Trwa ładowanie...

Egzema – czy można z nią walczyć?

Egzema to ogólny termin używany do określania zmian na skórze różnego pochodzenie. Egzema może występować w wielu postaciach, również w formie stanów zapalnych. Dotyczy osób w różnym wieku. Ma przewlekły charakter, a jejobjawy mogą naweracać. W efekcie choroba może trwać latami z okresami, gdy jej objawy pozostają mniej lub bardziej widoczne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Egzema jest powierzchniowym zapaleniem skóry. Zaczyna się od zaczerwienienia, czasem pojawia się obrzęk, który przechodzi w pęcherze. Egzemę może wywołać płyn do demakijażu, biżuteria, słońce i morska woda. Warto poznać przyczynę dolegliwości, wtedy łatwiej podjąć stosowną terapię.

spis treści

1. Przyczyny egzemy

Egzema na dłoniach i egzema na rękach to stosunkowe częste typy egzemy. Alergeny lubią zagnieżdżać się na dłoniach (są wywołane przez płyny do zmywania, środki czystości i farbę drukarską). Wrażliwa jest skóra między palcami, która czasem reaguje na pierścionki. Uczulenia zdarzają się na bransolety i zegarki. Skóra na uszach łatwo podrażnia się przez kolczyki, klipsy, wkręty, a na szyi przez łańcuszki. Miejsca za uszami mogą uczulić oprawy od okularów. Niekiedy wypryski pojawiają się nie tylko w miejscu uczulenia, ale rozprzestrzeniają się po całej skórze na ciele. Towarzyszą im katar, kaszel, zapalenie spojówek (czyli problemy związane z alergią wziewną), w niektórych przypadkach nawet wymioty i biegunka (atak jak w przypadku alergii pokarmowej). Nasz układ odpornościowy jest wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych takich jak: zanieczyszczone środowisko, przetworzona żywność, substancje chemiczne. Wszystko to stanowi źródło szkodliwych alergenów. Zapalenie skóry mogą wywołać składniki szamponu do włosów czy farby drukarskiej. Codziennie i niemal wszędzie jesteśmy narażeni na te alergeny.

2. Objawy egzemy

Najpierw zaczerwienienie, potem swędzące grudki lub drobne pęcherzyki z surowicą – jeśli się pojawią, to możemy być pewni, zaatakowała nas egzema. Następnie zmiany na skórze przybierają formę nadżerek. Oczywiście rodzaj zmian i stopień ich nasilenia zależy od nasilenia stanu zapalnego. Kiedy jest on zaostrzony, skóra w chorym miejscu ma jaskrawoczerwony kolor i mocno swędzi. Trzeba powstrzymać się od drapania, aby nie zakazić ranki. Potem chora skóra grubieje i przemienia się w liszaja.

3. Diagnoza alergii

Najlepszym sposobem na znalezienie przedmiotu odpowiadającego za naszą alergię jest obserwacja reakcji na różne substancje. Przykładowo, jeśli obserwujemy wypryski po konkretnym kremie do twarzy, odstawiamy go i pilnie obserwujemy skórę. Jeśli niedoskonałości znikną, to mamy pewność, że jesteśmy uczuleni na jakiś składnik tego kosmetyku. Podobnie, gdy zauważymy, że reagujemy na pasek od zegarka – należy go zdjąć i czekać, aż krostki znikną same. Problem zaczyna się, gdy wysypka nie znika po „odstawieniu” podejrzanego przedmiotu. Wtedy trzeba zgłosić się do lekarza, oczywiście powinien być to dermatolog. Specjalista w takich przypadkach zaleca wykonanie testów płatkowych. Najlepiej podejść do nich w czasie remisji choroby, wcześniej, gdy ma miejsce zaostrzenie, wynik może być fałszywy. Test ten polega na tym, że na skórze pleców umieszczane są podejrzane substancje pod specjalnym plastrem. Po upływie 72 godzin sprawdza się, czy u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna. Warto wiedzieć, że klasyczny test zawiera 20 alergenów, w tym żywice, niektóre metale, składniki gumy, konserwanty czy substancje zapachowe.

4. Leczenie egzemy

Sposób walki z egzemą zależy od rodzaju rany, np. jeśli pojawiają się jakieś wydzieliny, dobrze jest stosować środki w aerozolu, mleczka i kremy, gdy chora skóra rogowacieje i zaczyna się łuszczyć, najlepiej użyć maści. Środki płynne przeznaczone są dla zmian na skórze głowy. Jeżeli zwyczajna alergia trwa jednocześnie z zakażeniem bakteryjnym, potrzebne są antybiotyki. Najskuteczniejszym sposobem leczenia egzemy jest unikanie szkodliwych substancji. Trzeba pamiętać o prostej zasadzie, im dłużej narażamy skórę na kontakt z czymś drażniącym, tym trudniej wyleczyć chorobę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.