Przejdź na WP

HIV przeciwciała

Przeciwciała HIV są wykrywane w testach przesiewowych i testach potwierdzających, które umożliwiają rozpoznanie zakażenia. Test przeciwciał HIV wykonywany jest przede wszystkim u narkomanów, u osób z różnymi preferencjami seksualnymi, a szczególnie u tych, które mają kilku partnerów seksualnych. Badanie zalecane jest u kobiet w ciąży, a także planujących ciążę, aby zapobiec zarażeniu dziecka. Przeciwciała wirusa HIV pojawiają się dopiero po jakiś czasie po ekspozycji wirusa na organizm. To badanie krwi, łącznie z badaniem Western blot, umożliwia potwierdzenie zarażenia wirusem HIV.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Kiedy wykonywane jest badanie na przeciwciała HIV?

Badanie wykonywane jest u osób, które narażone były na zakażenie wirusem HIV. Są to osoby, które prowadzą życie seksualne z większą ilością partnerów lub prowadziły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osoby, które mają wątpliwości co do kontaktów seksualnych swojego partnera, a także osoby, które miały wykonaną transfuzję krwi przed rokiem 1987 lub gdy jego partner/ka seksualny/a otrzymała taką transfuzję i w wyniku testu na HIV uzyskał/a dodatni wynik.

HIV
HIV

Wirus HIV jest przyczyną wysokiej zachorowalności na AIDS. Niestety, nie ma skutecznej szczepionki, która...

zobacz galerię

Po roku 1987 W Polsce każda krew oddawana w punkcie krwiodawstwa badana jest w kierunku obecności wirusa HIV, dlatego też zakażenie podczas transfuzji jest bardzo mało prawdopodobne. Badanie powinno być wykonane u mężczyzn homoseksualnych, u narkomanów przyjmujących środki odurzające w postaci dożylnej, szczególnie jeżeli używają wspólnych igieł czy przyborów do przygotowania dawki narkotyku. Test na przeciwciała HIV lekarz zleca także osobom cierpiącym na chorobę przenoszoną drogą płciową. To badanie krwi wykonywane jest u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę, aby upewnić się czy nie ma obecności wirusa HIV. Koniecznie powinny badać się osoby pracujące z krwią, pracownicy służby zdrowia. Test ten wykonywany jest także u mężczyzn chcących oddać spermę w celu sztucznego zapłodnienia oraz kobiet poddających się sztucznemu zapłodnieniu.

2. Wyniki testu na przeciwciała HIV

Wynik ujemny informuje, że do zakażenia HIV nie doszło. Z kolei wynik dodatni wskazuje istnienie w organizmie wirusa. Testy przesiewowe wykonuje się w certyfikowanych laboratoriach. Badania na HIV muszą być bardzo czułe, żeby nie zafałszowały wyniku. Tego typu testy HIV wykrywają przeciwciała skierowane przeciwko różnym typom wirusa (HIV-1, HIV-2), a także podtypom wirusa HIV-1 (N, O, M).

Wykrycie HIV za pomocą testów przesiewowych jest wiarygodne. Test na wirus HIV jest prawie w 100% skuteczny, dlatego pojawienie się wyniku fałszywie ujemnego jest prawie niemożliwe. Czasami może pojawić się wynik fałszywie dodatni. Przesiewowy test na wirus HIV wykrywa we krwi substancje przypominające przeciwciała HIV. Wynik fałszywie dodatni może być spowodowany ostrymi infekcjami wirusowymi, ciążą, szczepieniami, chorobami autoimmunologicznymi, a także błędami w laboratorium.

Test potwierdzający na HIV wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko konkretnemu antygenowi wirusa. Tego typu badanie na HIV opiera się na reakcji barwnej. Jeżeli w surowicy pacjenta wykryte zostaną przeciwciała, wejdą one w reakcję z antygenami zaabsorbowanymi na pasku nitrocelulozowym i spowodują pojawienie się prążka.

Badanie przeciwciał HIV nie jest wykonywane bezpośrednio po kontakcie z wirusem. Jest to spowodowane tym, że przeciwciała powstają dopiero po pewnym czasie. Określane jest to terminem „okienko serologiczne”. Jego zbyt wczesne wykonanie powoduje wynik fałszywie ujemny. Zaleca się wykonanie badania na 3 do 6 miesięcy po kontakcie z osobą zakażoną.

Test na obecność przeciwciał HIV jest bardzo ważny. Jego wykonanie, wraz z testem Western blot, pozwala na wykrycie zakażenia HIV oraz na zastosowanie odpowiedniego leczenia i profilaktyki, aby nie spowodować dalszego przenoszenia wirusa HIV.

Następny artykuł: AIDS

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy