Chiropraktyka - historia, zastosowanie

Chiropraktyka to pewien rodzaj terapii manualnej, który wyłonił się pod koniec XIX wieku, jednak jego korzenie sięgają 400 roku p.n.e. System leczenia opiera się na założeniu, że podstawą dobrego stanu zdrowia jest swobodny przepływ impulsów nerwowych, mających początek w mózgu i w rdzeniu kręgowym, a następnie rozchodzących się na wszystkie części ciała. Chiropraktyka wpływa pozytywnie na kręgosłup, na układ pokarmowy, oddechowy i podwyższone ciśnienie krwi.

1. Chiropraktyka - historia

Leczenie oparte na bezpośrednim dotyku rąk było praktykowane już w czasach starożytnych. Pierwsza potwierdzona wzmianka na ten temat pojawia się u Hipokratesa, który opisał zabieg terapii manualnej. Sześćset lat późnej rzymski lekarz opracował metodę manipulacji na wypadek wypadnięcia dysku.

Chiropraktyka  - korekta kręgosłupa
Chiropraktyka - korekta kręgosłupa

Pomoc chiropraktyków może być stosowana przy różnego rodzaju bólach, m.in.: pleców, szyi, głowy, stóp...

zobacz galerię

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Niezależny ruch chiropraktyki powstał w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX w, kiedy David Daniel Palmer zyskał lokalną sławę po wyleczeniu głuchoty podczas manipulowania przesuniętym kręgiem. Założył szkołę, nazwaną Szkołą Chiropraktyki Palmera. Na początku XX wieku chiropraktyka była metodą leczenia bólu pleców oraz innych dolegliwości kręgosłupa i kończyn. Współcześnie sztuka chiropraktyki jest przedmiotem nauczania w wielu szkołach na świecie. Chiropraktyka posiada różne odmiany. Metoda mechanistyczna polega na usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn, a następnie przywracaniu równowagi mięśniowej. Inne techniki oddziałują na aparat ruchu, a przez to na cały organizm. W Polsce umiejętności chiropraktyki posiadają specjaliści rehabilitacji oraz absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego.

2. Chiropraktyka - zastosowanie

Chiropraktyka pomaga w niwelowaniu bólów w mięśniach lub kręgosłupie, które są umiejscowione w okolicach szyi i pleców. Często ból jest wynikiem urazu, niekiedy jego przyczyną jest nieprawidłowa postawa lub siedzący tryb życia. Niejednokrotnie do pojawienia się dolegliwości bólowych przyczynia się rodzaj wykonywanej pracy i nieustanny stres.

W metodzie tej stosuje się dodatkowo:

Wskazaniami do terapii manualnej, jaką jest chiropraktyka, są:

  • bóle w okolicy krzyża,
  • dolegliwości stawu biodrowego,
  • migrena,
  • zwyrodnienie kręgosłupa.

Przeciwwskazania do terapii manualnej:

Podczas wizyty u chiropraktyka należy przedstawić historię choroby, z uwzględnieniem zarówno aktualnych jej objawów, przebytych chorób, urazów, jak również stresów. Chiropraktycy mogą posługiwać się urządzeniami elektrycznymi, które wywołują zmęczenie mięśni. Czasami konieczne jest stosowanie kołnierzy podtrzymujących. Zabiegi trwają około 45 minut, a liczba spotkań zależy od dolegliwości.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.