Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Walka z epidemią jest nieskuteczna. Naukowcy proponują szwedzkie rozwiązanie

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 09.11.2020 18:47
Koronawirus. dokąd zmierzamy?
Koronawirus. dokąd zmierzamy? (EastNews)

Naukowcy z Quantitative Finance Research Group Uniwersytetu Warszawskiego opublikowali badania pt. "COVID-19 w Polsce – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?". Obiektem pracy jest obecna sytuacja związana ze wzrostem zakażeń. Według autorów wprowadzony został niewłaściwy model walki z pandemią, który skutkuje niewydolnością polskiej służby zdrowia i upadkiem gospodarki. Z badań wynika jednak, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.

1. Walka z koronawirusem – jak wygląda obecna sytuacja?

Autorzy badań: dr hab. Robert Ślepaczuk oraz dr Paweł Sakowski, zaznaczają, że ich praca pokazuje, że reakcja rządu na pojawienie się koronawirusa nie jest proporcjonalna do skali zagrożenia i ewentualnych strat, jakie wywołuje COVID-19.

"Nasze obserwacje są próbą pokazania skali dezinformacji oraz braku obiektywnej i rzetelnej analizy danych, na podstawie których podejmowane są decyzje, w naszej ocenie prowadzące do znacznie bardziej poważnych komplikacji i zagrożeń niż te, które obecnie jesteśmy w stanie przewidzieć" – piszą autorzy.

Obecnie rząd rozważa możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu. Zamykane są ośrodki sportowe i kulturalne. Wprowadzono także nauczanie zdalne na wszystkich szczeblach edukacji, co może wpłynąć negatywnie na jakość nauczania.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Prof. Tomasz Wąsik: "Epidemia wymknęła się spod kontroli miesiąc temu""

Rośnie deficyt budżetowy głównie w związku z częściowym zamknięciem gospodarki, ale również z przeznaczaniem wysokich kwot na walkę z pandemią. Jednocześnie rośnie bezrobocie w związku z upadkiem niektórych działów gospodarki m.in. branży hotelarskiej, gastronomicznej, czy eventowej. Upadają małe przedsiębiorstwa.

Autorzy badań zauważają również, że szpitale są przekształcane na zajmujące się jedynie chorymi na COVID-19, co niekorzystnie wpływa na kondycję pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu innych schorzeń. Może to prowadzić do wzrostu liczby zgonów spowodowanych chorobami przewlekłymi.

2. Długotrwałe skutki pandemii

Według naukowców statystyki dotyczące zgonów z powodu COVID-19 mogą być zawyżone. Powodem jest mieszanie się przyczyn śmierci osób obciążonych chorobami współistniejącymi z różnych grup ryzyka. Jest to często nawet ponad 80 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych danego dnia. W związku z tym osoby z poprawnie funkcjonującym układem odpornościowym są dużo mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem.

Wykres przedstawiający zgony według przyczyn
Wykres przedstawiający zgony według przyczyn (dr hab. Robert Ślepaczuk, dr Paweł Sakowski (QFRG WNE UW))

"Tym bardziej wątpliwe jest, aby racjonalnie wytłumaczyć zamykanie sklepów, basenów, siłowni i ośrodków kulturalnych. Obecny scenariusz lockdownu niewątpliwe wpłynie na kondycję psychiczną i fizyczną społeczeństwa, wywołując efekt kuli śnieżnej w postaci zachorowań psychicznych i somatycznych większej liczby osób niż obecnie dotkniętych przez COVID-19" – dodają.

Autorzy badań ostrzegają, że negatywne efekty działań wprowadzonych przez rząd odczujemy już wkrótce. Z ich skutkami Polska będzie się zmagała przez wiele lat.

3. Wariant szwedzki - czym jest?

Naukowcy proponują wprowadzenie modelu walki z koronawirusem zbliżonego do wariantu szwedzkiego, który ich zdaniem jest najbardziej skuteczny. Jest to m.in. pomoc i ograniczenia w poruszaniu się dla ludzi z grup ryzyka (osoby starsze, posiadające choroby współistniejące), pomoc i izolowanie osób powyżej pewnego wieku, czy wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób.

Według badaczy kwarantanna powinna dotyczyć jedynie osób z potwierdzonym dodatnim wynikiem testu na COVID-19. Obecnie dotyczy również osób, które mieszkają z zakażonym lub czekają na wynik testu.

Autorzy badań zaznaczają, że dobrym pomysłem byłoby też całkowite otwarcie gospodarki, jedynie z minimalnymi ograniczeniami, tam, gdzie są one niezbędne. Według nich należy przywrócić normalne jej funkcjonowanie, ponieważ wkrótce może się okazać, że koszty związane z pandemią są zbyt duże i przerastają możliwości większości światowych gospodarek.

Wariant szwedzki zakłada również planowanie określonych działań z wyprzedzeniem i odpowiednią akcją informacyjną oraz konstruktywną współpracę z mediami, tak by służyły informowaniu społeczeństwa, a nie je straszyły. Jednak do tego potrzebny jest aktywny udział rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze