Zapomniana choroba? W Europie liczba przypadków wzrosła 45-krotnie
Tylko w tym roku w Polsce odnotowano 40 zachorowań na odrę, podczas gdy rok temu w tym samym czasie - zaledwie dziesięć. Z odrą zmaga się już cała Europa z 45-krotnym wzrostem przypadków.
1. Zapomniana choroba powraca
Ostatni raport opublikowany przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB podsumowujący pierwsze trzy miesiące roku wskazywał na gwałtowny wzrost zachorowań na szkarlatynę oraz krztusiec.
Niestety, również liczba zachorowań na odrę niepokoi. Między styczniem a końcem marca zgłoszono 40 przypadków odry, w roku 2023 r. w analogicznym okresie tylko dziesięć. Cały rok 2023 r. przyniósł zresztą łącznie 36 przypadków.
W Europie w ubiegłym roku odnotowano 42,2 tys. przypadków, dla porównania rok wcześniej było 941 osób chorych na odrę. Oznacza to aż 45-krotny wzrost zachorowań. O alarmującej sytuacji donoszą także amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
- Otrzymaliśmy telefon z sanepidu, informujący o znacznym wzroście zachorowań na odrę w okolicach Warszawy - mówiła Polsat News Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Dodaje, że obserwuje dwie grupy rodziców. W większości są ci, którzy szczepią swoje dzieci według kalendarza szczepień ochronnych. - Jest jednak pewna grupa rodziców, która nie wierzy naukowcom, ale dziwnym treściom poruszanym w internecie i podejmuje ryzykowne decyzje - dodaje Kozakiewicz.
2. Ma gwałtowny przebieg, może prowadzić do powikłań
Odra to wysoce zakaźna choroba, która ma zdolność do wywoływania epidemii. Wirus odry rozprzestrzenia się błyskawicznie poprzez kaszel i kichanie oraz kontakt z wydzielinami chorego. Zakaźność patogenu sięga niemal 100 proc. wśród osób podatnych.
Do objawów choroby należą:
- wysoka gorączka,
- katar,
- kaszel,
- zapalenie spojówek,
- plamki Koplika – pojawiające się na błonie śluzowej policzków białe liczne grudki, które bledną wraz z pojawieniem się wysypki.
- Przebiega z wysoką gorączką, zlewną wysypką, spuchniętą twarzą i zaczerwienionymi spojówkami, chory kaszle i zdecydowanie nie wygląda na osobę z pierwszą lepszą infekcją. A mówimy o odrze niepowikłanej, a niestety bardzo często ta choroba wymaga hospitalizacji - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra z oddziału chorób infekcyjnych pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
"Do najpoważniejszych powikłań odry zalicza się między innymi ślepotę, zapalenie mózgu, ciężką biegunkę i zapalenie płuc" - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
- W przebiegu odry może dojść do zapalenia mózgu, a po kilku latach od przechorowania odry może rozwinąć się podostre stwardniające zapalenie mózgu, które w 100 proc. jest śmiertelne - wyjaśniała dr Stopyra.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.