Czy można ustrzec się choroby Alzheimera?
Czy możemy ustrzec się choroby Alzheimera? Odpowiedzi na to pytanie udziela Iwona Przybyło – dyplomowana pielęgniarka z Akademii Opiekunów, zajmująca się specjalistycznym wsparciem opiekunów osób starszych, w tym szczególnie opiekunów, którzy na co dzień dbają o osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne.
WP abcZdrowie: Za nami wrzesień, ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera. Jak przedstawiają się statystyki dotyczące osób na niego chorujących?
Iwona Przybyło: Tegoroczny wrzesień upłynął pod hasłem „Co 3 sekundy na świecie ktoś dowiaduje się, że cierpi na demencję”. Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera jest zatem doskonałą okazją do tego, by przypomnieć zarówno o chorobie, jak i opiekunach, którzy każdego dnia zmagają się trudami opieki nad swoimi bliskimi, cierpiącymi z powodu demencji. Co roku, choroby otępienne zbierają coraz większe żniwo. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby powyżej 65 roku życia. W ich przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia choroby podwaja się z upływem każdych kolejnych pięciu lat. Społeczeństwo się starzeje, a wraz ze wzrostem liczby osób starszych zwiększa się również liczba zdiagnozowanych chorób otępiennych. W 2018 r. liczba cierpiących na nie osób wynosiła na świecie prawie 50 milionów. Niestety, w 2050 r. może być ich aż 3 razy więcej.
Jedną z najczęściej występujących chorób otępiennych jest choroba Alzheimera. Czy istnieją obecnie sposoby na wyleczenie lub złagodzenie jej objawów?
Niestety, mimo usilnie prowadzonych badań w różnych dziedzinach naukowych, nie udało się znaleźć odpowiedniego lekarstwa. Dziś już znamy przyczynę choroby Alzheimera – są to złogi blaszek amyloidowych, czasem innych białek, które utrudniają pracę synaps prowadząc do niewydolności mózgu. Nadal jednak nie istnieje lek, który mógłby zahamować proces chorobowy. Według badań opublikowanych przez Uniwersytet Wisconsis-Madison, szczególnie ważna okazuje się więc profilaktyka. Jeśli chodzi o osoby, które już chorują to odpowiednio sprawowana opieka, która uwzględnia zalecenia całej grupy specjalistów jest jedynym, skutecznym sposobem na opóźnienie rozwoju choroby. Dlatego tak ważne są specjalistyczne szkolenia opiekunów osób starszych, które pomogą im w codziennej pracy z osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera oraz innymi formami demencji.
Co zatem zrobić, aby nie zachorować?
Istnieje wiele czynników prewencyjnych, jednym z nich może być nawet sen. Jak wskazują badania, jego brak przyczynia się do rozwoju demencji, w tym również choroby Alzheimera. Mała dawka i zła jakość snu obniżają zdolności regeneracyjne nie tylko mózgu, ale całego organizmu. Problemy z pamięcią nawarstwiają się, kiedy mózg nie odpoczywa, a to właśnie podczas odpoczynku mózg oczyszcza się ze zbędnych białek. Dlatego też, każdy z nas już teraz może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Wystarczy, by nie dopuścić do wystąpienia zaburzeń snu, dbając o jego odpowiednią ilość oraz jak najlepszą jakość.
Jak więc zadbać o dobry sen?
Przede wszystkim, ustalmy stałą porę zasypiania i dbajmy o odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni (ok. 18 stopni Celsjusza). Zdrowy, czyli nieprzerywany i odpowiednio długi sen powinien trwać minimum 7-8 godzin. Ważną rolę odgrywa również światło – zadbajmy o to, by tuż przed snem nie narażać siebie na działanie niebieskiego światła, które emituje ekran komputera, komórki czy telewizora. Najlepiej, jeśli minimum dwie godziny przed snem nie będziemy już korzystać z tych urządzeń. Są to wskazówki, które w swoim domu powinien zastosować każdy z nas. Badania sugerują, że chorobie Alzheimera można zapobiegać przez całe życie. Warto więc zatroszczyć się o swoje zdrowie wcześniej, zanim problem choroby zacznie nas bezpośrednio dotyczyć.
Jakie są pierwsze objawy choroby? Czy możemy je rozpoznać?
W chorobie Alzheimera obserwujemy szereg, różnych objawów. Obraz kliniczny jest bardzo dynamiczny, a przebieg choroby u każdego chorego może być inny. Poza nasilającymi się problemami ze snem, najczęstszymi objawami, jakie możemy zaobserwować są problemy z pamięcią, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Często u pacjentów występuje też wycofanie się z życia społecznego czy pojawiające się problemy w wykonywaniu nawet prostych czynności. To oczywiście tylko cześć objawów, które są konsekwencją choroby. Osoby nią dotknięte zmieniają się z dnia na dzień. Dotychczasowe czynności życia codziennego stają się coraz trudniejsze, często nawet niemożliwe do wykonania. To bardzo trudne sytuacje, dlatego warto wiedzieć czego możemy się wówczas spodziewać, ale przede wszystkim, jak możemy takim osobom pomóc.
Więcej nt. pomocy senioralnej na: Akademia Opiekunów
Facebook: Akademia Opiekunów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.