Trwa ładowanie...

Egzoszkielet– co to jest, wskazania, przeciwwskazania, korzyści z rehabilitacji

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.03.2021 12:09
Egzoszkielet, inaczej szkielet bioniczny to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych.
Egzoszkielet, inaczej szkielet bioniczny to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych. (Gettyimages)

Egzoszkielet, inaczej szkielet bioniczny to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych. Zadaniem egzoszkieletu jest wzmocnienie siły mięśni pacjenta. Rehabilitacji przy użyciu egzoszkieletu mogą być poddane osoby z porażeniem połowicznym lub porażeniem całkowitym. W jaki sposób działa to urządzenie? Jakie korzyści przynosi rehabilitacja z użyciem szkieletu bionicznego?

spis treści

1. Egzoszkielet – co to jest?

Egzoszkielet jest nowoczesnym urządzeniem pozwalającym na skuteczną rehabilitację osób z uszkodzeniami neurologicznymi, uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Egzoszkielet, czyli szkielet bioniczny ma za zadanie wzmocnić siłę mięśniową pacjenta. Służy również do reedukacji chodu.

Wiele lat temu egzoszkielety znalazły swoje zastosowanie w wojsku. Dzięki nim, żołnierze mogli przenosić ciężkie przedmioty na długich dystansach. Aktualnie, egzoszkielety wykorzystywane są w celach medycznych i rehabilitacyjnych. Są one ogromną szansą dla osób po wypadkach, z uszkodzeniami odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, osób po udarze, czy tych z połowicznym niedowładem kończyn.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Egzoszkielet jest zewnętrzną powłoką zakładaną na ciało pacjenta. W jego skład wchodzi sztywna metalowa rama uzbrojona w siłowniki sterowane komputerowo, zamontowane na stawach biodrowych i stawach kolanowych. Oprócz tego, szkielet bioniczny składa się z plecaka - jednostki, która steruje bateriami. Za pomocą wbudowanego w urządzenie komputera, osoby poddawane rehabilitacji mogą się poruszać.

Ten rewolucyjny wynalazek technologiczny bez wątpienia nazwać możemy jednym z najlepszych urządzeń rehabilitacyjnych, które dotychczas powstały.

Zobacz także:

2. Wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji z użyciem egzoszkieletu

Wskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji przy użyciu egzoszkieletu są następujące schorzenia:

3. Rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu – przeciwwskazania

Rehabilitacji z użyciem egzoszkieletu nie powinni być poddawani pacjenci borykający się z niekontrolowaną spastycznością, epilepsją, silną reakcją ortostatyczną, czy zaawansowaną osteoporozą.

Inne przeciwskazania to: ciąża, wbudowany stymulator serca, głęboka afazja. Maksymalna waga osoby rehabilitowanej powinna wynosić 100 kilogramów. Ważny jest również wzrost (150-200 centymetrów).

4. Jakie korzyści przynosi rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu?

Jakie korzyści przynosi rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu? Urządzenie pozwala na reedukację chodu, wzmacnia siłę mięśniową pacjenta. Szkielet bioniczny poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, zmniejsza spastyczność i bóle różnego pochodzenia. Dodatkowo, usprawnia pracę jelit, poprawia równowagę i pracę układu krążenia. Warto również nadmienić, że rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne pacjenta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze