Trwa ładowanie...

Nowotwory kości - odmiany, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Powszechnie przyjęło się określać wszystkie nowotwory złośliwe jako raki i tak np. białaczki bywają nazywane rakami krwi, a mięsaki rakami kości. Niestety, chcąc edukować nie można zgodzić się na takie określenia.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Nowotwory kości (guzy kości) maja najczęściej charakter zmian pourazowych (zrośnięte złamania) i rzadziej zapalnych. Jakie są odmiany, pierwsze objawy, diagnostyka oraz leczenie nowotworów kości?

spis treści

Pierwotne nowotwory kości są rzadkie, natomiast przerzuty nowotworowe do kości występują znacznie częściej. Nowotworami dającymi najczęściej przerzuty do kości są raki żołądka, nadnerczy, prostaty, sutka, macicy i płuc. Niestety często przerzuty do kości są pierwszym objawem nowotworu, świadczącym o jego zaawansowaniu. Pierwotne guzy kości to najczęściej mięsaki – inny od raka typ nowotworu złośliwego. Występują one u dzieci częściej niż u dorosłych.

1. Odmiany nowotworów kości

Nowotwory kości dzielimy na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne kości to najczęściej kostniaki lub chrzęstniaki. Nowotwory złośliwe kości dzielimy natomiast na pierwotne (to znaczy takie, które rozwijają się najpierw w kości) i wtórne (czyli nowotwory, które dają przerzuty do kości).

Nowotwory złośliwe kości u osób dorosłych występują rzadko. W skali Polski dotyczą kilkuset pacjentów wobec 180000 zachorowań na nowotwory. U dzieci nowotwory złośliwe kości stanowią blisko 10% nowotworów złośliwych. Nowotwory złośliwe pierwotne kości to nowotwory z grupy mięsaków.

Warto wspomnieć, że nowotwory dzielimy na łagodne i złośliwe. Nowotwory złośliwe to raki, mięsaki i nowotwory układowe (białaczki, chłoniaki). W kościach występują one jako nowotwory pierwotne mięsaki i nowotwory układowe (szpiczak, białaczki). Raki w kościach występują wyłącznie jako nowotwory wtórne, to znaczy przerzutowe, z innych narządów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zdjęcie rentgenowskie chorej kości

Pierwszym objawem nowotworu złośliwego kości jest najczęściej ból, obrzęk lub wyczuwalny guz. W każdym z tych objawów badaniem koniecznym jest zdjęcie rentgenowskie chorej kości.

3. Diagnostyka nowotworów kości

Jak w przypadku każdego innego nowotworu bardzo ważna jest diagnostyka nowotworów kości. Oprócz wymienionego zdjęcia RTG chorej kości, następnym niezbędnym dla ustalenia rozpoznania krokiem jest biopsja, czyli pobranie do badania mikroskopowego fragmentu guza kości.

Zobacz także:

4. Leczenie i rokowania

Ustalenie rozpoznania pozwala na podjęcie leczenia nowotworów kości. W grupie nowotworów kości występujących u dzieci (mięsaków) najczęściej stosowane jest leczenie skojarzone: chemioterapia, radioterapia i chirurgia. Postęp leczenia nowotworów kości w ostatnich latach pozwala na wyleczenie ponad połowy chorych, a co istotne możliwe jest zachowanie kończyny w której wystąpił ten nowotwór.

U dorosłych zwykle wystarczającym leczeniem mięsaków kości jest chirurgia, czasem polegająca na zastąpieniu chorej kości wszczepioną protezą metalową. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci decydujące znaczenie ma leczenie we wczesnej fazie nowotworu. Istotne jest badanie radiologiczne kości, gdy dolegliwości bez urazu trwają ponad dwa tygodnie.

Nowotwory wtórne kości, czyli przerzutowe to najczęściej raki z innych narządów. U kobiet są to raki piersi czy macicy, u mężczyzn raki prostaty, a u obu płci raki płuc, jelita grubego i żołądka. Leczenie przerzutów nowotworów złośliwych do kości uzależnione jest od typu nowotworu pierwotnego. Stosowane jest przede wszystkim leczenie systemowe, chemioterapie, hormonoterapia, czasem radioterapia, a w niektórych przypadkach również chirurgia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.