Trwa ładowanie...

Czy szczepionki na COVID-19 dla dzieci są bezpieczne? Dr Rożek: Eksperci zaznaczają, żeby szczepić dzieci od 12. roku życia (WIDEO)

 Maria Krasicka
18.09.2021 12:45

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 to temat, który jest szczególnie ważny, zwłaszcza w obliczu czwartej fali koronawirusa. Każdy rodzic chce zabezpieczyć swoje dziecko, jednak wiele osób ma wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionek. O faktach i mitach dotyczących szczepień dzieci przeciw COVID-19 opowiedział w programie WP "Newsroom" dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki.

- Fundacja "Nauka to lubię" opublikowała raport oparty o ponad 60 publikacji naukowych na temat skuteczności, konieczności, możliwości i potrzeby szczepienia przeciw COVID-19 młodzieży i dzieci - mówi dr Tomasz Rożek.

Jak zaznacza, trzeba przede wszystkim rozgraniczyć grupy wiekowe, ponieważ inaczej sytuacja wygląda wśród dzieci do 12. roku życia, a inaczej wśród starszych. Istotna jest również sytuacja epidemiologiczna w danym kraju.

- Zupełnie inaczej wygląda to w kraju, w którym poziom zaszczepienia jest bardzo wysoki, a inaczej w krajach takich jak Polska, gdzie jest niski. Nasze panele eksperckie z Polskiej Akademii Nauk, czy Państwowego Zakładu Higieny zaznaczają, żeby szczepić dzieci od 12. roku życia - mówi dr Rożek. - Im dziecko starsze, tym więcej korzyści zdobywa dla siebie i swojego otoczenia, wtedy kiedy się zaszczepi - dodaje.

Według eksperta ryzyko ciężkiego przebiegu, hospitalizacji i śmierci w wyniku COVID-19 rośnie wraz z wiekiem pacjenta.

- Nie oznacza to jednak, że dzieci nie są w ogóle narażone na chorobę - mówi. - Pamiętajmy także o zjawisku long COVID, które również u dzieci powoduje powikłania, nawet po lekkim przechorowaniu COVID-19 - dodaje Rożek.

WIĘCEJ W WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze