Biały cukier w soku? To mit!

"Sok z koncentratu robiony jest z najgorszej jakości owoców", "soki tłoczone są lepsze od innych" - takie twierdzenia pojawiają się wśród młośników zdrowej diety. Czy faktycznie tak jest? Ile prawdy jest w tym, że do soków dodaje się cukier? Rozmawiamy o tym z dr Katarzyną Stoś, prof. nadzw. z Instytutu Żywności i Żywienia.

Ewa Rycerz, WP abcZdrowie: Pani profesor, porozmawiajmy o sokach. Które są lepsze: te z soku zagęszczonego czy te tłoczone?

Polecane wideo:

Dr Katarzyna Stoś: Soki, bez względu na sposób ich powstania, otrzymuje się z owoców i warzyw, zawierają więc witaminy i substancje odżywcze z nich pochodzące. Co więcej, właściwości soków odtworzonych z soków zagęszczonych, również tych z dłuższym terminem przydatności do spożycia osiągniętym w wyniku pasteryzacji, muszą spełniać te same wymogi prawne. Zachowują też fizyczne, chemiczne i odżywcze właściwości, odpowiadające co najmniej właściwościom, jakie posiadają soki bezpośrednio otrzymane z owoców tego samego gatunku.

Jak powstaje sok robiony z soku zagęszczonego?

Produkuje się je poprzez odparowanie wody. Dzięki temu zmniejsza się ich objętość, a to znacznie ułatwia transport oraz przechowywanie. W wyniku tego "podróż" takiego soku, np. z Brazylii do Polski, jest znacznie prostsza. Przy odtwarzaniu do soku zagęszczonego dodaje się maksymalnie tyle samo wody, ile wcześniej z niego odparowano. Rozwiązania współczesnej technologii są na bardzo zaawansowanym poziomie i pozwalają na uzyskanie produktu niemal identycznego jak sok produkowany inną metodą. Sam ubytek witamin jest bardzo niewielki.

Przeciwnicy soków z soku zagęszczonego twierdzą, że takie produkty są robione z owoców lub warzyw gorszej jakości. Ile w tym prawdy?

Owoc, który zostanie wykorzystany do produkcji musi być zdrowy, dojrzały, bez oznak fermentacji czy psucia się.

Czy w czasie produkcji soku z soku zagęszczonego dodawane są do niego jakieś substancje? Np. do klarowania?

Technologie produkcji soków NFC (Not From Concentrate [nie z soku zagęszczonego - przyp. redakcji]) oraz soku zagęszczonego są bardzo podobne. Zarówno do soku owocowego odtworzonego z soku zagęszczonego, jak i do soku NFC nie można niczego dodawać. Jeśli chcemy otrzymać klarowny płyn, stosuje się nowoczesne technologie filtracji. Soki klarowne mogą być tłoczone bądź zrobione z soku zagęszczonego.

Podobnie naturalnie mętne soki – mogą być sokami NFC lub sokami odtworzonymi z soków zagęszczonych, np. sok pomarańczowy, grejpfrutowy.

Soki NFC pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Teraz ich popularność rośnie, podobnie jak ich spożycie. Czy te soki faktycznie są lepsze niż z soków zagęszczonych? Jak bardzo proces ich produkcji zmienia właściwości soku?

Zarówno soki NFC, jak i soki z soku zagęszczonego muszą spełniać te same wymogi przepisów prawnych dotyczących jakości, w tym zawartości witamin i składników mineralnych. Zatem jakość obu rodzajów soków musi być porównywalna dla danego gatunku owoców, z których ten sok został wyprodukowany.

Różnic natomiast należy upatrywać pomiędzy rodzajami owoców. Różnią się między sobą kompozycją witamin i innych fitoskładników, wszystkie mają też bardzo wysoką wartość odżywczą.

Różnicą nie jest z kolei proces poddawania pasteryzacji lub jego braku, ponieważ oba rodzaje soków (pasteryzowanie i niepasteryzowane) są równie wartościowe. Proszę zauważyć, że pasteryzacja, której poddawane są zarówno soki NFC i te odtworzone z soku zagęszczonego, zapewnia zniszczenie drobnoustrojów, które pozostawione w soku prowadzą do naturalnego procesu psucia. Co więcej pasteryzacja podwyższa przyswajalność wielu składników odżywczych jak np. likopen.

Wg prawa producenci nie mogą dodawać do soków cukru. Faktycznie tego nie robią? Coraz więcej mówi się o tym, że polska żywność jest fałszowana. To, co napisane jest na etykiecie nie zgadza się z rzeczywistym składem.

Producenci mają kategoryczny zakaz dodawania cukru lub innych substancji słodzących do soków owocowych. Dodatkowo do wszystkich rodzajów soków, także warzywnych, nie można dodawać konserwantów, barwników i żadnych sztucznych aromatów. Producent dodając, tego typu dodatki, złamałby prawo.

Dlaczego warto pić sok z buraków?

Zawiera kwas foliowy, błonnik, witaminy i związki mineralne. Szczególnie polecany osobom z nadciśnieniem oraz kobietom w ciąży, ale nie tylko. Sok z buraków...

W Unii Europejskiej, w tym w Polsce, soki są produktami obwarowanymi jednymi z najbardziej restrykcyjnych przepisów w zakresie sposobu produkcji. W krajach unijnych istnieje stworzony przez producentów i organizacje branżowe Europejski System Kontroli Jakości Soków i Nektarów. W Polsce dodatkowo funkcjonuje Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów. Zadaniem ich jest czuwanie nad zapewnieniem właściwej jakości, bezpieczeństwa i autentyczności produktów sokowych.

W raporcie za 2014 rok, opublikowanym w przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, podkreślono, że soki i nektary należą do jednych z najlepiej oznakowanych produktów na polskim rynku. Na etykiecie zawsze zostaje wymieniony pełny, rzetelnie przedstawiony, skład produktu.

A może lepiej sok wyciskać samemu? Wyciskarki to dobry pomysł?

To kwestia gustu. Należy jednak pamiętać, że zarówno soki świeżo wyciskane, jak i te gotowe, dostępne w sklepach mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety. W opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, podstawę stanowią warzywa i owoce. Jedną ich porcją może być właśnie szklanka soku (200 ml). Na przykład szklanka soku pomarańczowego zapewnia aż 50-60 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Czy domowe soki to sama fruktoza? To przecież także cukier.

Fruktoza, jak i inne naturalne cukry stanowią ok. 10 proc. soku owocowego. Pozostałe 90 proc. to woda, witaminy, składniki mineralne i fitoskładniki.

Ewa Rycerz, 3 miesiące temu

Soki warzywne

Komentarze (5)
~Owovowy pracownik
~Owovowy pracownik 3 miesiące temu

Ale glupoty kto to sponsoruje... sok wycisniety w domu jest taki sam jak z kartonika... wiele skladnikow ulega utlenianiu... czy ta kobita byla koedys na produkcji ale tak poza zapowiedzianyam zwiedzaniem czy audytem ...pracuje w takim zakladzie robiacum soki tego nie powinni pic ludzie

Odpowiedz
~kac
~kac 3 miesiące temu

za swojego życia widziałem tok produkcyjny win w Zielonej Górze, w cytadeli Kłodzko i wytwórni J23-lapatik w Wałbrzychu przy ul Mickiewicza! Lepiej takich produktów nie pić, a jeśl: to po pijanemu. W wyniku wyścigu produkji byłem uczestnikiem paradoksu: piłem Wino marki Wino J23 jeszcze nie wyprodukowane oficjalnie, data produkcji z jutrzejszą datą...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Soki warzywne i owocowe - rodzaje, właściwości
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Soki warzywne i owocowe - rodzaje, właściwości
Substancje słodzące

Czym można zastąpić cukier?

Czym można zastąpić cukier? Odtwórz wideo

Biały cukier znajduje się w większości słodkich produktów, a także kolorowych napojach. Jakby tego było stosuje się go także do wypieków i deserów (...) z roślin. Może to być np. syrop klonowy, ksylitol, produkowany...

Składniki odżywcze

Czym zastąpić biały cukier?

Czym zastąpić biały cukier?

dostosować jej ilość, aby uzyskać pożądaną słodkość. Cukier turbinado - 45 kalorii na łyżkę Cukier ten wytwarza się z wysychającego soku trzciny cukrowej (...) Słodkości Kiedy chcesz sobie co nieco posłodzić...

Węglowodany - rola organizmie, dzienne zapotrzebowanie, podział

8 produktów węglowodanowych gorszych niż białe pieczywo

8 produktów węglowodanowych gorszych niż białe pieczywo

są wszędzie i wydawać się mogą zdrowym wyborem. Jednakże 500 ml pełnego owoców soku to nawet 75 gramów węglowodanów oraz 64 gramy cukru (...) Wróg numer jeden Biały chleb stał się wrogiem publicznym...

Substancje słodzące

Poznaj erytrytol - cukier bez kalorii

Poznaj erytrytol - cukier bez kalorii

Zastąp tradycyjny cukier erytrytolem Mówi się, że cukier i sól to biała śmierć. 100 gramów białego, rafinowanego cukru to aż 386 kcal. Dodajemy (...) nie z cukrów...

Słodycze

Powody, dla których warto rzucić cukier

Powody, dla których warto rzucić cukier

nawet na produkty takie jak chleb i to nie tylko biały. Bardzo często zdarza się, że chleby wieloziarniste i razowe zawierają 2 gramy dodatkowego cukru na kromkę (...) Cukrowy szok Cukier zawsze postrzegany...

Cera trądzikowa

Czekoladowy mit

Czekoladowy mit Odtwórz wideo

Czekolada to przysmak, któremu trudno się oprzeć. Jest uwielbiana przez wszystkich ze względu na aromat, różnego rodzaju dodatki w postaci bakalii czy owoców. Czekolada zasłużyła sobie na miano afrodyzjaka, ponieważ wyzwala pozytywne uczucia, od szczęścia...

Soki warzywne i owocowe - rodzaje, właściwości

Soki - czy wiesz, które są naprawdę zdrowe?

Soki - czy wiesz, które są naprawdę zdrowe?

Czy wszystkie soki są zdrowe? Każdy z nas lubi napić się pysznego soku, szczególnie podczas upalnego dnia lub imprezy. Jesteśmy przekonani, że sok to samo zdrowie. Rzeczywiście, większość soków zawiera wiele witamin, ale są i takie, których...

Zawał serca

5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać

5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać

Mit pierwszy: choroby serca są to typowe schorzenia mężczyzn W rzeczywistości choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają kobiety (...) w tym kierunku, stanowi niewielki odsetek. Zobacz także: Choroba niszczy psychikę, powoduje depresję....