Trwa ładowanie...

Ciąża pozamaciczna – pierwsza rzecz jakiej szukamy

Bóle ginekologiczne
Bóle ginekologiczne

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Rodzaje ciąży pozamacicznej

  • Ciąża jajowodowa – to najczęstsza ciąża, obejmująca aż 99% przypadków. Zapłodniona komórka dostaje się do jajowodu i tam może zacząć się rozwijać.

  • Ciąża jajnikowa – zapłodniona komórka rozwija się w jajniku lub na nim.

  • Ciąża brzuszna – zwana też otrzewnową. Zapłodniona komórka umiejscowi się w jelicie i tam się rozwija.

  • Ciąża szyjkowa – zapłodnione jajeczko trafia poza jamę macicy.

2. Przyczyny ciąży pozamacicznej

Przyczyny ciąży pozamacicznej to zmiany w jajowodach (wynikłe na skutek endometriozy), upośledzona budowa macicy lub jajowodu. Owe zmiany są często konsekwencją zapalenia przydatków. Zapłodnione jajeczko nie może dotrzeć do macicy ponieważ jajowód jest zrośnięty lub nie wykonuje ruchów perystaltycznych.

Nieodpowiednia budowa jajowodu, zrosty czy zwężenia, uniemożliwiają komórce przedostanie się do macicy. Zrosty mogą być spowodowane operacją jajowodu lub torbieli na jajnikach. Niedrożność jajowodów może też wywołać wcześniejsza ciąża pozamaciczna. Jeżeli kobieta cierpi na infekcje, powinna jak najszybciej je wyleczyć. Bakterie mogą dostać się do krwi i spowodować zapalenie przydatków.

3. Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna może doprowadzić do zagrożenia ciąży. Należy ją jak najszybciej zdiagnozować. Początkowo objawy ciąży pozamacicznej niewiele różnią się od objawów wywołanych zapaleniem jajowodu lub wyrostka robaczkowego.

Objawem, który powinien wzbudzić nasz niepokój jest ostry ból, który lokalizuje się po jednej tylko stronie brzucha. Najczęściej jest to sygnał świadczący o pęknięciu ciąży pozamacicznej. Ból promieniuje od barku do przepony. Skóra kobiety staje się blada, tętno przyspieszone, a ciśnienie niskie. Kobieta zaczyna się bardzo pocić.

4. Leczenie ciąży pozamacicznej

Czasami poród jest niemożliwy, ponieważ ciąża obumiera. Zostaje wtedy wchłonięta przez tkanki. Zdarza się też, że jest to sytuacja zagrożenia ciąży i życia. Jeżeli ciąża ma kilka tygodni, wówczas stosuje się leki, które ją niszczą. Częstym zabiegiem jest laparoskopia. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.