Trwa ładowanie...

Dwa leki w walce z nowotworami krwi

Avatar placeholder
07.07.2021 11:46
Dwa leki w walce z nowotworami krwi
Dwa leki w walce z nowotworami krwi (123RF)

Trwają badania nad skutecznością połączenia dwóch leków w terapii nowotworów hematologicznych. Wyniki pierwszej fazy badań są bardzo obiecujące.

spis treści

1. Działanie leków na nowotwory krwi

W swoich badaniach naukowcy postanowili sprawdzić skuteczność terapii skojarzonej, na którą składają się dwa leki: inhibitor proteasomów i inhibitor cyklu komórkowego. Działanie pierwszego z nich polega na hamowaniu aktywności proteasomów, które są dużymi kompleksami białek, odpowiadającymi za niszczenie niepotrzebnych komórce protein. Inhibitory cyklu komórkowego zaburzają sekwencję procesów, które umożliwiają komórce podział i kopiowanie. Ponadto mają one zdolność blokowania transkrypcji genów.

2. Przebieg badań nad lekami na nowotwory krwi

W pierwszej fazie badań udział wzięło 16 pacjentów z łagodnym chłoniakiem nieziarniczym, chłoniakiem z komórek płaszcza lub szpiczakiem mnogim. Cykl badań trwał 21 dni, a po jego zakończeniu całkowitą poprawę (zanik wszelkich oznak nowotworu) zanotowano u dwóch pacjentów, a u pięciu poprawa była częściowa. Daje to 44% skuteczność leczenia – wynik rzadko spotykany w pierwszej fazie badań klinicznych. Na terapię skojarzoną pozytywnie zareagowały nawet osoby, które wcześniej bezskutecznie leczono inhibitorem proteasomów. Chociaż badanie nie było prowadzone na szeroką skalę, jednak jego wyniki są bardzo obiecujące i dają nadzieje na korzystne wyniki kolejnych faz badań w leczeniu nowotworów hematologicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.