endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które...

Neurologia

Produkty, które niszczą twój mózg. Sprawdź, czego unikać

Produkty, które niszczą twój mózg. Sprawdź, czego unikać

Sprawdź co jesz Nie bez przyczyny mówi się o nim: "nasz komputer pokładowy". Odbiera, przetwarza i generuje bodźce. Zbudowany jest z dwóch półkul, w których ukryte są różne zwoje mózgowe odpowiedzialne za poszczególne cechy i umiejętności. Pamiętajmy,...

Neurologia

Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany

Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii została przyznana wczoraj już po raz 105 . W tym roku Instytut Karoliński dokonał wyboru z 263 nazwisk. Tegorocznymi laureatami są John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser. Odkryli...

Neurologia

Nagranie głosu syna wybudziło matkę ze śpiączki

Nagranie głosu syna wybudziło matkę ze śpiączki

Danielle Bartney z Wielkiej Brytanii uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, który spowodował, że kobieta zapadła w śpiączkę. Wybudziło ją nagranie głosu jej syna. Wypadek, który odmienił życie Brytyjki Poważny wypadek, któremu uległa Danielle Bartney,...

Neurologia

Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc

Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc

Jody Robson cierpi na schorzenie, które zabiera jej możliwość cieszenia się najpiękniejszymi momentami w życiu. Potrafi w transie przespać 11 dni bez przerwy. Nawet swoje pierwsze dziecko urodziła podczas snu. Śpiąca królewna Ta dziwna choroba nazywa...

Neurologia

Klasterowy ból głowy - objawy, leczenie

Klasterowy ból głowy - objawy, leczenie

, Warszawa 2010, ISBN 978-83-601-3552-5, Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7, Lehmann-Horn F (...) ., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban...

Neurologia

Demencja pourazowa

, tomografii komputerowej, obrazowaniu rezonansu magnetycznego, elektroencefalografii i innym. Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie (...) , Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7, Prusiński A. Neurologia...

Neurologia

Zaburzenia mowy

ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej i zapewnić mu spokój. Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125 (...) -7, Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka...