Trwa ładowanie...

Neurolożka przeszła COVID-19. Teraz ostrzega przed następstwami choroby

Dr Magdalena Wysocka-Dudziak jest neurologiem, która przeszła COVID-19. Teraz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat długotrwałych skutków choroby. "Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19" - pisze lekarka.

Zobacz film: "Jak rozpoznać kaszel typowy dla COVID-19? Kiedy wezwać karetkę? Tłumaczy dr Michał Sutkowski"

1. Długofalowe skutki po COVID-19

"Bolą mnie mięśnie. Głównie plecy, mięśnie ud, ramion i łydek. Do tego ból głowy. (...) Sporadycznie (występuje - red.) niewielki kaszel. Do bólu gardła dołączyła tkliwość prawej okolicy podjęzykowej. Wyczuwam też powiększony i bolesny węzeł chłonny podżuchwowy po tej samej stronie" - opisywała Magdalena Wysocka-Dudziak swoje objawy zakażenia koronawirusem.⁠ ⁠

Magdalena Wysocka-Dudziak
Magdalena Wysocka-Dudziak (Instagram)

Jak okazało się kilka dni wcześniej pacjent, którego badała, uzyskał pozytywny wynik testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Lekarka usłyszała jednak w pracy, że skoro podczas kontaktu z zakażonym miała maseczkę i rękawiczki, może dalej przyjmować pacjentów. Kiedy kolejne osoby z pracy zaczęły wykazywać objawy zakażenia, Wysocka-Dudziak zdecydowała się poddać testom na koronawirusa. Wynik okazał się dodatni.

Przez cały czas choroby lekarka relacjonowała jej przebieg w swoich mediach socjalnych. Obecnie już zakończyła izolację.

"Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19" - pisze na swoim instagramowym profilu Wysocka-Dudziak, wymieniają najnowsze dane o tym, jakie mogą wystąpić długofalowe skutki po COVID-19.

  • Niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.⁠
  • Zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne⁠
  • Najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.⁠

2. Powikłania neurologiczne u chorych na COVID-19

Wysocka-Dudziak podkreśla, że COVID-19 może mieć duży wpływ na mózg.

Na przykład nawet u osób młodych może przyczyniać się do wystąpienia udarów 7 razy częściej niż grypa. Oprócz tego zakażenie koronawirusem może zaskutkować wystąpieniem:

  • napadów drgawkowych⁠,
  • zespołu Guillain-Barre⁠ (prowadzi do osłabienia siły mięśniowej z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych),
  • zaburzeń poznawczych(zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie jest to związane z mikroudarami w obrębie istoty białej⁠,
  • zaburzeń węchu i smaku, w tym anosmii i ageuzji, czyli odpowiednio całkowitej utraty węchu i smaku⁠,
  • depresji, zaburzeń lękowych i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii)⁠,
  • może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości⁠ na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimer.
Wyświetl ten post na Instagramie.

Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19:⁠ - niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.⁠ - zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne⁠ - najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.⁠ •⁠ Przechorowanie COVID-19 może mieć wpływ na następujące organy i narządy:⁠ 🧠 MÓZG:⁠ - udary mózgu (ok. 7x częstsze u młodej osoby z COVID-19 niż z grypą)⁠ - napady drgawkowe⁠ - zespół Guillain-Barre⁠ - zaburzenia poznawcze (zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie związane z mikroudarami w obrębie istoty białej⁠ - zaburzenia węchu i smaku, w tym anosmia i ageuzja, czyli odpowiednio całkowita utrata węchu i smaku⁠ - depresja, zaburzenia lękowe i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii)⁠ - może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości⁠ na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimera⁠ ❤️ SERCE:⁠ - uszkodzenia mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie ⁠ - zawał serca⁠ 🌬 PŁUCA:⁠ - uszkodzenie tkanki płucnej⁠ - włóknienie płuc⁠ - obturacyjne choroby płuc⁠ - zatorowość płucna⁠ 💪🏻 UKŁAD SZKIELETOWO-MIĘŚNIOWY:⁠ - bóle mięśni i stawów⁠ 👤 CAŁY ORGANIZM:⁠ - zespół przewlekłego zmęczenia⁠ - powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek⁠ •⁠ ⁠Cała lista powodów, żeby jeszcze lepiej dbać o zdrowie swojego mózgu i edukować innych jak to skutecznie robić.

Post udostępniony przez Magdalena Wysocka-Dudziak (@drdudziak)

Według ⁠Wysockiej-Dudziak COVID-19 może być przyczyną rozmaitych powikłań kardiologicznych. W przypadku niektórych pacjentów dochodzi do uszkodzenie mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie oraz zawałów serca⁠.

Koronawirus może również uszkodzić płuca, doprowadzając do wystąpienia włóknienia płuc, obturacyjnej choroby płuc⁠, zatorowości płucnej.

Kolejną długotrwałym powikłaniem może również być zespół przewlekłego zmęczenia⁠ oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek⁠.

Zobacz także: Czy można podnieść swoją odporność na koronawirusa? Eksperci dementują powszechne mity

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.