Trwa ładowanie...

Ból głowy z tyłu – przyczyny, migrena, objawowe, nadciśnienie

Ból głowy z tyłu może być wynikiem przemęczenia, naciągnięcia mięśni karku, przeziębienia, zmiany ciśnienia, ale również może sygnalizować bardziej poważne schorzenie. Jakie mogą być przyczyny bólu głowy? Czym jest ból klasterowy? Czym charakteryzują się bóle głowy objawowe?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przyczyny bólu z tyłu głowy.

Ból głowy z tyłu, jak i ból głowy w ogóle to podrażnienie struktur anatomicznych, na przykład naczyń tętniczych, mięśni, zatoki żylnej, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, opony twardej, ale również gałki ocznej, zatok przynosowych, zębów i ucha środkowego. Bóle głowy mogą być główną przyczyną choroby (migrena i ból klasterowy), ale również mogą być jedynie objawem innych schorzeń.

Bóle głowy z tyłu mogą się pojawić z powodu napięcia mięśni, spowodowanego stresem, zmęczeniem, nadmiaru emocji, przepracowaniem, braku odpowiedniej ilości snu, ale także mogą być źródłem nadużywania alkoholu, hałasu, po spożyciu niektórych pokarmów lub środków konserwujących żywność. Tego rodzaje bólu głowy nazywamy samoistnymi. Ból tego typu można szybko złagodzić lekami przeciwbólowymi. Jeżeli jednak ból głowy z tyłu często się powtarza, należy skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem objaw poważniejszych schorzeń.

Ból głowy z tyłu może być objawem przemęczenia, naciągnięcia mięśni karku, przeziębienia lub poważnych schorzeń.
Ból głowy z tyłu może być objawem przemęczenia, naciągnięcia mięśni karku, przeziębienia lub poważnych schorzeń.

Samoistny ból głowy z tyłu może również pojawiać się po obu stronach głowy, w okolicach karku, czoła lub skroni. Ma charakter tępego, niepulsującego bólu i może utrzymywać się przez kilka godzin, tygodni, a nawet lat.

2. Przyczyny migreny

Migrenowy ból głowy ma zupełnie inny charakter. Może trwać kilka lub kilkadziesiąt godzin. Zazwyczaj pojawia się po jednej stronie głowy. Ból głowy spowodowany migreną może łączyć się z innymi objawami, które mogą mieć różny stopień nasilenia. Zaliczamy do nich mroczki przed oczami, nudności, zaburzenia widzenia, wymioty, światłowstręt, a także wrażliwość na dźwięki. Migrena może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia, miesiączki, zmiany pogody, niektórych składników diety – ser żółty, czekolada, jaja, pomidory.

Główna przyczyna migreny nie jest całkowicie znana. Przypuszcza się, że za bóle głowy odpowiada w tym przypadku zaburzenie naczyniowe. Naczynia z początku się zwężają, a następnie ulega zwiotczeniu ściana tętnic mózgowych. Migrena wymaga leczenia i przyjmowania leków na złagodzenie dolegliwości, a także leków zapobiegających jej nawrotom.

3. Kiedy mówimy o objawowym bólu głowy?

Ból głowy z tyłu może być również jedynie objawem poważniejszych schorzeń lub zwykłego przeziębienia. Jeżeli ból głowy z tyłu dotyczy infekcji, może być on silny i rozchodzić się na całą głowę. Mija wraz z ustąpieniem innych objawów infekcji. Ból głowy z tyłu i na całej jej powierzchni może być efektem promieniującego bólu zębów. Najczęściej jest to skutek stanu zapalnego w okostnej.

Silny ból głowy z tyłu może być również efektem zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa. Bólowi głowy z tyłu mogą towarzyszyć wówczas również zawrotu głowy. Ból promieniuje i nasila się w tym przypadku przy każdym ruchu. Powyższe dolegliwości wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem być przyczyną zaburzeń pracy układu krążenia, a także nietypowym zawałem serca.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

4. Czy nadciśnienie tętnicze może powodować ból głowy?

Inną przyczyną bólu głowy z tyłu jest nadciśnienie tętnicze. Objaw ten jest skutkiem zmniejszania się światła naczyń krwionośnych i rozrastania się blaszki miażdżycowej. Lekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do zaburzenia przepływu krwi, a to może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu.

Jedzenie, które ukoi ból głowy
Jedzenie, które ukoi ból głowy [7 zdjęć]

Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast od razu sięgać po tabletkę, uzupełnij niedobór...

zobacz galerię

5. Czy ból głowy może być objawem innych chorób.

Ból głowy z tyłu może być również objawem bardzo poważnych schorzeń, które wymagają jak najszybszej wizyty w szpitalu. Do przyczyn tego typu bólu głowy z tyłu zaliczamy zapalenie opon mózgowych, które objawia się sztywnością karku. Podstawą badania jest w tym przypadku diagnoza płynu mózgowo-rdzeniowego. Bardzo silny ból głowy, który pojawia się nagle i obejmuje całą głowę, a także promieniuje do karku, może być objawem krwawienia podpajęczynówkowe.

Następny artykuł: Ból głowy w skroniach

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.