Borówka czernica - charakterystyka, przeciwwskazania, właściwości lecznicze
Borówka czernica, określana mianem czarnej borówki stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków mineralnych. Znajdziemy w niej między innymi witaminę C, selen, miedź oraz mangan. Warto wiedzieć, że ciemnoniebieskie, słodkie owoce borówki czernicy to naturalne lekarstwo na takie dolegliwości jak zatrucie pokarmowe czy rozwolnienie.
- 1. Co to jest borówka czernica?
- 2. Borówka czernica – przeciwwskazania
- 3. Jakie składniki zawiera borówka czernica?
- 4. Borówka czernica – właściwości lecznicze
- 4.1. Borówka czernica na biegunkę i zatrucie pokarmowe
- 4.2. Borówka czernica na lepszy wzrok
- 4.3. Borówka czernica na wysoki cholesterol
- 5. Borówka czernica – gdzie kupić?
1. Co to jest borówka czernica?
Borówka czernica (Vaccinium myrtillus), znana również jako czarna borówka, czernica czy czarna jagoda, jest gatunkiem rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. W Polsce spotkać można ją w lasach sosnowych, świerkowych i mieszanych, ale również na polanach czy obrzeżach lasów. Owoce borówki czernicy to małe, okrągłe jagody o charakterystycznym ciemnoniebieskim bądź granatowym odcieniu oraz słodko-kwaskowatym smaku.
Rosnące na niskich, gęstych krzewach czarne jagody można zbierać w borach od połowy czerwca do końca września. Roślina doskonale czuje się w chłodnym i umiarkowanie wilgotnym środowisku, z tego powodu najczęściej można znaleźć ją w pobliżu stawów, torfowisk oraz bagien.
2. Borówka czernica – przeciwwskazania
Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące spożywania borówki czernicy oraz jej przetworów. Osoby z alergią na jagody, owoce leśne lub inne składniki borówki czernicy nie powinny sięgać po ten produkt żywnościowy.
Czarne borówki zawierają sporą ilość szczawianów. Osoby cierpiące na kamicę nerkową czy stosujące leki na złogi zalegające w obrębie nerek (tzw. kamienie nerkowe) również powinny ograniczyć spożycie borówki czernicy.
Owoce borówki czernicy nie są polecane pacjentom z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, zatorowością płucną, ze względu na zawartość witaminy K, która może wpływać na krzepliwość krwi.
Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe, takie jak warfaryna, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed spożyciem większych ilości tego produktu.
3. Jakie składniki zawiera borówka czernica?
Borówka czernica zawdzięcza swój ciemnoniebieski odcień antocyjanom, tzn. naturalnym barwnikom roślinnym. W owocach czarnej jagody znaleźć można między innymi pochodne delfinidyny, cyjanidyny, malwidyny i petunidyny.
Smaczne jagody stanowią także źródło:
- garbników katechnikowych,
- kwasu ursolowego,
- kwercetyny,
- witaminy C,
- witaminy B1,
- witaminy A.
Ponadto, obfituje także w węglowodany, pektyny, selen, mangan, miedź, cynk oraz błonnik.
4. Borówka czernica – właściwości lecznicze
Borówka czernica, nazywana przez Polaków czarną jagodą to naturalne panaceum na wiele dolegliwości. Spożywanie jej może pozytywnie wpłynąć na zdrowie oczu, jak i na układ pokarmowy. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po borówkę czernicę?
4.1. Borówka czernica na biegunkę i zatrucie pokarmowe
Borówka czernica, ze względu na obecność garbników, może być skutecznym środkiem w leczeniu zatruć pokarmowych i biegunek. Garbniki zawarte w granatowych owocach pomagają uszczelniać błony śluzowe żołądka, co przyspiesza proces gojenia i łagodzi dolegliwości związane z biegunką.
W owocach występują także naturalne substancje o właściwościach antyseptycznych, które pomagają neutralizować toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, co jest niezwykle ważne w przypadku osób borykających się z problemem zatrucia pokarmowego.
4.2. Borówka czernica na lepszy wzrok
Borówka czernica jest znana z korzystnego wpływu na zdrowie oczu. Zawiera antocyjany, które są silnymi antyoksydantami. Naturalne barwniki występujące w jagodach wzmacniają drobne naczynia w gałkach ocznych, a także chronią siatkówkę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
4.3. Borówka czernica na wysoki cholesterol
Czarne borówki stanowiące źródło błonnika, przeciwutleniaczy oraz fitoskładników mogą wpływać na metabolizm lipidów. Błonnik obecny w jagodach może pomóc w zmniejszeniu poziomu "złego" cholesterolu LDL poprzez hamowanie wchłaniania go w obrębie jelit.
Ponadto, zawarte w jagodach antyoksydanty, takie jak flawonoidy, mogą chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, co może przyczynić się do utrzymania zdrowego układu sercowo-naczyniowego.
5. Borówka czernica – gdzie kupić?
Cena borówki czernicy wielu konsumentom może wydawać się wysoka. Za kilogram ciemnoniebieskich owoców trzeba zapłacić od 30 do 35 złotych. Borówkę można zakupić zarówno w sklepach oferujących warzywa i owoce, supermarketach, jak i na targowiskach czy bazarkach.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.