Ból serca – przyczyny, badanie

Ból serca czy w jego okolicy nie zawsze musi zwiastować ciężką chorobę czy nieprawidłowości w jego pracy. Jest wiele przyczyn, dla których ból serca może się pojawić, ale przy długo utrzymujących się dolegliwościach należy zgłosić się do lekarza, który powinien zlecić właściwe badania dla przykładu EKG serca, czyli badanie podstawowe. Ból serca może wystąpić bez względu na wiek, dlatego tak ważne jest by zwracać uwagę na wszelkie niepokojące nas objawy.

spis treści

1. Ból serca – przyczyny

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w którym miejscu dokładnie jest położone serce. Ponieważ, niektórzy pacjenci skarżą się na ból serca wskazując na lewą stronę klatki piersiowej, a mięsień serca położony jest pośrodku zaraz za mostkiem. Każdy ból w innym miejscu klatki piersiowej jest związany z nieprawidłową pracą innego narządu dla przykładu płuc. Ból serca może być odczuwany w różny sposób przykładowo może to być ból pulsujący, ostry, piekący, a nawet przeszywający. Przy długo utrzymującym się bólu chory potrafi określić jego siłę natężenia, częstotliwość, co jest bardzo pomocne przy udzielaniu wywiadu lekarzowi badającemu. Ważne jest również zwracanie uwagi na to, w jakich porach dnia ból się pojawia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ból serca może zwiastować zawał serca
Ból serca może zwiastować zawał serca

Do najczęstszych przyczyn, które mogą powodować ból serca należą choroby układu krwionośnego. Zawał serca przejawia się bólem umiejscowionym za mostkiem, jest to ból, który promieniuje do lewego barku i żuchwy. Pacjenci twierdzą, że jest to ból dławiący, gniotący. Do innych objawów sugerujących zawał należą charczący oddech, nagła duszność, nagłe poty, ogólne osłabienie. Ból serca to również objaw zapalenia mięśnia sercowego, które może się także objawiać gorączką i trudnościami w oddychaniu. Zapalenie osierdzia, czyli inaczej stan zapalny worka, w którym jest umieszczone serca może także powodować ból serca, ale także kołatanie, a dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy, duszność, niedokrwienie kończyn i ich drżenie. Do innych schorzeń układu krwionośnego, przy których pojawia się ból serca należy dusznica piersiowa, a także choroba niedokrwienna serca.

To też warto wiedzieć

Ból serca może być związany z innymi dolegliwościami niekoniecznie wynikającymi z zaburzeń pracy układu krwionośnego.

  • Przepuklina przełyku lub przepony.
  • Nadmierne objadanie się.
  • Zgaga.
  • Choroby piersiowego odcinka kręgosłupa.
  • Uszkodzenie nerwów znajdujących się w przestrzeni pomiędzy żebrami.
  • Przeciążenie mięśnia sercowego w wyniku dużego wysiłku fizycznego.

Ból serca może również towarzyszyć innym chorobom dla przykładu anginie, a nawet przeziębieniu. U osób nadwrażliwych emocjonalnie ból serca pojawia się w sytuacjach stresowych jest to tzw. wdowie serce, czyli objawy wskazują na zawał serca, ale specjalistyczne badanie nie wykrywają żadnych anomalii.

2. Ból serca – badanie

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarz powinien przeprowadzić skrupulatny wywiad z pacjentem zanim zleci konkretne badania i rodzaj leczenia. Na początku powinien być wykonany lipidogram, który umożliwia określenie poziomu cholesterolu, triglicerydów, stężenie glukozy i hemoglobiny, a także poziom CRP.

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce [13 zdjęć]

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią...

zobacz galerię

Po tych wstępnych badaniach lekarz może dla przykładu potwierdzić lub wykluczyć miażdżycę. W niektórych przypadkach kardiolog zleca ocenę markerów sercowych. Do nieinwazyjnych badań kardiologicznych wykonywanych, gdy pojawia się ból serca zaliczamy: EKG, RTG, rezonans magnetyczny serca, scyntygrafię serca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy