Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19. Kiedy powstaną szczepionki dla dzieci? Eksperci podają terminy

Mimo że dzieci przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 zazwyczaj łągodnie, firmy farmaceutyczne już pracują nad szczepionkami dla najmłodszych. Nie wejdą one jednak tak szybko na rynek jak preparaty dla dorosłych - potrzebne są dłuższe i bardziej skomplikowane procedury. Eksperci sugerują, że szczepionka przeciwko koronawirusowi przeznaczona dla najmłodszych dostępna może być dopiero w 2022 r.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Nakaz noszenia profesjonalnych maseczek? Ekspert tłumaczy"

spis treści

1. Bardziej skomplikowane badania

Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają już w wielu krajach na całym świecie. W pierwszej kolejności szczepieni są seniorzy, następnie poddawane nim mają być coraz młodsze osoby. Na razie nie ma jednak mowy o podawaniu szczepionek dzieciom. Co więcej, tylko jeden z preparatów dopuszczony jest do stosowania u 16-latków. Eksperci podkreślają, że testy kliniczne na dzieciach są dużo bardziej skomplikowane niż ich odpowiedniki na osobach dorosłych.

"Wysiłek związany z testowaniem jest znacznie większy niż w przypadku dorosłych. Im młodsza jest dana osoba, tym bardziej wyraźna może być reakcja i silniejsze mogą być ewentualne skutki uboczne - mówi Fred Zepp, dyrektor Centrum Pediatrii na Uniwersytecie w Moguncji, członek Niemieckiej Stałej Komisji ds. Szczepień.

2. Pfizer prowadzi badania w grupie nastolatków

Prowadzenie badań klinicznych na dzieciach to sprawa skomplikowana i obarczona wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem tego typu testów, należy się upewnić, że w grupie poddanych badaniom dorosłych nie wystąpiły poważne skutki uboczne. Instytut Roberta Kocha podaje też, że "dzieci, choćby ze względów etycznych, nie są przewidziane do wczesnych testów".

Jedną z pierwszych firm, która zdecydowała się na prowadzenie badań na nastolatka jest Pfizer&BioNTech. becnie na świecie dopuszczono już warunkowe stosowanie preparatu tego koncernu u nastolatków od 16 r.ż., a badania na młodszych dzieciach ruszyły jesienią. Uczestnicy badań w wieku 12-16 lat mają zostać podzieleni na 2 grupy, 1 otrzyma szczepionkę, 2 - placebo. Planowane są także testy na dzieciach w wieku 0-15 lat.

3. Moderna planuje badania na nastolatkach

Testy na nastolatka planuje także Moderna. Już w grudniu 2020 r. firma rozpoczęła poszukiwania uczestników do badania. Koncern podaje, że ma nim wziąć udział ok. 3 tys. dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Projekt pod nazwą "TennCove" obejmuje tylko kliniki amerykańskie, a szczepionkę otrzymać ma 2/3 uczestników. Reszta dostanie placebo. Preparat zostanie podany dwukrotnie w odstępie miesiąca, ale nastolatkowie będą obserwowani przez kolejne 13 miesięcy. W tym czasie będą musieli oni odwiedzić klinikę co najmniej 6 razy, są także zobligowani do rozmów telefonicznych z firmą oraz do udzielania informacji za pomocą specjalnej aplikacji. Koniec badań planowany jest w połowie 2022 r.

Testów pediatrycznych nie rozpoczęła jeszcze brytyjska AstraZeneca. Firma chce jednak "kontynuować testy w nowym protokole dla grupy wiekowej od sześciu do 18 lat". Prace mają ruszyć już w najbliższych miesiącach, ale koncern nie informuje na razie o szczegółach. VFA, niemiecki związek firma farmaceutyzcnych podaje, że do testów tej szczepionki zostali już wcześniej włączeni nieletni, ale badania jeszcze trwają.

4. Najpierw zaszczepiona będzie młodzież. Potem dzieci

VFA zaznacza, ż badania z udziałem dzieci poniżej 12 r.ż. to część warunków jakie zostały nałożone przez Europejską Agencję Leków zarówno na Moderną, jak i Pfizer&BioNTech w momencie wydania warunkowego pozwolenia na szczepienie dorosłych. Wyniki badań tych koncernów muszą wpłynąć odpowiednio w grudniu i lipcu 2024 r.

"Należy się spodziewać, że badania z udziałem tych grup wiekowych nie rozpoczną się, zanim nie uzyska się dobrych wyników dotyczących skuteczności i tolerancji szczepień u młodzieży" - czytamy w dokumencie VFA.

Producenci szczepionek swoje preparaty testują zazwyczaj na coraz młodszych grupach wiekowych. Młodzieży podawana jest ta sama dawka co dorosłym, u dzieci konieczne może się okazać dostosowanie dawki. Co więcej, szczepionki są zatwierdzane tylko dla tych grup wiekowych, dla których dostępne są dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa pochodzące z badań klinicznych.

5. Szczepienia dzieci z pożytkiem dla innych

Przebieg COVID-19 rzadko jest u dzieci dramatyczny, u części nieletnich występuje jednak PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny powiązany z zakażeniem koronawirusem. Dlatego z jednej strony eksperci twierdzą, że szczepienia dzieci najpierw byłyby z pożytkiem dla starszych.

"W porównaniu z dorosłymi choroba ma u dzieci rzadko dramatyczny przebieg, a więc szczepilibyśmy dzieci przede wszystkim po to, by chroniły osoby starsze. Musimy zadać sobie pytanie, czy jest to etyczne, z wyjątkiem dzieci, które są szczególnie narażone na infekcje - mówi Fred Zepp, pediatra. Ekspert podkreśla jednocześnie, że nabycie odporności grupowej bez zaszczepienia najmłodszych również byłoby możliwe. "One przyczyniają się również w inny sposób do infekcji w społeczeństwie - przez sam fakt zakażenia się" - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.