Testy antygenowe wykrywające koronawirusa. Jakie wybrać?
Są szybkie, czułe i wiarygodne. Mowa o testach antygenowych, za pomocą których można stwierdzić obecność koronawirusa w organizmie. Ich wynik ma być traktowany na równi z wynikiem testów laboratoryjnych i, co ważne, można je wykonać samemu w domu. Jaki test wybrać?
1. Testy antygenowe a testy PCR
Od 20 października wyniki testów antygenowych są podstawą do stwierdzenia u pacjenta COVID-19. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że tysiące tego typu testów trafią na szpitalne oddziały ratunkowe, by szybciej diagnozować osoby zakażone koronawirusem. Ma to usprawnić pracę służby zdrowia.
Testy biologii molekularnej PCR tym różnią się od antygenowych, że wykrywają obecność materiału genetycznego w organizmie chorego.
- Natomiast te antygenowe wskazują tylko na obecność białek wirusa, czyli jego "opakowanie". Są szybkie, bo na ich wynik czeka się średnio ok. 15 min. – wyjaśnia dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.
2. Testy dostępne od ręki
Z punktu widzenia przeciętnego Polaka testy antygenowe mają też tę zaletę, że są dostępne od ręki za stosunkowo niewielkie pieniądze (120-250 zł). Zamawiając je do domu, nie musimy czekać w kolejkach do laboratorium i narażać się na kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2.
W przypadku podejrzenia choroby COVID-19 warto jednak wiedzieć, jaki test wybrać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by kupić test II generacji, informacja powinna być umieszczona na opakowaniu lub w opisie testu. Testy generacji I nie są na tyle czułe, by dać wynik wiarygodny, te nowsze już tak.
- Te testy wykazują największą czułość pomiędzy 5. a 7. dniem od początku choroby. Później wynik może być ujemny, nawet jeśli PCR wskaże dodatni – tłumaczy Paweł Grzesiowski, immunolog. A dr Dzieciątkowski dodaje, że tego typu testy powinny być wykonywane w izbach chorych czy w przychodniach, tylko dla osób o silnych objawach, ponieważ aby wykazały obecność białek wirusa, potrzebna jest ich duża ilość.
- Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku testowania w przychodni czy na SORze, skraca się podejście do pacjenta, szybciej następuje postawienie diagnozy – podkreśla Grzesiowski. Zaleca jednak, by stosować testy, które wykazują czułość i swoistość od 99,5 do 99,9 proc., ponieważ są najbardziej wiarygodne.
Pozytywny wynik testu antygenowego nie oznacza jednak kwarantanny nakładanej przez sanepid. Ministerstwo Zdrowia liczy tutaj na odpowiedzialność społeczną i fakt, że chorzy sami będą się izolować.
Testy antygenowe zdobywają coraz większą popularność w świecie nauki. Światowa Oraganizacja Zdrowia oficjalnie dopuściła je do masowego stosowania w Afryce, trwają debaty, by stało się tak również na innych kontynentach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.