Grzyb jak rzodkiewka? Smakosze jedzą na surowo
Grzyby mają wielu zwolenników, którzy doceniają ich smak i wartości odżywcze. Okazuje się, że istnieje wiosenny gatunek, który smakuje jak rzodkiewka. Wystarczy patrzeć pod nogi.
1. Grzyb o smaku rzodkiewki
Wiele gatunków grzybów w polskich lasach nie nadaje się do spożycia nawet po obróbce termicznej. Są jednak tak wyjątkowe okazy, które każdy powinien spróbować.
Chodzi o czarki, bardzo charakterystyczne grzyby, które rosną na gałązkach leżących na ziemi. Łatwo je rozpoznać, ponieważ są okrągłe, czerwone i lejkowato wklęśnięte.
W największej ilości występują właśnie wiosną, smakosze jedzą je nawet na surowo, ponieważ mają nietypowy smak, przypominający surową rzodkiewkę.
Można na nie trafić w większości lasów, również na terenie miast. Nadleśnictwo Świdnik poinformowało, że czarki można znaleźć w lesie Dąbrowa i Stary Gaj w Lublinie.
Wiosną warto również poszukać boczniaków, które rosną na pniach. Z kolei na polanach można znaleźć pieczarki, choć bywają podobne do muchomorów. Kuszące może być też zbieranie smardzów, ale przypominamy, że są to grzyby chronione.
2. Jakie czarki można zbierać?
W Polsce istnieją trzy gatunki jadalnych grzybów, należących do rodzaju czarka (Sarcoscypha). Pojawiają się wczesną wiosną na gałęziach i kawałkach drzew leżących w ściółce, zwłaszcza w pobliżu rzek i strumieni.
Wszystkie są jadalne nawet bez obróbki termicznej, ale najrzadszy gatunek, czyli czarka jurajska, jest pod ochroną.
Niestety są one do siebie bardzo podobne, co znacząco utrudnia rozpoznanie. Warto jednak pamiętać, że chroniona czarka jurajska występuje rzadko i rośnie wyłącznie na drewnie lipy.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.