Trwa ładowanie...

Sytuacja polskich leków na rynku

Avatar placeholder
23.04.2013 14:04
Sytuacja polskich leków na rynku
Sytuacja polskich leków na rynku

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przeprowadził badanie, z którego wynika, iż polscy producenci coraz gorzej radzą sobie na rynku leków. Przez ostatnie 12 lat wartość udziałów rodzimych firm w rynku spadła z 38 do 30%, a liczba polskich leków z 77 do 57%...

spis treści

1. Ceny polskich leków

Lek od polskich producentów kosztuje średnio 7,70 zł. Jest więc znacznie tańczy od zagranicznego leku generycznego, którego średnia cena wynosi 17,20 zł. Z kolei kupno oryginalnego leku sprowadzonego do kraju to wydatek około 35 zł.

2. Przyczyny złej sytuacji polskich leków na rynku

Za coraz mniejszy udział polskich farmaceutyków na rynku odpowiadają rabaty, jakich zagraniczne firmy farmaceutyczne udzielają hurtownikom. Zazwyczaj rabaty te dotyczą leków refundowanych. Chociaż taki rabat nie ma odzwierciedlenia w kosztach refundacji leków, to prowadzi do zwiększenia handlu droższymi farmaceutykami. Niekiedy zagraniczne koncerny farmaceutyczne udzielają hurtowniom i aptekom rabatów nawet w wysokości 40-50%, co sprawia, że cena leków w aptece jest niska – może wynosić nawet złotówkę. To właśnie takie praktyki doprowadziły do sytuacji, w której na rynku dominują zagraniczni producenci.

3. Nowelizacja prawa farmaceutycznego

Od 1 stycznia wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego, która pomoże poprawić sytuację polskich firm farmaceutycznych na rynku leków. Rabaty dla hurtowni staną się niezgodne z prawem, przez co leki zagraniczne zdrożeją, a polscy producenci na tym skorzystają.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze