Bierzesz ten lek? W aptece możesz mieć problem
Topnieją zapasy leku Saxenda, który stosuje się w leczeniu otyłości. Obecnie ma go tylko 20 proc. aptek w Polsce. Producent informuje o "czasowych utrudnieniach", ale nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normy.
1. Problem z dostępem do leku na otyłość
Saxenda to nierefundowany lek na receptę, który ma pomóc w kontroli masy ciała u osób, które zmagają się z otyłością. Ma postać roztworu do wstrzykiwań i jest stosowany w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą oraz aktywnością fizyczną.
Substancją czynną leku jest liraglutyd, który przypomina ludzki hormon GLP-1 wydzielany po posiłku w jelitach. Wywiera wpływ na receptory kontrolujące apetyt w mózgu. Zmniejsza uczucie głodu i powoduje uczucie sytości.
Pacjenci, którzy przyjmują ten lek, muszą się jednak liczyć z pewnymi problemami w aptece. Chodzi o dostępność preparatu. Jak wynika ze statystyk portalu gdziepolek.pl, Saxenda ma aktualnie tylko w co piątej aptece w całym kraju.
Firma Novo Nordisk, producent leku, poinformowała o możliwych problemach z dostępnością. Nie wiadomo jednak, jaka jest ich przyczyna.
2. "Czasowe utrudnienia"
"Od producenta otrzymaliśmy informację, że w najbliższym czasie mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku Saxenda" - pisze portal gdziepolek.pl. Według zapewnień producenta, dostawy mają się odbywać regularnie.
"Producent zaleca pacjentom, by monitorowali zmieniające się zapasy w aptekach lub skontaktowali się ze swoim lekarzem." - czytamy na portalu.
W aptekach może być też problem z innymi lekami. Na najnowszej liście antywozowej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, które obowiązuje od 5 stycznia znajduje się 216 pozycji. To leki, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, które "zagrożone są brakiem dostępności" w aptekach i hurtowniach.
Publikacja listy przez ministra ma za zadanie ograniczyć problem niekontrolowanego i nielegalnego wywozu leków z Polski. Obecnie znajdują się na niej m.in.:
- leki przeciwpsychotyczne,
- leki przeciwzakrzepowe,
- leki podawane pacjentom z nowotworami,
- leki stosowane po przeszczepach,
- leki podawane przy POChP,
- leki przeciwpadaczkowe,
- leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.