Przejdź na WP

Chiropraktyka - historia, zastosowanie

Chiropraktyka to pewien rodzaj terapii manualnej, który wyłonił się pod koniec XIX wieku, jednak jego korzenie sięgają 400 roku p.n.e. Chiropraktyka opiera się na założeniu, że podstawą dobrego stanu zdrowia jest swobodny przepływ impulsów nerwowych, mających początek w mózgu i w rdzeniu kręgowym, a następnie rozchodzących się na wszystkie części ciała. Chiropraktyka wpływa pozytywnie na kręgosłup, na układ pokarmowy, oddechowy i podwyższone ciśnienie krwi.

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

spis treści

1. Chiropraktyka - historia

Leczenie oparte na bezpośrednim dotyku rąk było praktykowane już w czasach starożytnych. Pierwsza potwierdzona wzmianka na ten temat pojawia się u Hipokratesa, który opisał zabieg terapii manualnej. Sześćset lat późnej rzymski lekarz opracował metodę manipulacji na wypadek wypadnięcia dysku.

Niezależny ruch chiropraktyki powstał w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX w, kiedy David Daniel Palmer zyskał lokalną sławę po wyleczeniu głuchoty podczas manipulowania przesuniętym kręgiem. Założył szkołę, nazwaną Szkołą Chiropraktyki Palmera. Na początku XX wieku chiropraktyka była metodą leczenia bólu kręgosłupa oraz innych dolegliwości kręgosłupa i kończyn.

Współcześnie chiropraktyka jest przedmiotem nauczania w wielu szkołach na świecie. Chiropraktyka posiada różne odmiany. Metoda mechanistyczna polega na usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn, a następnie przywracaniu równowagi mięśniowej. Inne techniki chiropraktyki oddziałują na aparat ruchu, a przez to na cały organizm. W Polsce umiejętności chiropraktyka posiadają specjaliści rehabilitacji oraz absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego.

Chiropraktyka  - korekta kręgosłupa
Chiropraktyka - korekta kręgosłupa

Pomoc chiropraktyków może być stosowana przy różnego rodzaju bólach, m.in.: pleców, szyi, głowy, stóp...

zobacz galerię

2. Chiropraktyka - zastosowanie

Chiropraktyka pomaga w niwelowaniu bólu w mięśniach lub kręgosłupie, które są umiejscowione w okolicach szyi i pleców. Często ból jest wynikiem urazu, niekiedy jego przyczyną jest nieprawidłowa postawa lub siedzący tryb życia. Niejednokrotnie do pojawienia się dolegliwości bólowych przyczynia się rodzaj wykonywanej pracy i nieustanny stres.

W metodzie leczenia, jaką jest chiropraktyka, stosuje się dodatkowo:

Wskazania do chiropraktyki to m.in.:

Z kolei przeciwwskazania do chiropraktyki są następujące:

Zobacz też:

Podczas wizyty u chiropraktyka należy przedstawić historię choroby, z uwzględnieniem zarówno aktualnych jej objawów, przebytych chorób, urazów, jak również stresów. Chiropraktyka posługuje się urządzeniami elektrycznymi, które wywołują zmęczenie mięśni. Czasami chiropraktyka wymaga stosowania kołnierzy podtrzymujących. Zabiegi u chiropraktyka trwają około 45 minut, a liczba spotkań zależy od dolegliwości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy