Chore nerki powodują spore utrudnienia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Odpowiada za wydalanie toksyn i utrzymanie równowagi wszystkich procesów fizjologicznych.
Jeśli nerki są chore, dają szereg objawów, które można powiązać z wieloma chorobami takimi jak:
- zapalenie pęcherze moczowego
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- kolka nerkowa
- niewydolność nerek
- nowotwór
Główne objawy większości chorób nerek to:
- skąpomocz lub częstomocz
- bezmocz
- obecność krwi w moczu
- obrzęki na nogach i kostkach
- nieprzyjemny posmak z ust
- szara, ziemista cera
- spuchnięta twarz
- zmęczenie i osłabienie
- bóle kostno-stawowe
- bóle głowy
- ból w okolicy lędźwi
Nie zawsze objawy te muszą oznaczać poważne problemy. Czasem są wynikiem przeziębienia czy przewiania nerek. Wówczas leczenie jest łatwe i stosunkowo szybkie. Można zastosować domowe sposoby, herbatki ziołowe lub leki wydawane bez recepty, np. zawierające duże ilości żurawiny i witaminy C.
Do rozwijania się chorób nerek przyczyniają się takie czynniki jak palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu (prowadzi to do niewydolności), tendencje genetyczne, spożywanie dużej ilości białka zwierzęcego.
Poważniejsze schorzenia mogą objawiać się także wahaniami hormonalnymi i zaburzeniami gospodarki elektrolitowej. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub nasilają się, należy zgłosić się do lekarza, który zleci podstawowe badania diagnostyczne - przede wszystkim będzie to morfologia i badanie ogólne moczu.
Obecnie powszechnym badaniem pomagającym określić kondycję nerek jest sprawdzenie poziomu kreatyniny. Do jego wykonania potrzebna jest tylko próbka krwi.
Kiedy poziom kreatyniny jest podwyższony, może to wskazywać na niewydolność nerek i uszkodzenie mechanizmów wydalniczych.
Na chore nerki wskazują także wszelkie nieprawidłowe stężenia takich parametrów jak:
- mocznik
- zbyt niska hemoglobina (niedokrwistość)
- mała liczba czerwonych krwinek
- za wysoki poziom potasu
- zbyt wysokie trójglicerydy
- zbyt niski poziom wapnia
W przypadku niektórych chorób nerek obserwuje się tez obecność białka w moczu. Im większe jest jego stężenie, tym mocz staje się bardziej pienisty - z takimi objawami należy od razu zgłosić się do lekarza.
Jeśli istnieje ryzyko nowotworu, należy też zbadać poziom OB, ponieważ jego podwyższona wartość wskazuje na obecność poważnych stanów zapalnych w organizmie.
Ponadto wykonuje się także badania obrazowe, takie jak USG czy RTG, mają one wspomagać pozostałe badania. Pozwalają zauważyć takie nieprawidłowości, jak zbieranie się kamieni nerkowych w układzie moczowym czy obecność torbieli w nerkach.
W przypadku poważnie chorych nerek, konieczna może okazać się dializa, a nawet przeszczep.