Trwa ładowanie...

Objawy udaru mózgu – symptomy, przyczyny, skutki, profilaktyka

Udar mózgu objawia się niekiedy mało charakterystycznie. Uporczywy ból głowy może niekiedy być zbagatelizowany, a w przypadku udaru mózgu liczy się czas. Jakie są najczęstsze objawy udaru mózgu? Jakie są przyczyny udaru mózgu? Jakie skutki może wywołać udar mózgu w organizmie? Czy przed udarem możemy się chronić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy udaru mózgu

Najczęstszymi objawami udaru mózgu jest nasilony ból głowy, drętwienie, mrowienie ręki lub nogi, opadnięcie kącika ust lub niedowład kończyn. Udar mózgu może się również objawiać zaburzeniem mowy lub brakiem możliwości dotknięcia palcem nosa przy zamkniętych oczach.

Każdy nasilony i uporczywy ból głowy wymaga natychmiastowej diagnostyki, ponieważ może być jednym z objawów udaru mózgu. Najczęściej wykonuje się wówczas rezonans magnetyczny.

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu...

zobacz galerię

2. Przyczyny udaru mózgu – przyczyny

Za objawy udaru mózgu odpowiada niedotlenienie](https://portal.abczdrowie.pl/niedotlenienie-mozgu-rodzaje-przyczyny-objawy). Brak tlenu w mózgu jest efektem zatkania się tętnicy mózgowej, wywołaną przez skrzeplinę krwi. Przyczyną skrzepliny może być miażdżyca. Ta sama przyczyna może odpowiadać za migotanie przedsionków serca. Skrzeplina odrywa się od ściany żył i wędruje wraz z krwiobiegiem. Wówczas może zablokować przepływ krwi w zupełnie innym miejscu w krwiobiegu. Zdarza się, że skrzeplina ma wielkość ziarnka ryżu, główki od szpilki, a także kilkanaście centymetrów. Krew, która transportuje tlen do mózgu, przestaje dopływać do zablokowanego obszaru. Powstaje martwica niedokrwionej części i pierwsze objawy udaru mózgu.

Objawem udaru mózgu może być uporczywy ból głowy
Objawem udaru mózgu może być uporczywy ból głowy

3. Skutki udaru mózgu

Objawy udaru mózgu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Po udarze mózgu można utracić władzę w kończynach, utracić zdolność mówienia, widzenia, a także stracić zdolność koordynacji ruchów, jak również rozumienia mowy innych.

Pierwszym ratunkiem przy objawach udaru mózgu, jest jak najszybsze podanie leku przeciwzakrzepowego, który udrożni żyłę i zapobiegnie lub zmniejszy obszar, w którym rozwinie się martwica. Najprostszym lekiem przeciwzakrzepowym jest aspiryna. Lek w szpitalu podaje się w zastrzyku bezpośrednio do tętnicy. Śmiertelność osób dotkniętych objawami udaru mózgu w Polsce jest bardzo wysoka. Powodem takiego stanu rzeczy jest późna lub niewłaściwa diagnoza. Udar mózgu nie zawsze boli. Kiedy pojawia się mrowienie w ręku lub ból głowy, nie zawsze od razu wzywamy pomoc, a mogą być to pierwsze objawy udaru mózgu.

Jak zminimalizować ryzyko udaru?
Jak zminimalizować ryzyko udaru? [7 zdjęć]

Do udaru dochodzi, gdy przepływ krwi zostaje odcięty od części mózgu. Wtedy komórki zaczynają obumierać,...

zobacz galerię

4. Dieta, która działa dobrze na mózg

Objawom udaru mózgu można zapobiec. W profilaktyce objawów udaru mózgu istotna jest dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, rzucenie palenia, regularna aktywność fizyczna, a także kontrola ciśnienia tętniczego i kontrola poziomu cholesterolu. Dzięki zdrowemu stylowi życia możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów udaru mózgu.

Następny artykuł: Objawy udaru

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.