Trwa ładowanie...

Domowy test na koronawirusa - na czym polega i czy testy z apteki są skuteczne?

 Kinga Olchowy
18.11.2020 11:24
Profesjonalne testy, które wykonuje się w laboratoriach i punktach diagnostycznych, można także wykonać w domu.
Profesjonalne testy, które wykonuje się w laboratoriach i punktach diagnostycznych, można także wykonać w domu. (123rf)

Domowy test na koronawirusa? Czy to możliwe? Wirus SARS-CoV-2 wciąż zbiera spore żniwo na całym świecie. W samej Polsce wykonuje się kilkadziesiąt testów dziennie, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność aktywnego zakażenia lub przeciwciał wytworzonych wskutek walki z infekcją. Metody diagnostyczne rozwinęły się na tyle, że testy na koronawirusa można wykonać także w domu. W jaki sposób i czy to skuteczne?

spis treści

1. Testy na koronawirusa w domu

Profesjonalne testy, które wykonuje się w laboratoriach i punktach diagnostycznych, można także wykonać w domu. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, nie trzeba także jechać do punktu pobrań. Zamiast tego wystarczy zadzwonić po specjalny personel medyczny, który przyjedzie pod wskazany adres. Tam, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, od pacjenta pobiera się wymaz, który następnie poddaje się testom.

Na wynik badania czeka się ok. 48 godzin, a taka usługa dostępna jest już w około 10 polskich miastach.

Metodą stosowaną w tym przypadku jest wykonanie testu Real-Time PCR.

1.1. Kiedy można poprosić o wykonanie domowego testu?

Najczęściej personel medyczny przyjeżdża do domu osób, które mają bardzo silne objawy (przede wszystkim wysoką gorączkę i duszący kaszel), zwykle nie są one bowiem w stanie dotrzeć do punktu pobrań samodzielnie.

Testy w domu można wykonać także w sytuacji, w której mamy objawy, ale nie mamy jak samodzielnie dojechać do punktu poboru (nie mamy własnego samochodu, a jazda autobusem byłaby nieodpowiedzialna). Personel może przyjechać do naszego domu również podczas naszej kwarantanny, aby pobrać od nas wymaz i podjąć decyzję o zakończeniu lub przedłużeniu kwarantanny.

Czasem wykonuje się domowe testy także u osób , które podejrzewają u siebie zakażenie (np. miały kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2), ale same nie mają żadnych objawów i nie wiedzą, czy zarażają (a np. chcą nadal chodzić do pracy).

2. Test antygenowy do wykonania w domu

Niektóre placówki medyczne oferują zamówienie specjalnego testu kasetkowego, który pozwala na wykrycie aktywnego zakażenia koronawirusem. Wykorzystuje się wówczas tzw. test antygenowy. Jest to rozwiązanie wygodne dla osób, które nie chcą lub nie mogą zgłosić się do punktu pobraniowego lub nie uzyskały skierowania na badania od lekarza POZ.

Test antygenowy zostaje dostarczony przez kuriera medycznego w specjalnym, sterylnym opakowaniu. Naszym zadaniem jest pobranie wymazu z nosa lub gardła i umieszczenie próbki w okienku testowym. Na wynik czeka się od 10 do 30 minut. Jego cena wynosi od 50 do 100 złotych.

3. Testy na Covid z apteki?

Pod koniec kampanii prezydenckiej jeden z polityków, Marek Jakubiak, po raz pierwszy wspomniał o aptecznych testach na obecność wirusa SARS-CoV-2. Testy są faktycznie obecne w wielu aptekach, a ich cena jest dość wysoka.

Testy dostępne w aptekach to tzw. testy kasetkowe. Pozwalają wykryć infekcję już od 3 do 7 dni po zakażeniu. Niestety stanowisko WHO w tej sprawie jest jednoznaczne - testy do domowego użytku nie dają pewności, że nie doszło do zakażenia, a margines błędu w ich przypadku jest dość spory.

Dodatkowo zwykle pozwalają wykryć jedynie obecność przeciwciał, które organizm wytwarza na skutek infekcji. Nie zawsze świadczy więc o tym, że w tym momencie chorujemy.

4. Cena i dostępność domowych testów na koronawirusa

Testy kasetowe dostępne są w aptekach, a ich cena wynosi ok. 100 złotych. Znacznie lepsze jest jednak zgłoszenie się do punktu diagnostycznego i wykonanie profesjonalnego testu antygenowego poprzez pobranie wymazu z nosogardzieli.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze