Neurolożka przeszła COVID-19. Teraz ostrzega przed następstwami choroby
Dr Magdalena Wysocka-Dudziak jest neurologiem, która przeszła COVID-19. Teraz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat długotrwałych skutków choroby. "Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19" - pisze lekarka.
1. Długofalowe skutki po COVID-19
"Bolą mnie mięśnie. Głównie plecy, mięśnie ud, ramion i łydek. Do tego ból głowy. (...) Sporadycznie (występuje - red.) niewielki kaszel. Do bólu gardła dołączyła tkliwość prawej okolicy podjęzykowej. Wyczuwam też powiększony i bolesny węzeł chłonny podżuchwowy po tej samej stronie" - opisywała Magdalena Wysocka-Dudziak swoje objawy zakażenia koronawirusem.
Jak okazało się kilka dni wcześniej pacjent, którego badała, uzyskał pozytywny wynik testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Lekarka usłyszała jednak w pracy, że skoro podczas kontaktu z zakażonym miała maseczkę i rękawiczki, może dalej przyjmować pacjentów. Kiedy kolejne osoby z pracy zaczęły wykazywać objawy zakażenia, Wysocka-Dudziak zdecydowała się poddać testom na koronawirusa. Wynik okazał się dodatni.
Przez cały czas choroby lekarka relacjonowała jej przebieg w swoich mediach socjalnych. Obecnie już zakończyła izolację.
"Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19" - pisze na swoim instagramowym profilu Wysocka-Dudziak, wymieniają najnowsze dane o tym, jakie mogą wystąpić długofalowe skutki po COVID-19.
- Niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.
- Zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne
- Najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.
2. Powikłania neurologiczne u chorych na COVID-19
Wysocka-Dudziak podkreśla, że COVID-19 może mieć duży wpływ na mózg.
Na przykład nawet u osób młodych może przyczyniać się do wystąpienia udarów 7 razy częściej niż grypa. Oprócz tego zakażenie koronawirusem może zaskutkować wystąpieniem:
- napadów drgawkowych,
- zespołu Guillain-Barre (prowadzi do osłabienia siły mięśniowej z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych),
- zaburzeń poznawczych(zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie jest to związane z mikroudarami w obrębie istoty białej,
- zaburzeń węchu i smaku, w tym anosmii i ageuzji, czyli odpowiednio całkowitej utraty węchu i smaku,
- depresji, zaburzeń lękowych i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii),
- może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimer.
Według Wysockiej-Dudziak COVID-19 może być przyczyną rozmaitych powikłań kardiologicznych. W przypadku niektórych pacjentów dochodzi do uszkodzenie mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie oraz zawałów serca.
Koronawirus może również uszkodzić płuca, doprowadzając do wystąpienia włóknienia płuc, obturacyjnej choroby płuc, zatorowości płucnej.
Kolejną długotrwałym powikłaniem może również być zespół przewlekłego zmęczenia oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek.
Zobacz także: Czy można podnieść swoją odporność na koronawirusa? Eksperci dementują powszechne mity
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.