Trwa ładowanie...

Rehabilitacja kluczem do sprawności

Avatar placeholder
03.08.2021 16:40
(materiał partnera)

Wiele osób nie ma świadomości, że udar zdarza się również ludziom stosunkowo młodym. Przejście udaru nie musi oznaczać śmierci lub niepełnosprawności, często pozostawia nieznaczne ślady. Powrót do zdrowia zawsze wymaga jednak wielomiesięcznej opieki lekarzy i terapeutów. Taka rehabilitacja musi odbywać się w całkowitym spokoju, z użyciem nowoczesnego sprzętu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2019 r. w Polsce udar mózgu dotyka ok. 75 tysięcy osób rocznie. 85 proc. z nich cierpi na udar niedokrwienny, a 15 procent – na krwotoki do mózgu. Udary są w Polsce trzecią z przyczyn zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworach. Ostatnio liczba udarów wśród młodych osób wzrosła o 30 proc.!

Aby o połowę zmniejszyć ryzyko udaru, warto: zrezygnować z palenia i picia alkoholu, dbać o prawidłową wagę ciała i zachowywać aktywność fizyczną – ale z głową. Udar może wywołać silny uraz szyi, np.: na nartach, w siłowni czy nawet po mocnym zaciśnięciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Znane są przypadki, że do udaru niedokrwiennego doszło po intensywnych ćwiczeniach, na których mocno wygina się szyję. Lekarze przestrzegają, że nie można lekceważyć takich objawów neurologicznych jak: drobny niedowład twarzowo-barkowy, niewielkie zaburzenia mowy, drętwienie palców czy ręki, osłabienie jednej z nóg. Jeśli zaobserwujemy podobne dolegliwości, należy w ciągu maksimum czterech godziny skonsultować się z lekarzem.

W Polsce liczba osób umierających z powodu udaru mózgu należy do najwyższych w Europie. W ciągu każdej godziny osiem osób dostaje udaru, z czego trzy umierają. Spośród tych, którzy przeżyją, co drugi człowiek zostaje inwalidą. To o 25 procent więcej osób niż w innych krajach. – Głównym problemem jest ograniczony dostęp do rehabilitacji – alarmują specjaliści. Rehabilitacja w ramach ubezpieczenia zdrowotnego trwa zaledwie 3–4 miesiące. Niemal nikomu, kto przeszedł udar, ten czas nie wystarczy, by wrócić do samodzielności. Dla odzyskania sprawności decydujący jest pierwszy rok po udarze.

– Udar to dewastacja organizmu. Żadne tabletki nie pomogą. Rehabilitacja jest jedynym ratunkiem – podkreśla pani Katarzyna, która przeszła udar tuż po czterdziestce. – Nie mogłam poruszyć prawą ręką. Miałam problem z mówieniem, ze wstawaniem, wydawało mi się, że wiszę w powietrzu, bo prawej nogi kompletnie nie czułam – wspomina. Dziś, dzięki intensywnej rehabilitacji, Katarzyna mówi jak dawniej i odzyskuje władzę nad ciałem.

Ani dnia zwłoki!

(materiał partnera)

Rehabilitacja po udarze powinna zacząć się już pierwszego lub drugiego dnia. Wprost ze szpitalnego oddziału jedna trzecia chorych powinna trafiać na kilkutygodniowy intensywny turnus. To jedyna szansa na odzyskanie samodzielności. Ta wczesna, zazwyczaj pięciotygodniowa terapia, to dopiero wstęp do dalszej rehabilitacji. Jej zaniedbanie odbiera pacjentom szansę za odzyskanie sprawności. Udar powoduje niedokrwienie części mózgu i w konsekwencji martwicę. Do niedawna sądzono, że tkanka nerwowa nie ma zdolności regeneracji. Nauka wykazała, że jest inaczej. Nawet zdrowy człowiek nie wykorzystuje całego mózgu, a gdy jego część obumiera, pozostałe mogą przejąć inne funkcje. By to się udało, potrzeba stymulacji, gdyż pobudzanie ciała do ruchu aktywuje mózg.

Pomoc na miarę XXI wieku

Na nowoczesną i skuteczną rehabilitację mogą liczyć pacjenci nowego ośrodka neurorehabilitacji FAR DOM w Hrubieszowie. Ośrodek o wysokim standardzie działa w wydzielonej części hotelu Jagiełło. Pacjenci mają pokoje z łazienkami, sprzętem tv, lodówkami, darmowymi kosmetykami itp. Ośrodek został wyposażony w światowej klasy, wyspecjalizowane urządzenia stosowane w leczeniu udarów, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, urazów mózgu i rdzenia kręgowego, a także chorób zwyrodnieniowych stawów i rdzeniowego zaniku mięśni. Urządzenia te wykorzystuje wykwalifikowana kadra kilkunastu obecnych w ośrodku na stałe lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów.

(materiał partnera)

Położenie w pięknej, spokojnej okolicy pomaga chorym skupić się wyłącznie na odzyskaniu sił i powrocie do zdrowia.

Nowo powstały Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej może rehabilitować chorych na najwyższym światowym poziomie dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.

Lubelskie. Możemy więcej.

Polub, podziel się, polecaj: https://www.facebook.com/LubelskieFunduszeEuropejskie https://www.youtube.com/user/rpolubelskie

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze