Przejdź na WP

Borówki na zdrowie. Smaczny sposób na choroby serca

Lubisz borówki? Mamy dobre wieści. Naukowcy z kilku uniwersytetów potwierdzili, że zbawiennie działają na serce i układ krążenia, a także pomagają trzymać w ryzach cukrzycę.

Zobacz film: "200 g borówek dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca"

1. Borówki zmniejszają ryzyko chorób serca o 15 proc.

Naukowcy z University of East Anglia przeprowadzili eksperyment z udziałem 138 osób dorosłych. Wybrano pacjentów z nadwagą lub otyłych. Badani byli w wieku od 50 do 75 lat.

Grono badanych to osoby cierpiące na zespół kardiometaboliczny, który jest połączeniem cukrzycy, nadciśnienia i otyłości. Szacunkowo, już nawet co trzeci dorosły w Europie może cierpieć z tego powodu.

Borówki, jak ustalili badacze, mają zbawienne działanie dla zdrowia. Ci, którzy sięgali po 150 g borówek każdego dnia zyskiwali lepsze krążenie i zdrowsze naczynia krwionośne. Ryzyko chorób serca, na które osoby z nadwagą i zespołem metabolicznym są szczególnie narażone, spadało o 12 do 15 proc.

W grupie, która otrzymywała placebo, nie było efektów. Część badanych spożywała po 75 g borówek, ale również bez rezultatów. Osoby cierpiące na zespół kardiometaboliczny mają zwiększone ryzyko choroby wieńcowej, udaru, uszkodzeń naczyń krwionośnych.

6 nietypowych oznak choroby serca
6 nietypowych oznak choroby serca [7 zdjęć]

46 proc. zgonów rocznie wśród Polaków spowodowanych jest przez choroby serca . Na niewydolność serca...

zobacz galerię

Badanie prowadzono przez 6 miesięcy. Wyniki opublikowano w "American Journal of Clinical Nutrition". Dr Peter Curtis, autor badania, podkreślił, że jedzenie borówek to wyjątkowo prosty sposób na zadbanie o zdrowie i profilaktykę cukrzycy oraz chorób serca i układu krążenia.

Przyczyn zbawiennego działania borówek upatruje się w bogactwie antycyjanów, które mają zdolność wymiatania trójglicerydów z krwi. Podobne obserwacje dały badania na innych uniwersytetach m.in. w Harvardzie, Cambridge, Southampton i Surrey.

150 g borówek dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 15 proc.
150 g borówek dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 15 proc. (123rf.com)

Za czynniki ryzyka zespołu metabolicznego uważa się talię ponad 90 cm u mężczyzn i więcej niż 80 cm w pasie u kobiet, wysoki poziom trójglicerydów i niski poziom dobrego cholesterolu. Skutki to miażdżyca, insulinooporność, ryzyko zakrzepicy, stanów zapalnych oraz obrzęków tkanek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy