2 z 6Niedoczynność tarczycy
To narząd niepozorny, niewielki. Waży jedynie od 30 do 60 g. Zdarza się, że dopóki na szyi nie zauważymy charakterystycznych woli, nie mamy nawet pojęcia o jej istnieniu. Tarczyca tymczasem pracuje nieustannie, oddziałując na ogromną liczbę procesów zachodzących w organizmie. Gdy ta praca jest zaburzona – zmiany odczuwamy na własnej skórze. Problemy z organem ma ok. 20 proc. Polaków.
O niedoczynności tarczycy możemy mówić wtedy, gdy gruczoł ten produkuje za mało niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu hormonów. Wtedy nawet najściślejsza dieta spowoduje, że przytyjesz.
Schorzenie rozwija się w ukryciu i zazwyczaj jest diagnozowane przez przypadek. Najpierw pojawia się senność, częste uczucie osłabienia, zimna, czasem problemy z koncentracją. Słabną też włosy, skóra, czasem paznokcie, dentysta diagnozuje parodontozę. U kobiet z niedoczynnością tarczycy obserwuje się także zaburzenia miesiączkowania.
Jednym z symptomów zbyt małej ilości wydzielanych hormonów tarczycowych jest także szybsze przybieranie na wadze, co ważne – mimo słabego apetytu. Jest to związane ze zwolnieniem przemiany materii, co jest dla niedoczynności tarczycy charakterystyczne.
Podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy? Wątpliwości rozwieje badanie poziomu hormonów THS, FT3 i FT4. Warto też zrobić USG tego narządu.
Przeczytaj także: Już niedługo to będzie jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów