Trwa ładowanie...

Masz wysokie IQ emocjonalne? Sprawdź swoją wrażliwość

Masz wysokie IQ emocjonalne? Sprawdź swoją wrażliwość
Masz wysokie IQ emocjonalne? Sprawdź swoją wrażliwość (Getty images)

Pewnie znasz kogoś, kto gdy tylko się pojawia, od razu wprowadza dobrą atmosferę i wywołuje uśmiech na twarzy swoich kompanów. A może sam czytasz ludzkie emocje, w podejmowaniu decyzji kierujesz się zarówno sercem jak i rozumem, a jednocześnie potrafisz być asertywny? Umiesz łagodzić konflikty, pocieszyć, zrozumieć? Takie cechy świadczą o wysokim IQ emocjonalnym. Jeśli je posiadasz, masz szansę odnieść w życiu sukces.

spis treści

1. Inteligencja emocjonalna - co to jest?

W 1990 r. amerykańscy absolwenci Uniwersytetu Harvarda – Johna Mayera i Petera Salavey’a, wprowadzili do psychologii nowy termin: inteligencja emocjonalna. W toku swoich analiz odkryli bowiem bardzo ciekawą zależność. Kiedy chcieli sprawdzić, kto najczęściej zajmuje kierownicze stanowiska w największych firmach, okazało się, że to wcale nie są osoby z wysokim IQ. Na wysokich stanowiskach w korporacjach znajdowały się osoby o przeciętnym ilorazie inteligencji. Zaczęli zatem szukać innych cech u kierowników, które pomogły im zrobić karierę.

Tę zależność zresztą potwierdził później Daniel Goleman, autor podręcznika pt. “Inteligencja emocjonalna”. Również i jego analizy wykazały, że nie wystarczy być inteligentnym, by odnieść w życiu sukces. Jak się okazuje, kluczem jest nie tylko intelekt, ale i umiejętność kierowania własnymi emocjami.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Inteligencja emocjonalna, nazywana też emocjonalną dojrzałością to ważna cecha, która pozwala rozpoznawać własne emocje i stany uczuciowe oraz odczytywanie ich u innych. Osoby dojrzałe emocjonalnie wykazują się wysokimi kompetencjami społecznymi, znają mowę ciała, umieją motywować do działania a nie krytykować. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę i czy… można się tego nauczyć?

2. Cechy świadczące o dojrzałości emocjonalnej

Osoby, które mają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej cechuje:

  • umiejętność nazywania własnych emocji i uczuć i rozumienie różnych stanów u innych,
  • samoświadomość i samokontrola emocji,
  • empatia,
  • asertywność,
  • posiadanie umiejętności interpersonalnych,
  • umiejętność odnajdywania się w nowych sytuacjach,
  • odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Jeżeli chcesz lepiej poznać siebie i nie do końca wierzysz w swoje umiejętności interpersonalne, pamiętaj, że zawsze można to zmienić.

Niską inteligencję emocjonalną możemy rozwijać. Warto czytać fachową literaturę dotyczącą kształcenia emocjonalnego bądź udać się po pomoc do psychologa czy coacha. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają rozwinąć nasze wewnętrze i uczą rozpoznawać emocje u innych, co na pewno zaprocentuje zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze