Trwa ładowanie...

Każdy powinien znać objawy udaru mózgu!

 Agnieszka Gotówka
30.10.2023 09:56
Płatna współpraca z marką kampanią STOP UDAROM
Adobe Stock
Adobe Stock

Co roku ok. 80–90 tys. Polaków doznaje udaru mózgu. Są wśród nich ludzie w różnym wieku, coraz częściej choroba dotyka także młodych osób. To trzecia, co do częstości, przyczyna śmierci i główny powód trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Znajomość objawów udaru mózgu może pomóc w szybkim wezwaniu pomocy medycznej. Dlatego każdy powinien je znać. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i dlaczego czas ma tak wielkie znaczenie jeśli wystąpią?

Płatna współpraca z kampanią STOP UDAROM

Czas na wagę życia!

Udar mózgu to nagłe wystąpienie ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu. Najczęściej rozpoznaje się udar niedokrwienny (dotyczy 80 proc. przypadków), w przebiegu którego dochodzi do zamknięcia tętnicy i ograniczenia dopływu krwi do mózgu. Przyczyną mogą być zmiany miażdżycowe w dużych tętnicach domózgowych (tętnice szyjne i kręgowe) lub w dużych i średnich tętnicach mózgu. Zdecydowanie rzadziej diagnozowany jest udar mózgu spowodowany krwawieniem wewnątrzczaszkowym (krwotok śródmózgowy lub podpajęczynówkowy).

To przydatna, jednak dość specjalistyczna wiedza. Dla każdego z nas kluczowe jest rozpoznanie objawów udaru mózgu. Tu bowiem liczy się każda sekunda. Im szybciej chory dotrze do szpitala i uzyska pomoc, tym większe ma szanse na przeżycie i powrót do życia bez ciężkiej niepełnosprawności.

– Czas w przypadku udaru mózgu jest niezwykle ważny. Mamy 4,5-6 godzin na to, by zastosować nowoczesne metody leczenia, zmniejszające możliwe skutki udaru – mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

– U pacjentów z udarem niedokrwiennym można zastosować leczenie trombolityczne, które polega na podaniu wlewu dożylnego rozpuszczającego skrzeplinę w naczyniu, przywracając tym samym dopływ krwi do mózgu. Tę metodę możemy wykorzystać w oknie czasowym do 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru. W innym przypadku można wykonać u chorego trombektomię mechaniczną, czyli mechanicznie usunąć skrzeplinę ze światła naczynia. Zabieg ten można przeprowadzić w ciągu max 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru.– dodaje dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!

A to oznacza, że na nas wszystkich spoczywa obowiązek rozpoznania udaru mózgu i jak najszybszego wezwania zespołu ratowniczego, który przewiezie chorego do jednego z oddziałów udarowych. To właśnie tam specjaliści mają największe doświadczenie w ratowaniu chorych z udarem mózgu i możliwość zastosowania nowoczesnych terapii.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Wiedza może uratować życie nasze lub naszych bliskich. Okazuje się jednak, że o ile wiemy, jak postępować z chorym nieprzytomnym lub w jaki sposób uciskać klatkę piersiową, by podtrzymać krążenie, o tyle z rozpoznaniem objawów udaru mózgu często mamy problem.

– Czas to zmienić, zwłaszcza że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, a także z uwagi na to, że na udar mózgu chorują coraz młodsi ludzie. Według szacunków organizacji Stroke Alliance for Europe, do 2030 r. liczba udarów mózgu ma wzrosnąć o 34 proc. – zauważa Adam Siger.

Adobe Stock
Adobe Stock

Jak zatem rozpoznać objawy udaru mózgu? By lepiej je zapamiętać, w Polsce stosuje się akronim UDAR, w którym każdej literze przypisana jest konkretna sytuacja:

  • U – utrudniona mowa,
  • D – dłoń/ręka opadająca,
  • A – asymetria ust
  • R – reakcja natychmiastowa, czyli wezwanie pogotowia poprzez zadzwonienie na 999 lub 112.
Zobacz film: "ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU 2023 ALERT NEWS"

– W ten sposób edukowaliśmy też dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, bo ważne jest, by najmłodsi również wiedzieli, co zrobić w sytuacji, gdy ich rodzic czy któryś z dziadków zacznie bełkotliwie mówić, będzie mieć wykrzywiony kącik ust czy bezwładną rękę – mówi dr Sebastian Szyper. I dodaje: – Dzieci, znając te objawy, będą wiedzieć, że trzeba natychmiast sięgnąć po telefon i wezwać pomoc, informując o podejrzeniu udaru mózgu, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem uratują życie bliskiej osobie.

Udar mózgu? Zapobiegaj!

W przypadku udaru mózgu jest szereg czynników ryzyka, na które mamy realny wpływ. A to oznacza, że są sposoby na to, by znacząco ograniczyć możliwość wystąpienia choroby.

Podstawą jest prowadzenie zdrowego stylu życia: ograniczenie picia alkoholu, zaprzestanie palenia papierosów, wysypianie się, redukcja stresu i regularna aktywność fizyczna. – To podstawy, jednak znaczenie ma też leczenie migotania przedsionków, które aż 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Należy też regularnie kontrolować poziom trójglicerydów i cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego, a ich ewentualne zaburzenia właściwie leczyć – podkreśla dr Sebastian Szyper.

– Niewielu z nas ma też świadomość, że w przypadku kobiet doustna terapia hormonalna, w połączeniu z paleniem papierosów, znacząco zwiększa ryzyko udaru mózgu – dodaje.

– To nie jest tak, że udar mózgu dotyczy wyłącznie osób starszych. To mit. W młodszych grupach wiekowych z roku na rok obserwujemy wzrost przypadków niedokrwienia mózgu. Stąd profilaktyka w zakresie tej choroby nie powinna skupiać się na osobach po 65. roku życia, ale zalecana jest we wszystkich grupach wiekowych – uzupełnia Adam Siger.

Zatem w naszych rękach jest nasze zdrowie i przyszłość najbliższych. Udar mózgu bowiem, może prowadzić do niepełnosprawności i wykluczenia z życia zawodowego (okresowo lub dożywotnio). A to generuje spore koszty i znacząco obciąża domowy budżet.

29 października, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu, to dobra okazja do tego, by głośno mówić o objawach tej choroby. W spocie „ALERT NEWS TV” wymieniają je prezesi dwóch największych organizacji działających na rzecz pacjentów po udarze mózgu – dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia Udarowcy oraz Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu przypominamy, że udar mózgu może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć! Apelujemy więc do wszystkich Polek i Polaków: zapamiętajcie podstawowe i najczęstsze objawy udaru mózgu (…) Każda minuta jest na wagę życia!

Na tych działaniach skupia kampania edukacyjna STOP UDAROM. To największa i najdłużej trwająca inicjatywa edukacyjna w Polsce dotycząca tematyki udaru mózgu.

– Temat udaru mózgu pojawia się w serialach, można o nim przeczytać w prasie, jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. Potrzeba nieustannego poszerzania wiedzy społeczeństwa w zakresie profilaktyki i objawów udaru mózgu. Mamy dostęp do nowoczesnego, bezpłatnego leczenia, ale taką terapię można wdrożyć w krótkim czasie od wystąpienia objawów. A jeśli nie będziemy umieli ich rozpoznać, pomoc nie przybędzie na czas, a co za tym idzie pogorszy się rokowanie chorego – podsumowuje dr Sebastian Szyper.

Więcej informacji na stronach internetowych stopudarom.pl, udarowcy.com.pl i fum.info.pl.

Płatna współpraca z kampanią STOP UDAROM

Płatna współpraca z marką kampanią STOP UDAROM
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (861 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (402 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.