Przejdź na WP

Borowik szatański - jak wygląda, objawy zatrucia, pierwsza pomoc

Zatrucie tym grzybem zazwyczaj wynika z niewiedzy grzybiarza, który nie odróżnił go od prawdziwka. Mowa o borowiku szatańskim, potocznie nazywanego "szatanem". Zawiera on substancje żywicowate, które po spożyciu powodują objawy przypominające zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji nie powinniśmy ich lekceważyć, lecz jak najszybciej udać się do lekarza. W tekście poniżej piszemy, jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim, do czego mogą doprowadzić oraz jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która się nim zatruła.

spis treści

Zobacz film: "Trzy gatunki borowika. Jak rozpoznać ten jadalny od trującego?"

1. Borowik szatański - jak wygląda?

Borowik szatański w Polsce jest potocznie nazywany goryczakiem żółciowym. Nie jest to trafne, ponieważ są to dwa zupełnie inne grzyby. Obiegowa nazwa może wynikać z tego, że młode egzemplarze borowika szatańskiego i goryczaka są do siebie bardzo podobne. Oba grzyby mają jasnobrązowe lub żółte kapelusze, oraz żółtawe trzony o bardzo zbliżonej wielkości.

Mimo tego, że oba te grzyby należą do rodziny borowikowatych, różnią się czasem wzrostu, miejscem oraz wyglądem dorosłych osobników.

Kapelusz borowika szatańskiego ma od 6-25 cm średnicy. Jego barwa może być szara, lekko żółta lub siwa. Skóra nie oddziela się od miąższu, jest matowa. Zmienia barwę na brązową po naciśnięciu kapelusza. Kapelusz ten jest lekko spłaszczony, trzon zaś bulwiasty, pękaty, pokryty od połowy drobnymi, różowymi żyłkami.

Trzon mierzy od 4-12 cm wysokości. Jego barwa jest zwykle cieniowana: od góry żółta, następnie różowa, na dole zaś brązowa. Musimy pamiętać jednak, że trzony mogą być też całkiem żółte lub czerwone.

Rurki borowika szatańskiego osiągają długość od 1 do 2.5 cm. U młodych osobników są barwy żółtej, następnie zielonożółtej, oliwkowej lub szarej.

Miąższ borowika szatańskiego jest kremowobiały lub biały, po przekrojeniu zaś zaczyna wpadać w kolor błękitny. Pory tego grzyba po dotknięciu sinieją.

Grzyby trujące zawierające amanitynę (WIDEO)
Grzyby trujące zawierające amanitynę (WIDEO)

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego jedne grzyby są smaczne i jadalne, a inne powodują niebezpieczne...

zobacz galerię

2. Borowik szatański - występowanie

Grzyby te można znaleźć od lipca do października. Rosną głównie grupkami w liściastych, jasnych lasach, zwykle w towarzystwie dębów, buków i grabów. Rzadko pojawiają się w Polsce. Wyjątkiem są Góry Kaczawskie, znaleziono je także na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w 2006 roku. W wielu krajach znajduje się na liście gatunków zagrożonych, w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej, zerwanie borowika szatańskiego jest karalne.

3. Borowik szatański a goryczak żółciowy

W Polsce goryczak żółciowy owocnikuje od czerwca do października. Spotkać możemy go w lasach iglastych, tylko na kwaśnych glebach. Według informacji podanych przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Sączu, goryczak żółciowy nie jest grzybem trującym. Jest niejadalny z powodu gorzkiego smaku.

Borowik szatański posiada charakterystyczny białawy kapelusz (o czym wspomniano już wcześniej), oraz mocno czerwony trzonek, co stanowi jego znaki rozpoznawcze.

4. Borowik szatański a borowik szlachetny

Borowika szlachetnego łatwo można poznać po tym, że w trakcie krojenia nie zmienia koloru (zarówno w domu, jak i na powietrzu). Nie ma także nieprzyjemnego zapachu, jego smak zaś jest bardziej charakterystyczny, jakby orzechowy.

Siateczka borowika szlachetnego nie jest różowa, lecz biała, ma on także jaśniejszy miąższ i trzonek. Jeśli jednak nie mamy pewności co do gatunku zbieranych grzybów, możemy skorzystać z pomocy najbliższej jednostki sanepidu, która sprawdzi nasz zbiór zupełnie darmowo.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Borowik szatański - objawy zatrucia

Borowik szatański jest grzybem trującym. Najbardziej niebezpieczny jest w surowym stanie, jednak po ugotowaniu nie traci swych toksycznych właściwości. Należy do trzeciej grupy grzybów, co sprawia, że po jego spożyciu pojawiają się zaburzenia układu trawiennego oraz gospodarki wodnej organizmu.

W okresie do około 2 godzin od spożycia borowika szatańskiego występują m.in.

Borowik szatański jest grzybem niejadalnym.
Borowik szatański jest grzybem niejadalnym.

Poza tymi objawami, zjedzenie borowika szatańskiego nie daje innych swoich dolegliwości. Mimo to, chory wymaga leczenia w szpitalu.

6. Borowik szatański - pierwsza pomoc przy zatruciu

Jeśli podejrzewamy zatrucie borowikiem szatańskim, powinniśmy natychmiast udać się do stacji pogotowia, aby przeprowadzono płukanie żołądka. Na wszelki wypadek powinniśmy zachować grzyby i wymiociny do badania mikrobiologicznego.

Każdy, u kogo wystąpiły objawy w czasie 4 lub więcej godzin od zjedzenia grzybów, powinny być hospitalizowane. Nie wolno stosować domowych kuracji odtruwających. Nie można podawać nawet wody, ponieważ płyny sprawiają, że toksyny szybciej przenikają do krwiobiegu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy