Trwa ładowanie...

Borówki na zdrowie. Smaczny sposób na choroby serca

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 31.05.2019 08:55
150 g borówek dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 15 proc.
150 g borówek dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 15 proc. (123rf.com)

Lubisz borówki? Mamy dobre wieści. Naukowcy z kilku uniwersytetów potwierdzili, że zbawiennie działają na serce i układ krążenia, a także pomagają trzymać w ryzach cukrzycę.

1. Borówki zmniejszają ryzyko chorób serca o 15 proc.

Naukowcy z University of East Anglia przeprowadzili eksperyment z udziałem 138 osób dorosłych. Wybrano pacjentów z nadwagą lub otyłych. Badani byli w wieku od 50 do 75 lat.

Grono badanych to osoby cierpiące na zespół kardiometaboliczny, który jest połączeniem cukrzycy, nadciśnienia i otyłości. Szacunkowo, już nawet co trzeci dorosły w Europie może cierpieć z tego powodu.

Borówki, jak ustalili badacze, mają zbawienne działanie dla zdrowia. Ci, którzy sięgali po 150 g borówek każdego dnia zyskiwali lepsze krążenie i zdrowsze naczynia krwionośne. Ryzyko chorób serca, na które osoby z nadwagą i zespołem metabolicznym są szczególnie narażone, spadało o 12 do 15 proc.

Zobacz film: "200 g borówek dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca"

W grupie, która otrzymywała placebo, nie było efektów. Część badanych spożywała po 75 g borówek, ale również bez rezultatów. Osoby cierpiące na zespół kardiometaboliczny mają zwiększone ryzyko choroby wieńcowej, udaru, uszkodzeń naczyń krwionośnych.

6 nietypowych oznak choroby serca
6 nietypowych oznak choroby serca [7 zdjęć]

46 proc. zgonów rocznie wśród Polaków spowodowanych jest przez choroby serca . Na niewydolność serca

zobacz galerię

Badanie prowadzono przez 6 miesięcy. Wyniki opublikowano w "American Journal of Clinical Nutrition". Dr Peter Curtis, autor badania, podkreślił, że jedzenie borówek to wyjątkowo prosty sposób na zadbanie o zdrowie i profilaktykę cukrzycy oraz chorób serca i układu krążenia.

Przyczyn zbawiennego działania borówek upatruje się w bogactwie antycyjanów, które mają zdolność wymiatania trójglicerydów z krwi. Podobne obserwacje dały badania na innych uniwersytetach m.in. w Harvardzie, Cambridge, Southampton i Surrey.

Za czynniki ryzyka zespołu metabolicznego uważa się talię ponad 90 cm u mężczyzn i więcej niż 80 cm w pasie u kobiet, wysoki poziom trójglicerydów i niski poziom dobrego cholesterolu. Skutki to miażdżyca, insulinooporność, ryzyko zakrzepicy, stanów zapalnych oraz obrzęków tkanek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze