Trwa ładowanie...

Boi się zasnąć. Już nie czuje się bezpieczna we własnym łóżku

 Maciej Rugała
28.01.2023 09:56
Rana po ugryzieniu mogła doprowadzić do sepsy
Rana po ugryzieniu mogła doprowadzić do sepsy (Getty Images / YouTube @Dogtooth Media)

Studentka sprawdza teraz przed snem każdy zakamarek sypialni. To przez pająka, którego ugryzienie doprowadziło do poważnego zapalenia. Lekarze stwierdzili, że kobieta miała dużo szczęścia - kilka chwil później mogła rozwinąć się sepsa.

spis treści

1. Po przebudzeniu zauważyła ugryzienie

Zaczęło się bardzo niepozornie. Anya pewnego poranka zauważyła po przebudzeniu ślady ugryzienia na ręce. Na początku swędziało, potem zaczęło nieco boleć, ale opuchlizna nie była znaczna. Niestety później było już tylko gorzej.

W ciągu dwóch następnych dni ręka bardzo spuchła, a dolegliwości bólowe stały się nieznośne. Przepisane przez lekarza antybiotyki nie zadziałały, a młoda kobieta została natychmiast skierowana na zabieg chirurgiczny. Okazało się, że sprawczynią ugryzienia była fałszywa czarna wdowa - pająk występujący w Europie, obu Amerykach i Afryce. Pośpiech był uzasadniony - lekarze stwierdzili, że Anya Cantrell zgłosiła się do szpitala w ostatnim momencie.

Zobacz film: "Mała rana na łokciu przyczyniła się do sepsy"

- To było przerażające. Myślałam, że dostanę antybiotyk i będzie po wszystkim. Po zabiegu lekarze przekazali mi, że miałam dużo szczęścia. Infekcja lada moment mogła przedostać się do krwiobiegu, a to doprowadziłoby do sepsy - tłumaczy zaniepokojona studentka.

Chociaż najgorsze już za nią, to koszmar się nie skończył. Pająk wciąż może czaić się gdzieś w akademiku, w którym mieszka dziewczyna. Sprawca ugryzienia nie został schwytany.

2. Arachnofobia

Młoda kobieta nie może wyzbyć się teraz lęku przed stawonogami.

- Kiedy moi rodzice po operacji odwieźli mnie do akademika, poprosiłam tatę, aby sprawdził wszystkie kąty i zakamarki. To stało się podczas snu, dlatego teraz za każdym razem, gdy kładę się spać, sprawdzam pokój w poszukiwaniu wszystkiego, co mogłoby po mnie chodzić - mówi Anya.

W umiarkowanej strefie klimatycznej lęk przed pająkami jest często nieuzasadniony. Albo nie są one jadowite albo nie mają odpowiedniego aparatu jadowego, aby przebić się przez ludzką skórę. Istnieją jednak gatunki, które są w stanie ugryźć człowieka.

Sama toksyna wydzielana przez nie jest przeważnie niegroźna dla dorosłego człowieka. Gdy jednak ugryziony ma silną alergię lub zaniedba ranę poprzez uraz lub rozdrapanie i nadkażenie - może rozwinąć się poważna infekcja prowadząca do uszkodzenia skóry i tkanek podskórnych, zapalenia żył, a w skrajnych przypadkach także sepsy. Pająki - podobnie jak pszczoły czy inne owady - nie gryzą jednak ludzi z kaprysu. Robią to, gdy czują się zagrożone. W przypadku tych pierwszych może to być nieświadome dotknięcie ręką podczas snu.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze