Trwa ładowanie...

Brak dostępu do leków dla pacjentów z AMD

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Chory może się przed tym uchronić przyjmując zastrzyki. Problem polega na tym, że są one bardzo drogie, a fundusz zdrowia ich nie refunduje.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej – AMD (ang. Age-related Macular Degeneration) to choroba, która zazwyczaj ujawnia się u osób powyżej 60 roku życia. W wyniku rozwoju AMD dochodzi do uszkodzenia siatkówki, w tym również jej centralnej części – plamki żółtej, czego konsekwencją jest pogorszenie wzroku, a nawet ślepota. W Polsce leczenie tej choroby zapewniają szpitale w ramach kontraktów z NFZ. Niestety środki przeznaczone na ten cel są tak niewielkie, że w wielu szpitalach starcza na leczenie jedynie ułamka pacjentów. Pozostali muszą kupować lek na własną rękę, a nie jest on refundowany. W rezultacie pacjent, który najczęściej jest emerytem, musi zapłacić 4 tys. zł za jeden zastrzyk.

2. Nowy odpowiednik leku na AMD

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, iż odpowiednik obecnie stosowanego leku na AMD jest równie co on skuteczny. Jego zaletą jest niższa cena, dzięki czemu więcej osób będzie mogło skorzystać zarówno z bezpłatnego, jak i prywatnego leczenia. Niestety, nowy lek kosztuje ok. 900 zł, co oznacza, że wielu chorych wciąż nie będzie stać na terapię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.