Dieta jajeczna

Wartości odżywcze jajek , określana także jako dieta kliniki Mayo, to dieta odchudzająca, która pozwoli na szybką utratę zbędnych kilogramów. Dieta kliniki Mayo opiera się na codziennym spożywaniu 4-6 jajek oraz warzyw. Ta dieta odchudzająca pozwala na szybką utratę wagi, jednak grozi efektem jojo i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dieta z jajek powoduje bowiem wzrost cholesterolu, trudności w trawieniu i osłabienie organizmu. Zobacz, jakie są zalety, a jakie wady diety jajecznej?

Zobacz film: "Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?"

Zasady odchudzającej diety jajecznej

Dieta jajeczna opiera się, jak nietrudno się domyślić, na spożyciu jajek. Niestety, dla wielbicieli urozmaicenia kulinarnego nie będzie dobrą wiadomością zasada przygotowywania jajek na twardo. Tylko w takiej formie mogą one być spożywane, i to w liczbie 6 sztuk dziennie. Posiłki spożywane są jedynie 3 razy dziennie. Menu diety z jajek nie jest bogate. Oprócz podstawowego składnika dozwolone są warzywa (jako dodatek), niektóre owoce (np. jabłko, grejpfrut) oraz płyny (woda, słaba herbata i gorzka, czarna kawa) w ilości co najmniej 3 litrów, surowo zabronione zaś cukier i sól. Węglowodany ograniczone są do minimum. Zabronione jest także spożywanie produktów pełnotłustych, roślin strączkowych, owoców, słodyczy i ziemniaków; nie wolno też pić alkoholu i napojów gazowanych.

Dieta z jajek z założenia powinna trwać 2-3 tygodnie, jednak według lekarzy i dietetyków jest to stanowczo zbyt długi okres odchudzania się w tak restrykcyjny sposób.

Zalety i wady diety jajecznej

O tym, że jajko nie występuje w piramidzie żywienia jako produkt do codziennego spożycia, wiedzą nawet najmłodsi. Często jednak zapominamy, dlaczego nie powinniśmy sięgać po jaja zbyt często. Jajko jest produktem niskokalorycznym, ale ubogim w węglowodany i niepokrywającym dziennego zapotrzebowania na białko. Przede wszystkim zaś zawiera groźny dla zdrowia cholesterol, który zwęża tętnice i powoduje choroby serca, nadwagę i otyłość. Mimo iż jajo ma w składzie wiele witamin (witaminy A, D, E i K), magnez oraz potas, nie należy włączać go do codziennego menu, do tygodniowego – już tak.

Czy więc dieta oparta na niemal wyłącznym spożyciu jajek może być zdrowa? Raczej nie. Co więc kusi chętnych na spalenie tłuszczu, że podejmują się przestrzegać tak surowych zasad diety z jajek? To właśnie efekty diety jajecznej są tym, co przyciąga zwolenników ściśle określonych kuracji odchudzających. Ograniczenie węglowodanów i odwodnienie organizmu sprzyja utracie kilogramów – nawet do 6 kg w ciągu zaledwie kilku dni. Jednak spadek masy ciała może okazać się tylko pozorny. Dieta kliniki Mayo szybko prowadzi do zmęczenia, osłabienia organizmu, nudności i kłopotów z trawieniem. W dodatku mała różnorodność posiłków zachęca do podjadania, a tym samym zaburza schemat diety. Zatem efektem stosowania diety jest często rozregulowanie pracy organizmu i efekt jojo.

Paulina Wójtowicz, Ewelina Stanios, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9
  • Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X
  • Wróbel Z. Wybierz swoją dietę, ZYSK I SK-A, Poznań 2006, ISBN 83-7298-918-4
  • Wills J. Biblia żywności i żywienia, Amber, Warszawa 2002, ISBN 83-7245-328-4

Skuteczna dieta odchudzająca

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
Ciało

Domowe sposoby na pielęgnację skóry

Domowe sposoby na pielęgnację skóry

proponowane przez nas przepisy bazują na świeżych produktach, które dostępne są wiosną i latem. Jajeczna maseczka na twarz Jajka są symbolem wiosny i nowego

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Zdrowa dieta wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska

Warzywa w diecie wegetariańskiej Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość.

Antykoncepcja hormonalna

Skuteczna dieta

Skuteczna dieta

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków.

Grupa krwi a dieta - dieta dla grupy krwi AB, 0, A, B

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta dobrana do grup krwi 0, A, B, AB to odpowiedni sposób doboru pokarmów, które organizm będzie przyswajał i trawił w taki sposób, w wyniku którego będzie gromadził minimalne ilości toksyn.

Dieta na pamięć i koncentrację

Dieta pobudzająca myślenie

Dieta pobudzająca myślenie

Znane jako niechciane elementy zdrowej diety - czekolada i kawa, skutecznie pobudzają myślenie.

Dieta kardio

Dieta dobra dla serca

Dieta dobra dla serca

Ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego powinny być podstawą posiłków w diecie obniżającej poziom cholesterolu.

Dieta przyszłej mamy

Dieta przyszłej matki

Dieta przyszłej matki

Aby urodzić zdrowe dziecko, przyszła mama powinna sięgać po zdrowe przekąski, takie jak jogurt naturalny, owoce i warzywa. Są one bogate w białko, witaminy i minerały.

Waga a zdrowie

Kluczowa rola ćwiczeń

Kluczowa rola ćwiczeń

Zdrowa dieta połączona z odpowiednimi ćwiczeniami ma zbawienny wpływ na organizm.