Trwa ładowanie...

Cynamonowiec kamforowy – właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 21.08.2023 19:00
Cynamonowiec kamforowy to roślina, z której wytwarza się popularny olejek kamforowy.
Cynamonowiec kamforowy to roślina, z której wytwarza się popularny olejek kamforowy. (Adobe Stock)

Cynamonowiec kamforowy to gatunek drzewa należący do rodziny wawrzynowatych. Pozyskuje się z niego drewno oraz olejek kamforowy. Z uwagi na jego walory wykorzystuje się go w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym i zbrojeniowym oraz lecznictwie. Jakie ma właściwości? Jak działa?

spis treści

1. Co to jest cynamonowiec kamforowy?

Cynamonowiec kamforowy (Cinnamomum camphora Ness et Eberm.), znany także jako drzewo kamforowe czy kamforowiec to gatunek drzewa należący do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w południowych Chinach, na Tajwanie i w Japonii oraz w Wietnamie. To także roślina uprawiana w Azji, Australii, Afryce, Europie, Ameryce Północnej.

Jak wygląda cynamonowiec kamforowy? Jest drzewem o masywnym pniu pokrytym łuszczącą się, szarą korą, które osiąga wysokość do 50 m. Jego liście są skórzaste i błyszczące, skrętoległe, jajowate lub eliptyczne. Kwitnie od maja do lipca, ma niepozorne, żółte, białe lub kremowe kwiaty. Owocem jest granatowy lub prawie czarny kulisty pestkowiec o pachnącym miąższu. Żyje około tysiąca lat.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Cynamonowiec kamforowy – sadzonka i uprawa

Choć cynamonowiec kamforowy to długowieczne, wysokie i szybko rosnące drzewo, w Polsce zwykle dorasta do 3 m. Może być bowiem hodowana wyłącznie w doniczce. Roślina jest roślina łatwa w uprawie, odporna na szkodniki, może być przycinana i formowana.

By było ozdobą tarasu lub ogrodu, należy pamiętać, że lubi stanowiska słoneczne i półcieniste oraz przepuszczalną i wilgotną glebę. Ważne, by zimować ją w pomieszczeniu, w temperaturze dodatniej, najlepiej od 5 do 20 stopni C. W pozostałych okresach trzeba zachować temperaturę 25 stopni C, ale i uważać, by nie przesuszyć gleby.

Jeśli chodzi o sadzenie cynamonowca kamforowego, zakupione nasiona należy moczyć w gorącej wodzie przez dwie doby, a potem wysiać do ziemi o pH 5,6 -7,8. Można też kupić rośliny ukorzenione w pojemnikach.

2. Zastosowanie cynamonowca kamforowego

Z cynamonowca kamforowego pozyskuje się drewno stosowane w budownictwie, meblarstwie i galanterii drzewnej. Drewno od wieków jest wykorzystywane w Chinach do produkcji skrzyń.

Z kolei wytwarzany z niej olejek kamforowy, który posiada charakterystyczny, intensywny żywiczno-świeży zapach, wykorzystuje się w przemyśle chemicznym (do wyrobu kauczuku czy lakierów), także perfumeryjnym i zbrojeniowym oraz lecznictwie.

W medycynie naturalnej olejek kamforowy jest stosowany zarówno w postaci naturalnej, jak i w maściach rozgrzewających czy przeciwbólowych (np. łagodzących migreny czy dolegliwości pojawiające się przy schorzeniach reumatycznych). Wykorzystuje się je również zapobiegawczo przeciw odleżynom u ludzi obłożnie chorych.

3. Właściwości lecznicze cynamonowca kamforowego

Choć wszystkie części rośliny zawierają olejki aromatyczne, właściwości lecznicze posiada olejek kamforowy uzyskiwany w procesie ekstrakcji kamfory. W celach aromaterapeutycznych stosuje się tylko biały olejek kamforowy (olejek brązowy i żółty uznawane są za toksyczne).

Jak działa olejek kamforowy z Cinnamomum camphora? Okazuje się, że:

  • działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
  • pobudza centralny system nerwowy,
  • zmniejsza przekrwienie, ułatwia oddychanie, poprawia drożność i łagodzi podrażnienia oskrzeli, zatok oraz płuc, stąd stosowany jest przy problemach z układem oddechowym,
  • zmniejsza obrzęki, stąd wykorzystuje się go w przypadku opuchlizny, chorób reumatycznych i zapalenia stawów,
  • jest naturalny środkiem znieczulającym i uśmierzającym ból, ponieważ powoduje czasowe drętwienie nerwów czuciowych,
  • ma działanie antyseptyczne (odkaża),
  • pobudza serce, stymuluje krążenie krwi,
  • odpręża, pobudza, odświeża.

4. Jak stosować olejek z cynamonowca kamforowego?

Olejek z cynamonowca kamforowego można stosować wyłącznie zewnętrznie do masażu, inhalacji czy aromatyzowania powietrza. Dobrze łączy się z olejkiem bergamotowym, rumiankowym, lawendowym, różanym czy eukaliptusowym. By wykonać masaż, zarówno odprężający, jak i leczniczy w przypadku przeziębienia i grypy, wystarczy kilka kropli olejku zmieszać z olejem bazowym.

Inhalacje z dodatkiem olejku kamforowego sprawdzają się w przypadku zalegającej wydzieliny w oskrzelach i płucach oraz zatokach. Kontakt z aromatem kamfory wydzielającym się z dyfuzora wspiera przy apatii, braku energii, chandrze, spadku sił witalnych czy depresji.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Olejek kamforowy powinien być stosowany z umiarem i z zachowaniem środków ostrożności. To ważne, ponieważ w nadmiernych dawkach, nieodpowiednio stosowany jest silnie toksyczny. W związku z tym:

  • zawsze należy go wykorzystywać po rozcieńczeniu,
  • nie wolno stosować olejku przez okres dłuższy niż kilka dni (zarówno zewnętrznie, jak i wziewnie).

Co ważne, olejku kamforowego nie można stosować wewnętrznie. Może to bowiem prowadzić do zatrucia. Jego objawem są wymioty, silne pragnienie i spadek temperatury ciała. Olejek z cynamonowca kamforowego nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na astmę lub padaczkę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze