Trwa ładowanie...

Hidrasec – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

 Katarzyna Kurek
23.06.2023 16:07
Hidrasec stosuje się przy objawach ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia
Hidrasec stosuje się przy objawach ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia (Adobe Stock)

Hidrasec to lek, który znajduje zastosowanie w leczeniu biegunki – zmniejsza czas jej trwania oraz wpływa na liczbę i masę stolców. Wydawany jest z przepisu lekarza, można go nabyć tylko po okazaniu recepty. Podaje się go doustnie razem z płynami nawadniającymi. Jak działa Hidrasec? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku?

spis treści

1. Co to jest Hidrasec?

Hidrasec to lek o działaniu przeciwbiegunkowym, który ma postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Substancją czynną preparatu jest racekadotryl, który wywołuje szybkie działanie przeciwbiegunkowe bez zmiany ciągłości pasażu przez jelita.

Racekadotryl działa przeciwwydzielniczo w obrębie jelit. Wpływa na nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita – zmniejsza je. Nie wpływa natomiast na podstawową czynność wydzielniczą. Racekadotryl ma działanie wyłącznie obwodowe, nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Zobacz film: "Zespół jelita nadwrażliwego [Wirtualna Poradnia]"

Ile kosztuje Hidrasec?

Cena Hidrasec 10 lub Hidrasec 30 mg (16 saszetek) wynosi ok. 60 zł.

2. Hidrasec – wskazania do stosowania

Zgodnie z treścią ulotki Hidrasec znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • biegunki,
  • objawów ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia z jednoczesnym stosowaniem nawodnienia doustnego i dietą wspomagającą.

Jeśli możliwe jest leczenie przyczynowe, racekadotryl można podawać także jako lek uzupełniający.

3. Hidrasec – przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Hidrasec jest:

  • uczulenie na racekadotryl lub inny składnik leku,
  • wiek poniżej 3 miesięcy,
  • nietolerancja niektórych cukrów (ten problem należy omówić z lekarzem).

Ponadto przed rozpoczęciem leczenia należy powiadomić lekarza, jeśli u dziecka występuje krew, ropa w stolcu z towarzyszącą gorączką, zaburzenia czynności nerek lub wątroby, przedłużające się lub niekontrolowane wymioty, czy cukrzyca.

Lekarza należy powiadomić także, jeśli biegunka ma charakter przewlekły lub spowodowana jest przyjmowaniem antybiotyku.

To czy Hidrasec może być stosowany w ciąży i w czasie karmienia piersią, zależne jest od opinii lekarza. Jednak na ogół nie poleca się stosowania tego leku w tych okresach.

Hidrasec a inne leki

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest powiadomienie lekarza o lekach przyjmowanych przez dziecko, zwłaszcza jeśli podawane są mu inhibitory konwertazy angiotensyny. Stosowanie racekadotrylu równolegle z inhibitorami konwertazy angiotensyny może zwiększyć ryzyko obrzęku naczynioruchowego.

4. Hidrasec – dawkowanie

Rodzice często pytają lekarzy, farmaceutów, czy na internetowych forach, jak podawać dziecku Hidrasec? Otóż lek powinien być zawsze stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka zależna jest przede wszystkim od masy ciała. U dzieci najczęściej stosuje się 1,5 mg/kg na dawkę, 3 razy dziennie.

Dzieciom o masie ciała mniejszej niż 13 kg podaje się Hidrasec 10 mg, a u dzieci o masie ciała większej niż 13 kg stosuje się Hidrasec 30 mg.

Lek powinien być podawany w regularnych odstępach czasu. O długości leczenia decyduje lekarz. Niemniej jednak Hidrasec w opinii producenta nie powinien być podawany dłużej niż 7 dni.

Jak przygotować Hidrasec 10 mg lub Hidrasec 30 mg?

Lek ma postać granulatu przeznaczonego do połykania. Można dodawać go do jedzenia lub dobrze wymieszać z wodą, a następnie natychmiast podać dziecku.

5. Hidrasec – możliwe skutki uboczne

Hidrasec w niektórych przypadkach może powodować działania niepożądane. Do rzadkich skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leku zalicza się zapalenie migdałków, wysypka i rumień.

Możliwe skutki uboczne o nieznanej częstości to:

W przypadku pojawienia się objawów obrzęku naczynioruchowego należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze