Trwa ładowanie...

Test na koronawirusa - ile kosztuje? NFZ obniża stawkę

Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny obniżył stawkę, którą płaci za każdy wykonany test na koronawirusaw laboratoriach. Początkowo wynosiła ona 450 zł. Dziś wynosi 280 zł w przypadku, kiedy laboratorium samo kupiło odczynniki, a 140 zł, jeśli odczynniki zakupiła jedna z państwowych instytucji.

Zobacz film: "Prof. Cezary Szczylik o testach dla medyków"

spis treści

1. Test na koronawirusa w Polsce

Nie wiadomo skąd wzięła się początkowa, wysoka, stawka za test na obecność koronawirusa. Dla porównania niemieckie fundusze zdrowia płacą placówkom medycznym 59 euro za jeden test, czyli ok. 267 zł. Ministerstwo Zdrowia przyjrzało się sprawie.

Na podstawie analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dokonano korekty stawki. Niestety, niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że 280 zł to stawka poniżej kosztów wykonania, co może prowadzić do tego, że prywatne laboratoria wycofają się z przeprowadzania testów.

Cena testów na koronawirusa może zostać ustalona przez ministerstwo (Getty Images)
Cena testów na koronawirusa może zostać ustalona przez ministerstwo (Getty Images)

Ministerstwo przekonuje, że można obniżyć już stawkę za testy, bo zmieniła się sytuacja rynkowa. Po pierwsze, ceny testów poszły radykalnie w dół, bo rynek się już nasycił. Po drugie, za moment pojawią się dużo tańsze polskie testy.

Według "Gazety Wyborczej" Ministerstwo Zdrowia miało otrzymać propozycję zakupu testów trzygenowych, których ilość byłaby wystarczająca do przeprowadzenia 60 tys. badań dziennie. Koszt jednego testu miał oscylować w okolicy 130 zł. Resort zdrowia nie przystał jednak na tę propozycję. Nie wiadomo również jakie rodzaje testów zakupiono dotychczas, a także, jakie zakontraktowano na przyszłość.

2. Ile kosztuje badanie?

Wiadomo natomiast, że Ministerstwo Zdrowia chce odblokować możliwość skorzystania z testów dostępnych na rynku. Najprawdopodobniej ograniczy jednak pewne możliwości usługodawcom. Specustawa wprowadzona w życie do walki z koronawirusem daje ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu możliwość ustalenia maksymalnej ceny za takie badanie. Ile będą kosztować? Tego jeszcze nie wiemy.

Ten sam problem dotyczy specjalistycznych maseczek. Choć rząd cofnął zakaz handlu tymi wyrobami, to w resorcie mają trwać prace nad wprowadzeniem maksymalnej ceny za maseczkę. Nie wiadomo, czy uda się wypracować takie rozwiązanie.

3. Ile testów na koronawirusa wykonuje się w Polsce?

Wykonanie testu na obecność koronawirusa to złożony proces. Potrzebny jest wymaz z nosa lub nosogardzieli oraz aspiraty z dolnych dróg oddechowych od pacjenta, u którego wystąpiło podejrzenie zarażenia. Badanie trwa nawet kilka godzin. Skuteczność badania wynosi 95 proc.

Jak wynika z analiz portalu Euractiv do 20 kwietnia 2020r. Polska wykonała ponad 200 tys. testów na koronawirusa, co w przeliczeniu na milion mieszkańców daje nam liczbę 5397. Trzeba przyznać, że na tle Unii Europejskiej wypadamy dość blado, bo znaleźliśmy się na 23. miejscu na 28 państw ujętych w zestawieniu.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza