Codzienne ćwiczenie jogi przez zaledwie godzinę powoduje obniżenie ciśnienia krwi
Nowe badania sugerują, że ćwiczenie jogi godzinę dziennie obniża ciśnienie krwi i może pomóc pacjentom unikać rozwoju nadciśnienia tętniczego.
1. Niebezpieczne nadciśnienie
Nadciśnienie jest czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru. Wiele osób boryka się z tak zwanym stanem przednadciśnieniowym, w którym ciśnienie krwi jest wyższe niż normalne, jednak nie klasyfikuje się do nadciśnienia.
Według badań przedstawionych podczas Dorocznej Konferencji Kardiologicznej w Indiach, joga może przynieść nieoczekiwane korzyści zdrowotne dla pacjentów ze stanem przednadciśnienowym.
Naukowcy kierowani przez kardiolog dr Ashutosh Angrish, postanowili zbadać wpływ jogi na ciśnienie krwi u 60 pacjentów.
Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy po 30 osób. Jedna grupa praktykowała ćwiczenie jogi przez 3 miesiące oraz podejmowała korzystne zmiany w stylu życia, podczas gdy grupa kontrolna dokonywała wyłącznie zmian w stylu życia.
Joga, o której mowa to Hatha joga. Leży ona u podstaw współczesnej jogi, ale kładzie mniejszy nacisk na postawy fizyczne niż większość pozostałych jej rodzajów.
Uczestnicy ćwiczyli jogę przez 1 godzinę dziennie przez miesiąc z instruktorem. Następnie pacjenci praktykowali jogę w domu w tym samym tempie przez pozostałe 2 miesiące. Zmiany w stylu życia, o których mowa to wprowadzenie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych, diety i rzucenia palenia.
Pacjenci byli zdrowi, o średniej wieku 56 lat w grupie pierwszej i 52 lat w grupie kontrolnej. Do pierwszej grupy należało 16 kobiet i 14 mężczyzn, podczas gdy grupa kontrolna składała się z 17 kobiet i 13 mężczyzn.
Średnie wyjściowe ciśnienie krwi w ciągu 24 godzin wynosiło 130/80 mmHg w grupie badanej i 127/80 mmHg w grupie kontrolnej. Po przeanalizowaniu wyników badań naukowcy odkryli, że joga powoduje znaczne obniżenie ciśnienia krwi.
Zarówno 24-godzinne rozkurczowe ciśnienie krwi i nocne ciśnienie rozkurczowe spadło o około 4,5 mm Hg. 24-godzinne średnie ciśnienie tętnicze również zmniejszyło się o około 4,9 mm Hg. Dla porównania, w grupie kontrolnej nie zaobserwowano żadnych istotnych zmian w ciśnieniu krwi.
Chociaż te redukcje wydają się być małe, dr Angrish wyjaśnia, że "może to mieć duże znaczenie klinicznie, ponieważ nawet spadek o 2 mm Hg rozkurczowego ciśnienia tętniczego ma potencjał, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o 6 procent, a ryzyko udaru mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego 15 procent".
Naukowcy nie są jeszcze przekonani, w jaki sposób joga obniża ciśnienie krwi. Zalecają jednak podjęcie ćwiczeń jogi u młodych osób przez jedną godzinę dziennie. Tłumaczą, że może to zapobiegać rozwojowi nadciśnienia tętniczego, a także wpływają na dobre samopoczucie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.