Chcesz pozbyć się bezsenności? Zainwestuj w sansewierię. Roślina doniczkowa o niezwykłych właściwościach

To niezwykła roślina, która powinna znaleźć się w każdej sypialni. Mowa o sansewierii, nazywanej również wężownicą lub językami teściowej. Posiada właściwości zdrowotne, jest długowieczna i cenią ją nawet eksperci NASA. Roślina przybyła do nas z zachodniej Afryki i jeszcze w XIX wieku zdobyła serca Europejczyków.

Lecznicze właściwości rośliny

Roślina ma niezwykłą cechę. Potrafi przetworzyć dwutlenek węgla w tlen, oprócz tego oczyszcza powietrze i reguluje jego wilgotność w pomieszczeniu. Dlatego specjaliści zalecają, by sansewieria znalazła stałe miejsce w naszej sypialni. Roślina szczególnie jest zalecana w miejscach, gdzie występują urządzenia elektryczne i elektroniczne. Emitowane toksyny, takie jak formaldehydy czy smog elektromagnetyczny przyczyniają się do problemów z oddychaniem. Ponadto badacze odkryli, że formaldehyd wywołuje bóle głowy, bezsenność, osłabia odporność i prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze.

To nie wszystko.Toksyny, które występują w naszych sypialniach, pochodzą również z asortymentu pokoju. Chodzi m.in.: o sklejki podłogowe, lakiery, farby oraz użyte kleje, które zawierają niebezpieczne substancje. To one są współwinne tego, że mamy złe samopoczucie. Możemy wówczas odczuwać bóle głowy, zmiany nastrojów, senność, może nawet dojść do zaburzeń pracy serca. I z tym poradzi sobie wężownica.

Eksperci NASA prowadząc badania w poszukiwaniu sposobów oczyszczania powietrza na stacjach kosmicznych odkryli, że wężownica jest najlepszym "producentem” tlenu. Ponadto jest idealna dla alergików, sprawdza się w mieszkaniach znajdujących przy ruchliwych ulicach, biurach, a przede wszystkim w sypialniach.

4 rośliny strączkowe, które przyspieszają odchudzanie

Choć w tradycyjnej polskiej kuchni mamy i grochówkę, i zupę fasolową, to jednak polska kuchnia niespecjalnie obfituje w rośliny strączkowe. A to niedobrze,...

Uprawa wężownicy

Pielęgnacja sansewierii nie jest trudna. Roślina nie wymaga dużo wody ani światła. Może stać w zacienionym miejscu. Lubi ciepło, choć i chłód jej nie przeszkadza. Jeżeli zdecydujemy się na hodowlę sansewierii, pamiętajmy o dwóch zasadach. Nie lubi być przesadzana. Taki krok najlepiej podjąć, kiedy korzenie rośliny rozpierają doniczkę. Po drugie, nie można doprowadzić do nadmiaru wody w doniczce. Korzenie ulegają zepsuciu i gniciu, a liście opadają.

Monika Suszek

O autorze

Monika Suszek

Z mediami związana od 7 lat. Współpracowała z Radiem Centrum w Lublinie, portalem Teatr dla Was, a przez ostatnie cztery lata pracowała z Radiu eR w Lublinie, pełniąc funkcję reportera i prezentera.

Monika Suszek, 2 tygodnie temu

Bibliografia

  • SekretyZdrowia

Mieszkaj zdrowo

Komentarze (34)
~Tlenek
~Tlenek 2 tygodnie temu

Kto to pisał?! - "Potrafi przetworzyć dwutlenek węgla w tlen" - bzdura totalna, ale i prawda - WSZYSTKIE rośliny zielne przekształcają CO2 w O2... Albo nie piszcie takich bzdur, albo idźcie do szkoly...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.