Przejdź na WP

Jak długo żyją Polacy i na co umierają?

Choroby układu krążenia i nowotwory to przyczyny 70 proc. wszystkich zgonów w Polsce - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pozytywna wiadomość jest taka, że spada umieralność niemowląt.

Zobacz film: "Co powoduje raka nerki?"

GUS w swoim raporcie o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2016 przyjrzał się ekonomii, rolnictwu, gospodarce. Ocenił także płace. Wziął pod lupę długość życia i zdrowie Polaków. Na co chorujemy i umieramy?

1. Choroby krążenia - niewielka poprawa

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?
Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny,...

zobacz galerię

Na pierwszym miejscu są zgony z powodu nowotworów i chorób serca. Kolejne przyczyny to choroby układu oddechowego, urazy oraz zatrucia - to stanowi ok. 5-6 proc. wszystkich zgonów.

W 2016 roku zmarło ok. 387 tys. osób, czyli ok. 7,5 tys. mniej niż przed rokiem. Natężenie zgonów w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce nie zmieniło się istotnie. 52 proc. zmarłych stanowią mężczyźni. Niewielką poprawę obserwuje się także jeśli chodzi o umieralność z powodu chorób układu krążenia.

W 2015 roku choroby te były przyczyną ok. 46 proc. wszystkich zgonów, natomiast na początku lat 90. XX wieku - ponad 52 proc. Na choroby serca umiera więcej kobiet. W 2015 to przyczyna ponad 51 proc. zgonów wśród pań, a w 2000 roku umieralność wynosiła 53 proc. 41 proc, mężczyzn w 2015 roku zmarło z powodu chorób kardiologicznych.

2. Rośnie liczba nowotworów

Niepokojąca informacja jest taka, że rośnie umieralność z powodu chorób nowotworowych. Potwierdzają to onkolodzy. W ciągu najbliższych 15 lat liczba nowotworów podwoi się. W tej chwili wśród najbardziej zabójczych nowotworów u kobiet na pierwszym miejscu jest rak płuc, potem piersi, jajnika i macicy. Wśród panów największa zachorowalność jest z powodu raka prostaty i płuc.

Ten trend wzrostowy pokazują statystki GUS. Na początku lat 90. XX wieku rak był przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów, na początku XXI wieku liczba ta wzrosło do 23 proc., a w 2015 roku umieralność wynosiła 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni (są przyczyną śmierci aż 27 proc. z nich).

Jak długo żyją Polacy i na co umierają?
Jak długo żyją Polacy i na co umierają? (123RF)

3. Żyjemy dłużej

Przeczytaj koniecznie

GUS zbadał także długość życia i umieralność. Pozytywny trend jest taki, że maleje liczba zgonów wśród niemowląt. W 2016 roku, podobnie jak w 2015, zmarło ok. 1,5 tys. dzieci do 1. roku życia.

Poprawia się też średnia długość życia. W przypadku kobiet wynosi 81,6 lat, a mężczyzn - 73,6 lat. Od początku lat 90. średnia długość życia wydłużyła się o 7 lat u mężczyzn i o 6 lat u kobiet.

”Krótsze trwanie życia mężczyzn wynika ze zjawiska wysokiej nadumieralności mężczyzn, która obserwowana jest we wszystkich grupach wieku, a różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem”- czytamy w raporcie GUS.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy