Trwa ładowanie...

Dławica piersiowa – patogeneza, objawy, leczenie, diagnostyka

Uczucie duszności i bóle w okolicy mostka – to objawy, które charakteryzują dławicę piersiową, która jest konsekwencją niewydolności naczyń wieńcowych. Podłożem dławicy piersiowej są najczęściej zmiany miażdżycowe. Synonimem dławicy piersiowej jest dusznica bolesna.

Zobacz film: "Wpływ palenia na serce"

spis treści

1. Dławica piersiowa – patogeneza

Miażdżyca – to główny czynnik, który jest odpowiedzialny za rozwój dławicy piersiowej. W przebiegu miażdżycy dochodzi do odkładania blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, które zaopatrują krew w tlen i substancje odżywcze. Na skutek tej sytuacji następuje zwężenie drogi przepływu i w konsekwencji dochodzi do wystąpienia charakterystycznych objawów.

Warto wspomnieć także o jednostkach chorobowych, które predysponują do wystąpienia dławicy piersiowej – zaliczmy do nich otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, ale także przewlekły stres. Używki takie jak alkohol czy też papierosy również mogą przyczyniać się do występowania dławicy piersiowej.

Podobne objawy może dawać także niedokrwistość (anemia). Symptomy dławicy piersiowej pojawiają się, gdy dochodzi do zwężenia około 50 proc. naczynia wieńcowego.

Dławica piersiowa jest zaburzeniem serca
Dławica piersiowa jest zaburzeniem serca (123RF)

2. Dławica piersiowa – objawy

Najczęstszym objawem dławicy piersiowej (nazywanej inaczej dusznicą bolesną) jest ból – jednak jego charakterystyka jest różna. Często jest on opisywany przez chorych jako palący, dławiący, a nawet ściskający. Ból typowy dla dławicy piersiowej umiejscawia się za mostkiem i może promieniować do lewej połowy ciała z szczególnym uwzględnieniem lewego barku, łopatki a nawet kąta żuchwy.

Pacjenci często skarżą się na brak tchu, uczucie kołatania serca i niepokój chorego. Należy pamiętać, że jeśli objawy dusznicy bolesnej nie ustępują konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i udzielenie natychmiastowej pomocy lekarskiej.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec...

zobacz galerię

3. Dławica piersiowa – diagnostyka

Właściwa diagnostyka dławicy piersiowej jest bardzo ważna dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. Błędem może być przeoczenie zawału serca – a nikomu nie trzeba mówić, że jego skutki mogą być śmiertelne.

Możliwe jest przeprowadzenie badań w kierunku dławicy piersiowej, które są nieinwazyjne i stosunkowo proste do przeprowadzenia. Zaliczamy do nich EKG oraz badanie holterowskie. Inwazyjnym badaniem jest koronarografia, która polega na umieszczeniu cewnika w tętnicy wieńcowej i zobrazowaniu naczyń wieńcowych.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych....

zobacz galerię

4. Dławica piersiowa – leczenie

Leczenie dławicy piersiowej w dużym stopniu opiera się na prowadzeniu odpowiedniej farmakoterapii. O wprowadzeniu odpowiedniego leczenia decyduje lekarz prowadzący, który uwzględni również choroby towarzyszące i ewentualne przeciwskazania do ich stosowania.'

Jeśli zmiany w sercu okażą się zaawansowane, może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu kardiochirurgicznego. Często w takiej sytuacji wykonywana jest angioplastyka naczyń wieńcowych lub tak zwane by – pass’y. Dobra kontrola pooperacyjna gwarantuje niepowikłany przebieg pooperacyjny.

Mówiąc o leczeniu dusznicy bolesnej należy także wspomnieć o eliminacji ewentualnych czynników, które sprzyjają występowaniu objawów dławicy piersiowej – zaliczamy do nich stres czy też używki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.