Trwa ładowanie...

Białko CRP – czym jest, zalecenie zbadania, wyniki

Białko CRP, a w zasadzie białko ostrej fazy, to składnik osocza. Jego stężenie niebezpiecznie wzrasta za sprawą infekcji i może być zwiastunem chorób. Kiedy zatem zacząć się niepokoić?

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

spis treści

1. Białko CRP – czym jest?

Białko CRP to nic innego, jak białko osocza. Należy do grupy białek ostrej fazy, które swoje źródło mają w wątrobie. Stężenie białka CRP znacznie wzrasta, jeśli organizm trawi infekcja. Może ono wówczas wzrosnąć aż tysiąckrotnie w krótkim czasie – nawet w ciągu dnia.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

2. Białko CRP – zalecenie badania

Zwykle badanie stężenia białka CRP w organizmie zaleca lekarz, jeśli podejrzewa u danej jednostki stan zapalny, niezależnie od tego, co go wywołało. Przyczyny upatruje się w zakażeniach pasożytniczych, grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.

Kontrolowanie badania białka CRP umożliwia specjalistyczny nadzór nad chorobami autoimmunologicznymi, niektórymi rodzajami nowotworów, a także w ocenie postępującego leczenia podczas różnych infekcji, zapalenia trzustki. Wyniki badań białka CRP pozwalają stwierdzić, jaki jest stan przyjmowania się przeszczepionych organów, a także co się dzieje w obrębie układu naczyniowego.

Badanie białka CRP można wykonać również prywatnie i wówczas wynosi ono nie więcej niż piętnaście tysięcy złotych.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

3. Białko CRP – wyniki

Prawidłowe stężenie białka w organizmie określa się w przedziale o wartości: 0,08­–3,1 mg/l, ale należy wziąć poprawkę na tych, którzy nałogowo palą papierosy, są otyli lub borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Wówczas normę podwyższa się do

Jeżeli stężenie białka niebezpiecznie rośnie, a wynik badań wskazuje 200 mg/l, wówczas wiadomo, że jednostka boryka się z infekcją bakteryjną, natomiast jeśli przekroczy 500 mg/l – oznacza, że jednostka cierpi na ciężkie zakażenie bakteryjne i oparzenia.

Dzięki badaniu stężenia białka CRP można również określić ryzyko chorób układu naczyniowego, ale jednostka poddająca się badaniu musi być zdrowa. Monitorowanie swojego zdrowia pod tym kątem sugeruje, iż jeśli wynik jest 3 mg/l, wówczas ryzyko jest bardzo duże.

Badanie białka CRP zależy od cech jednostki, a także od warunków środowiska, bowiem na jego wynik ma wpływ zarówno rasa, wiek, a także płeć, jak i przebyte choroby lub te przewlekłe, zażywanie leków, zwłaszcza zawierających hormony, a nawet pora roku.

Następny artykuł: CRP

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.