Trwa ładowanie...

Zapomniana choroba? W Europie liczba przypadków wzrosła 45-krotnie

 Karolina Rozmus
19.04.2024 08:34
Między styczniem a końcem marca zgłoszono 40 przypadków odry
Między styczniem a końcem marca zgłoszono 40 przypadków odry (Getty Images)

Tylko w tym roku w Polsce odnotowano 40 zachorowań na odrę, podczas gdy rok temu w tym samym czasie - zaledwie dziesięć. Z odrą zmaga się już cała Europa z 45-krotnym wzrostem przypadków.

spis treści

1. Zapomniana choroba powraca

Ostatni raport opublikowany przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB podsumowujący pierwsze trzy miesiące roku wskazywał na gwałtowny wzrost zachorowań na szkarlatynę oraz krztusiec.

Niestety, również liczba zachorowań na odrę niepokoi. Między styczniem a końcem marca zgłoszono 40 przypadków odry, w roku 2023 r. w analogicznym okresie tylko dziesięć. Cały rok 2023 r. przyniósł zresztą łącznie 36 przypadków.

Zobacz film: "Nie wiesz, czy jesteś zaszczepiony? Sprawdź, co zrobić"

W Europie w ubiegłym roku odnotowano 42,2 tys. przypadków, dla porównania rok wcześniej było 941 osób chorych na odrę. Oznacza to aż 45-krotny wzrost zachorowań. O alarmującej sytuacji donoszą także amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

- Otrzymaliśmy telefon z sanepidu, informujący o znacznym wzroście zachorowań na odrę w okolicach Warszawy - mówiła Polsat News Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Dodaje, że obserwuje dwie grupy rodziców. W większości są ci, którzy szczepią swoje dzieci według kalendarza szczepień ochronnych. - Jest jednak pewna grupa rodziców, która nie wierzy naukowcom, ale dziwnym treściom poruszanym w internecie i podejmuje ryzykowne decyzje - dodaje Kozakiewicz.

Liczba przypadków odry rośnie
Liczba przypadków odry rośnie (Getty Images)

2. Ma gwałtowny przebieg, może prowadzić do powikłań

Odra to wysoce zakaźna choroba, która ma zdolność do wywoływania epidemii. Wirus odry rozprzestrzenia się błyskawicznie poprzez kaszel i kichanie oraz kontakt z wydzielinami chorego. Zakaźność patogenu sięga niemal 100 proc. wśród osób podatnych.

Do objawów choroby należą:

  • wysoka gorączka,
  • katar,
  • kaszel,
  • zapalenie spojówek,
  • plamki Koplika – pojawiające się na błonie śluzowej policzków białe liczne grudki, które bledną wraz z pojawieniem się wysypki.

- Przebiega z wysoką gorączką, zlewną wysypką, spuchniętą twarzą i zaczerwienionymi spojówkami, chory kaszle i zdecydowanie nie wygląda na osobę z pierwszą lepszą infekcją. A mówimy o odrze niepowikłanej, a niestety bardzo często ta choroba wymaga hospitalizacji - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra z oddziału chorób infekcyjnych pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

"Do najpoważniejszych powikłań odry zalicza się między innymi ślepotę, zapalenie mózgu, ciężką biegunkę i zapalenie płuc" - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- W przebiegu odry może dojść do zapalenia mózgu, a po kilku latach od przechorowania odry może rozwinąć się podostre stwardniające zapalenie mózgu, które w 100 proc. jest śmiertelne - wyjaśniała dr Stopyra.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze