Jak długo żyją Polacy i na co umierają?

Choroby układu krążenia i nowotwory to przyczyny 70 proc. wszystkich zgonów w Polsce - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pozytywna wiadomość jest taka, że spada umieralność niemowląt.

GUS w swoim raporcie o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2016 przyjrzał się ekonomii, rolnictwu, gospodarce. Ocenił także płace. Wziął pod lupę długość życia i zdrowie Polaków. Na co chorujemy i umieramy?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Choroby krążenia - niewielka poprawa

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny, który w dużej mierze odpowiada m.in. za zachorowania...

Na pierwszym miejscu są zgony z powodu nowotworów i chorób serca. Kolejne przyczyny to choroby układu oddechowego, urazy oraz zatrucia - to stanowi ok. 5-6 proc. wszystkich zgonów.

W 2016 roku zmarło ok. 387 tys. osób, czyli ok. 7,5 tys. mniej niż przed rokiem. Natężenie zgonów w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce nie zmieniło się istotnie. 52 proc. zmarłych stanowią mężczyźni. Niewielką poprawę obserwuje się także jeśli chodzi o umieralność z powodu chorób układu krążenia.

W 2015 roku choroby te były przyczyną ok. 46 proc. wszystkich zgonów, natomiast na początku lat 90. XX wieku - ponad 52 proc. Na choroby serca umiera więcej kobiet. W 2015 to przyczyna ponad 51 proc. zgonów wśród pań, a w 2000 roku umieralność wynosiła 53 proc. 41 proc, mężczyzn w 2015 roku zmarło z powodu chorób kardiologicznych.

Rośnie liczba nowotworów

Niepokojąca informacja jest taka, że rośnie umieralność z powodu chorób nowotworowych. Potwierdzają to onkolodzy. W ciągu najbliższych 15 lat liczba nowotworów podwoi się. W tej chwili wśród najbardziej zabójczych nowotworów u kobiet na pierwszym miejscu jest rak płuc, potem piersi, jajnika i macicy. Wśród panów największa zachorowalność jest z powodu raka prostaty i płuc.

Ten trend wzrostowy pokazują statystki GUS. Na początku lat 90. XX wieku rak był przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów, na początku XXI wieku liczba ta wzrosło do 23 proc., a w 2015 roku umieralność wynosiła 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni (są przyczyną śmierci aż 27 proc. z nich).

Żyjemy dłużej

GUS zbadał także długość życia i umieralność. Pozytywny trend jest taki, że maleje liczba zgonów wśród niemowląt. W 2016 roku, podobnie jak w 2015, zmarło ok. 1,5 tys. dzieci do 1. roku życia.

Poprawia się też średnia długość życia. W przypadku kobiet wynosi 81,6 lat, a mężczyzn - 73,6 lat. Od początku lat 90. średnia długość życia wydłużyła się o 7 lat u mężczyzn i o 6 lat u kobiet.

”Krótsze trwanie życia mężczyzn wynika ze zjawiska wysokiej nadumieralności mężczyzn, która obserwowana jest we wszystkich grupach wieku, a różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem”- czytamy w raporcie GUS.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 8 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...