Trwa ładowanie...

Test antygenowy- charakterystyka, porównanie testu antygenowego z testem PCR, cena, jak wykonać

Od 20 października 2020 roku wynik testu antygenowego jest podstawą do rozpoznania u pacjenta choroby zakaźnej COVID-19. Czas oczekiwania na wynik testu antygenowego wynosi zazwyczaj 10-30 minut. Szybki test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2 wykonuje się na podstawie wymazu z nosa lub nosogardzieli. Co jeszcze warto wiedzieć na temat testu antygenowego? Ile musimy za niego zapłacić?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Czym jest test antygenowy?

Test antygenowy jest testem wykorzystywanym w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2. W celu rozpoznania choroby zakaźnej COVID-19, do testu antygenowego, potrzebny jest wymaz z górnych dróg oddechowych pacjenta. Zazwyczaj pobierany jest on z nosa lub nosogardzieli.

Test antygenowy posiada rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Może być on przeprowadzony w warunkach domowych, bez konieczności wysyłania materiału do laboratorium. Ogromną zaletą testu antygenowego jest to, że wynik otrzymujemy po upływie 10-30 minut.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Czym różni się test antygenowy od testu PCR?

Test antygenowy przeprowadzany jest w celu rozpoznania u pacjentów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Czym różni się od testu PCR? Test antygenowy wykrywa typowe dla wirusa białka (będące jego „opakowaniem”), do powstania których dochodzi w trakcie jego replikacji. Dla odmiany, test PCR wykrywa bytność materiału genetycznego wirusa w organizmie osoby zarażonej SARS-CoV-2.

3. Jaka jest cena testu antygenowego?

Cena testu antygenowego wynosi od 119 do 250 złotych. Test możemy przeprowadzić w warunkach domowych bez wcześniejszego przeszkolenia czy posiadania specjalnych umiejętności. Wykonanie testu w domu ma wiele zalet. Wynik testu antygenowego poznajemy już po kilkunastu minutach. Kolejnym plusem jest to, że nie musimy udawać się do laboratium, gdzie trzeba czekać w długich kolejkach. Oprócz tego, nie musimy się również narażać na kontakt z pacjentami potencjalnie zarażonymi SARS-CoV-2.

Zanim zakupimy test antygenowy, zwróćmy uwagę na ważne oznaczenia. Zamiast testu I generacji, zawsze wybierajmy test II generacji. Dlaczego? Ponieważ testy I generacji są mniej wiarygodne. Nowoczesne testy II generacji wykazują największą czułość.

Polecane

4. Kto będzie poddawany testom antygenowym?

Lekarz rodzinny, dr Michał Sutkowski w programie WP "Newsroom" podkreślił, że testy antygenowe są przydatne w szczególności wtedy, kiedy w krótkim potrzebujemy czasie uzyskać wynik na obecność koronawirusa.

„W przypadku kiedy jest to Szpitalny Oddział Ratunkowy trzeba zrobić to (test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2) natychmiast. Są wielokrotnie przypadki, kiedy te testy, mogą uratować człowiekowi życie(…) Tutaj ta szybka diagnostyka covidowa, żeby potwierdzić albo wykluczyć jest niezwykle potrzebna” – poinformował dr Sutkowski.

Testom antygenowym będą poddawani przede wszystkim pacjenci szpitalni, a także pacjenci w przychodniach.

5. Jak wykonuje się test antygenowy?

Test antygenowy jest badaniem, które wykonuje się w oparciu o wymaz górnych dróg oddechowych pacjenta. Do przeprowadzenia testu niezbędny jest wymaz z nosa lub nosogardzieli. Po pobraniu wymazu, próbkę materiału należy nanieść na płytkę testową. Na wynik czeka się od 10 do 30 minut.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.