Trwa ładowanie...

Dwukrotny wzrost przypadków raka skóry. Najbardziej narażeni są pracownicy fizyczni

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 16.05.2024 19:07
Prawie dwa razy tyle diagnoz, co dziesięć lat temu. Groźny nowotwór coraz częstszy w Polsce
Prawie dwa razy tyle diagnoz, co dziesięć lat temu. Groźny nowotwór coraz częstszy w Polsce (Getty images)

Liczba zachorowań na czerniaka wzrasta znacznie bardziej dynamicznie niż na nowotwór płuc, który nadal pozostaje najczęstszym złośliwym nowotworem w Polsce. Rak skóry ma jednak stosunkowo coraz lepsze rokowania i niższą umieralność. Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

spis treści

1. Coraz więcej diagnoz czerniaka

Temat czerniaka został poruszony między innymi z powodu trwającego Tygodnia Świadomości Czerniaka i towarzyszącej mu kampanii pod hasłem "Chroń skórę zawodowo".

W ramach tematycznej konferencji prasowej wypowiadał się m.im. prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB w Warszawie. Ekspert podzielił się niepokojącymi danymi wskazującymi na to, że liczba zachorowań na ten nowotwór wynosi obecnie ok. 4,2 tys. i jest bliska podwojeniu w porównaniu do danych sprzed 10 lat.

Zobacz film: "Rak piersi"

Podkreślono także, że według prognoz napływających z USA, czerniak może stać się drugim najczęstszym nowotworem już w 2040 roku.

2. Spada umieralność, wzrastają rokowania

Dr Rutkowski zwrócił jednak uwagę na pozytywny aspekt statystyk: chociaż liczba diagnoz jest większa, spada umieralność na czerniaka i wzrastają szanse na całkowite wyleczenie, które może mieć miejsce już u nawet 80 proc. zdiagnozowanych Polaków. Ekspert podkreślił także, że przeżywalność czerniaka z przerzutami wynosi obecnie ponad 50 proc.

“Gdy zaczynałem pracę, wynosiła ok. 2 proc. To się nie wydarzyło w żadnym innym nowotworze” - powiedział lekarz podczas konferencji.

3. Najważniejsza jest profilaktyka: SPF i ograniczenie ekspozycji

Specjaliści podkreślają znaczenie ciągłego zwiększania świadomości na temat profilaktyki nowotworów skóry. Najważniejszym aspektem jest tu regularne stosowanie filtrów SPF, które zalecane są praktycznie przez cały rok, ale istotne są także częste samokontrole, które pozwalają wykryć zmiany nowotworowe jak najwcześniej, a co za tym idzie - znacząco zwiększyć szanse na wyzdrowienie.

Eksperci zaznaczyli jednak, że edukacja w tym zakresie jest szczególnie ważna u grup zawodowych, które są najbardziej narażone na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Mowa tu np. pracownikach fizycznych pracujących na powietrzu, do których należą m.in. rolnicy, budowlańcy, konserwatorzy budynków i dróg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze