CA 72-4

CA 72-4 to jeden z markerów nowotworowych. Markery nowotworowe to tzw. wykrywacze raka. Są to substancje chemiczne o zróżnicowanej budowie. Mogą mieć charakter antygenów, białek, enzymów lub hormonów. Niektóre z nich, w okresie życia płodowego człowieka, mają stosunkowo wysokie wartości referencyjne. Później, w życiu dorosłym, w normalnych warunkach nie występują w ogóle lub w bardzo niskich stężeniach. Wzrost ich stężenia we krwi może świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym. We współczesnej onkologii markery nowotworowe znajdują zastosowanie w monitorowaniu pacjentów poddanych leczeniu raka. Są też pomocne w ustalaniu diagnozy.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Znaczenie markerów nowotworowych

Markery nowotworowe zostały odkryte ponad 40 lat temu.

Zapadalność na raka żołądka

Według przeprowadzanych badań rak żołądka pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych zajmuje 5 miejsce wśród mężczyzn i 7 miejsce wśród...

Początkowo sądzono, że każdy rodzaj guza ma charakterystyczną dla siebie substancję markerową. Nieco później przeprowadzone badania dowiodły, że jeden nowotwór może skutkować wzmożoną produkcją w organizmie kilku markerów. Co więcej, jeden rodzaj nowotworu może produkować markery charakterystyczne dla innych nowotworów. I tak pojawienie się w organizmie markera oznaczanego symbolem CA 72-4, charakterystycznego dla nowotworów jajnika, może również wskazywać na raka żołądka. Jednak niektóre markery w stu procentach wskazują na określony nowotwór (np. marker PSA pozwala wykryć tylko i wyłącznie raka prostaty i to w bardzo wczesnej fazie rozwoju). Ponieważ markery nowotworowe nie są substancjami jednorodnymi, pacjentowi na ogół zleca się wykonanie, tzw. panelu markerowego, zestawu oznaczeń, który pozwala określić rodzaj toczącego się procesu nowotworowego.

Markery nowotworowe odgrywają najistotniejszą rolę w terapii nowotworów. Po usunięciu guza pacjent, przed każdą wizytą kontrolną u onkologa, robi badania poziomu markerów. Jeśli jest on podwyższony, wiadomo, że proces nowotworowy jest nadal obecny i mogą pojawić się przerzuty. Gdy stężenie markerów utrzymuje się w normie lub spada, rozwój choroby został zatrzymany. Oznaczanie markerów pomaga też kontrolować skuteczność stosowanej terapii.

Oznaczanie markerów we krwi

Markery nowotworowe oznacza się z pobranej próbki krwi. To proste badanie można wykonać niemal w każdym laboratorium. Pacjent do oznaczenia markera CA 72-4 nie musi być na czczo, ale z reguły, przy pobieraniu krwi, zaleca się, aby przed badaniem wstrzymać się od spożywania posiłku. Materiałem biologicznym przy oznaczaniu markerów, w tym markera CA 72-4, jest surowica krwi. Krew żylną należy pobrać do probówki, umieścić ją w wodzie z lodem lub oddzielić surowicę z krwi i zamrozić, a potem dostarczyć do laboratorium.

Ważna jest nie tylko sama obecność markera we krwi, ale przede wszystkim jego ilość ponad dopuszczalną normę. Jeśli norma jest znacznie przekroczona, nie zawsze oznacza to rozwój choroby nowotworowej. Niektóre markery mogą świadczyć o ostrym stanie zapalnym niektórych narządów.

Cel oznaczania markera CA 72-4

Oznaczanie markera CA 72-4 rzadko kiedy wykonuje się w celach profilaktycznych. Chociaż coraz częściej lekarze zalecają oznaczanie markerów osobom dziedzicznie obciążonym chorobami nowotworowymi. Takimi badaniami obejmuje się całe rodziny. Umożliwia to odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. Większość markerów w ilości wykrywalnej pojawia się w chwili, gdy nowotwór już w zaawansowanym stopniu rozwinął się w organizmie. Wtedy można go wykryć również na podstawie USG, mammografii, cytologii, tomografii komputerowej i innych badań.

Antygen CA 72-4

Norma dla antygenu CA 72-4 wynosi poniżej 4,0 ng/ml. Jeśli wartość ta jest przekroczona, może sugerować rozwój choroby nowotworowej. Antygen CA 72-4 wiąże się z przeciwciałami monoklonalnymi cc49 (przeciwko frakcji błon plazmatycznych izolowanych z przerzutów raka piersi) i B 72-3 (przeciwko glikoproteinie występującej w gruczolakorakach przewodu pokarmowego, jajników i piersi). W praktyce klinicznej badanie CA 72-4 ma zastosowanie w monitorowaniu raka żołądka i jajników.
Podwyższone stężenie CA 72-4 stwierdza się w:

  • łagodnych chorobach przewodu pokarmowego;
  • guzach przewodu pokarmowego, głównie w raku żołądka;
  • w raku jajnika (w odróżnieniu od markera CA 125 stężenie CA 72-4 wzrasta w śluzotwórczym raku jajnika);
  • gruczolakorakach piersi.
Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
  • Perek D. (red.) HARRISON - Onkologia, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-008-4

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

CA 72-4
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły CA 72-4
Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek

Wędzidełko języka

Wędzidełko języka

Wędzidełko języka u 20-letniego mężczyzny.

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Rozwój zarodkowy człowieka (prezentacja edukacyjna)

Rozwój zarodkowy człowieka (prezentacja edukacyjna)

komórki jajowej. Do zapłodnienia może dojść już w pół godziny, zdarza się jednak, że trwa to nawet kilka dni. Plemniki mogą żyć nawet do 48-72 godzin (...) , który następnie opuszcza jajowód i dociera do macicy 3-4 dni...

Zapiekanki

Zapiekany bekon i jabłka

Zapiekany bekon i jabłka

Dzięki takim składnikom jak jabłka, seler, marchewka, cebula czy mięso z kurczaka, zapiekanka z bekonem zyskuje na wartości odżywczej i jest świetnym pomysłem na lunch lub kolację.

Higiena intymna

Pojemnik menstruacyjny

Pojemnik menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Pęcherz moczowy - schemat

Pęcherz moczowy - schemat

Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) - narząd gromadzący mocz wydalany przez nerki. Mocz spływa do pęcherza moczowego stale, odpływa zaś z niego okresowo przez cewkę moczową. Pojemność pęcherza moczowego wynosi około 250-500 ml, ale może on jednak...

Zdrowe odżywianie

21 sposobów na zdrowe lato

21 sposobów na zdrowe lato

sygnały, że organizm jest zrelaksowany. 4. Weź łyk zimnej wody Picie zimnej wody usprawnia metabolizm o 24 procent w ciągu zaledwie 90 minut (...) się w czasie ocieplenia. Amerykańscy badacze odkryli, że osoby pijące 5 małych...