Trwa ładowanie...

Cholesterol a mózg. Zobacz, jaka jest między nimi zależność (WIDEO)

Zobacz film: "Cholesterol a mózg. Zobacz, jaka jest między nimi zależność"

Zobacz jaki wpływ na mózg wywiera wysoki poziom cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu LDL nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy chorób serca. Ma wpływ także na niektóre funkcje mózgu.

Związek pomiędzy frakcją LDL a pracą mózgu postanowili sprawdzić naukowcy z "Leiden University Medical Center” w Holandii. Zobacz, do jakich wniosków doszli.

Przebadali oni 4000 seniorów, którzy przyjmowali statyny, leki te obniżają poziom cholesterolu we krwi. Specjaliści monitorowali zdrowie uczestników badania przez 2 lata. Późniejsze wyniki porównywali do wyników osób, które statyn nie brały, a miały wysoki poziom cholesterolu.

Co się okazało? Osobom, u których nie zaobserwowano obniżenia poziomu cholesterolu miały najgorsze wyniki w testach poznawczych. Seniorzy mieli problem ze skupieniem uwagi, pamięcią i przetwarzaniem informacji.

Rozwiązywali testy zdecydowanie dłużej niż osoby z prawidłowym poziomem frakcji LDL. Eksperci sugerują, że dla zdrowia ważny jest prawidłowy i stabilny poziom cholesterolu, on nie prowadzi do zmian w mózgu. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie Circulation.

Zobacz wdeo na temat cholesterolu i zdrowia mózgu:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza