Trwa ładowanie...

Neurolożka przeszła COVID-19. Teraz ostrzega przed następstwami choroby

Avatar placeholder
10.11.2020 10:55
Neurolog o skutkach COVID-19
Neurolog o skutkach COVID-19 (instagram)

Dr Magdalena Wysocka-Dudziak jest neurologiem, która przeszła COVID-19. Teraz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat długotrwałych skutków choroby. "Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19" - pisze lekarka.

1. Długofalowe skutki po COVID-19

"Bolą mnie mięśnie. Głównie plecy, mięśnie ud, ramion i łydek. Do tego ból głowy. (...) Sporadycznie (występuje - red.) niewielki kaszel. Do bólu gardła dołączyła tkliwość prawej okolicy podjęzykowej. Wyczuwam też powiększony i bolesny węzeł chłonny podżuchwowy po tej samej stronie" - opisywała Magdalena Wysocka-Dudziak swoje objawy zakażenia koronawirusem.⁠ ⁠

Magdalena Wysocka-Dudziak
Magdalena Wysocka-Dudziak (Instagram)

Jak okazało się kilka dni wcześniej pacjent, którego badała, uzyskał pozytywny wynik testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Lekarka usłyszała jednak w pracy, że skoro podczas kontaktu z zakażonym miała maseczkę i rękawiczki, może dalej przyjmować pacjentów. Kiedy kolejne osoby z pracy zaczęły wykazywać objawy zakażenia, Wysocka-Dudziak zdecydowała się poddać testom na koronawirusa. Wynik okazał się dodatni.

Zobacz film: "Jak rozpoznać kaszel typowy dla COVID-19? Kiedy wezwać karetkę? Tłumaczy dr Michał Sutkowski"

Przez cały czas choroby lekarka relacjonowała jej przebieg w swoich mediach socjalnych. Obecnie już zakończyła izolację.

"Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19" - pisze na swoim instagramowym profilu Wysocka-Dudziak, wymieniają najnowsze dane o tym, jakie mogą wystąpić długofalowe skutki po COVID-19.

  • Niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.⁠
  • Zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne⁠
  • Najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.⁠

2. Powikłania neurologiczne u chorych na COVID-19

Wysocka-Dudziak podkreśla, że COVID-19 może mieć duży wpływ na mózg.

Na przykład nawet u osób młodych może przyczyniać się do wystąpienia udarów 7 razy częściej niż grypa. Oprócz tego zakażenie koronawirusem może zaskutkować wystąpieniem:

  • napadów drgawkowych⁠,
  • zespołu Guillain-Barre⁠ (prowadzi do osłabienia siły mięśniowej z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych),
  • zaburzeń poznawczych(zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie jest to związane z mikroudarami w obrębie istoty białej⁠,
  • zaburzeń węchu i smaku, w tym anosmii i ageuzji, czyli odpowiednio całkowitej utraty węchu i smaku⁠,
  • depresji, zaburzeń lękowych i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii)⁠,
  • może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości⁠ na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimer.
Wyświetl ten post na Instagramie.

Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19:⁠ - niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.⁠ - zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne⁠ - najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.⁠ •⁠ Przechorowanie COVID-19 może mieć wpływ na następujące organy i narządy:⁠ 🧠 MÓZG:⁠ - udary mózgu (ok. 7x częstsze u młodej osoby z COVID-19 niż z grypą)⁠ - napady drgawkowe⁠ - zespół Guillain-Barre⁠ - zaburzenia poznawcze (zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie związane z mikroudarami w obrębie istoty białej⁠ - zaburzenia węchu i smaku, w tym anosmia i ageuzja, czyli odpowiednio całkowita utrata węchu i smaku⁠ - depresja, zaburzenia lękowe i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii)⁠ - może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości⁠ na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimera⁠ ❤️ SERCE:⁠ - uszkodzenia mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie ⁠ - zawał serca⁠ 🌬 PŁUCA:⁠ - uszkodzenie tkanki płucnej⁠ - włóknienie płuc⁠ - obturacyjne choroby płuc⁠ - zatorowość płucna⁠ 💪🏻 UKŁAD SZKIELETOWO-MIĘŚNIOWY:⁠ - bóle mięśni i stawów⁠ 👤 CAŁY ORGANIZM:⁠ - zespół przewlekłego zmęczenia⁠ - powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek⁠ •⁠ ⁠Cała lista powodów, żeby jeszcze lepiej dbać o zdrowie swojego mózgu i edukować innych jak to skutecznie robić.

Post udostępniony przez Magdalena Wysocka-Dudziak (@drdudziak)

Według ⁠Wysockiej-Dudziak COVID-19 może być przyczyną rozmaitych powikłań kardiologicznych. W przypadku niektórych pacjentów dochodzi do uszkodzenie mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie oraz zawałów serca⁠.

Koronawirus może również uszkodzić płuca, doprowadzając do wystąpienia włóknienia płuc, obturacyjnej choroby płuc⁠, zatorowości płucnej.

Kolejną długotrwałym powikłaniem może również być zespół przewlekłego zmęczenia⁠ oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek⁠.

Zobacz także: Czy można podnieść swoją odporność na koronawirusa? Eksperci dementują powszechne mity

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze