Trwa ładowanie...

Drzemka dwa razy w tygodniu chroni przed zawałem i udarem. Naukowcy udowodnili szkodliwy wpływ braku snu na układ krążenia

Avatar placeholder
10.09.2019 17:10
123RF Osoby, które lepiej śpią nocą i drzemią w ciągu dnia, są zdrowsze od niedosypiających rówieśników
123RF Osoby, które lepiej śpią nocą i drzemią w ciągu dnia, są zdrowsze od niedosypiających rówieśników

Jeśli lubisz drzemki w ciągu dnia, nie żałuj ich sobie. Naukowcy potwierdzili, że wystarczy przespać się dwa razy w tygodniu w ciągu dnia, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i układu krążenia.

1. Popołudniowa drzemka wpływa na stan zdrowia

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w szwajcarskiej Lozannie przyjrzeli się pacjentom z chorobami serca oraz osobom ze zdrowym układem krążenia. Na przestrzeni pięciu lat obserwowano 3400 mężczyzn i kobiet między 35. a 75. rokiem życia. Wyniki badań opublikowano w "British Medical Journal".

Zauważono, że popołudniowa drzemka dwa razy w tygodniu wyraźnie zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu mózgu. Dwie poobiednie drzemki w każdym tygodniu oznaczały zmniejszenie szans na zachorowanie aż o 48 proc.

Badacze zwracają uwagę, że drzemka nie musi być długa. Już 40 minut znakomicie regeneruje i ma korzystny wpływ na zdrowie. Zauważono też, że większa ilość drzemek w tygodniu nie przekłada się na jeszcze bardziej zmniejszone ryzyko zawału lub udaru.

Zobacz film: "Kobiety są bardziej narażone na atak serca"

U osób, które już cierpiały z powodu nadciśnienia tętniczego lub zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, problemy ze zdrowiem nasilały się pod wpływem niewyspania. Zauważono też, że brak snu może prowadzić do rozwoju miażdżycy, której skutkiem mogą być dalsze komplikacje dla zdrowia.

Naukowcy podkreślają, że najważniejszy jest ośmiogodzinny sen nocą. Drzemka nie powinna być podstawą funkcjonowania, ale może uzupełniać dobowe braki snu, jeżeli z jakichkolwiek względów nie udało się nocą zrealizować optymalnego zapotrzebowania. Lekarze podkreślają, że 7 godzin snu na dobę to absolutnie niezbędne minimum dla każdego.

Jeśli bezustannie towarzyszy ci zmęczenie, sprawdź swoje nawyki i spróbuj tak przeorganizować czas w ciągu dnia (i nocy), aby sypiać więcej. Zaleca się również, w celu poprawienia jakości snu, rezygnację z późnego zerkania w telefon czy oglądania telewizji.

Trudności z zasypianiem mogą być powodowane również przez depresję, alkohol, nikotynę, kofeinę, stres, niewygodne łóżko, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę w sypialni.

Doktor Naveed Sattar z uniwersytetu w szkockim Glasgow przyznał, że pacjenci, którzy częściej drzemią, są zdrowsi nie tylko w aspekcie chorób sercowo-naczyniowych. Wskazał jednak na powiązania zdrowego styl życia z popołudniowym drzemaniem.

Oznacza to, że pacjenci, którzy mają zwyczaj podsypiać w ciągu dnia, żyją na co dzień zdrowiej i dlatego rzadziej chorują. Nie tylko drzemki mają więc swój udział w lepszym stanie zdrowia tych osób. Naukowcy zachęcają więc do uregulowania zarówno trybu życia, jak i rytmu spania. To może mieć zbawienny wpływ na cały organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze