Trwa ładowanie...

Jak długo żyją Polacy i na co umierają?

Jak długo żyją Polacy i na co umierają?
Jak długo żyją Polacy i na co umierają? (123RF)

Choroby układu krążenia i nowotwory to przyczyny 70 proc. wszystkich zgonów w Polsce - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pozytywna wiadomość jest taka, że spada umieralność niemowląt.

GUS w swoim raporcie o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2016 przyjrzał się ekonomii, rolnictwu, gospodarce. Ocenił także płace. Wziął pod lupę długość życia i zdrowie Polaków. Na co chorujemy i umieramy?

1. Choroby krążenia - niewielka poprawa

Na pierwszym miejscu są zgony z powodu nowotworów i chorób serca. Kolejne przyczyny to choroby układu oddechowego, urazy oraz zatrucia - to stanowi ok. 5-6 proc. wszystkich zgonów.

W 2016 roku zmarło ok. 387 tys. osób, czyli ok. 7,5 tys. mniej niż przed rokiem. Natężenie zgonów w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce nie zmieniło się istotnie. 52 proc. zmarłych stanowią mężczyźni. Niewielką poprawę obserwuje się także jeśli chodzi o umieralność z powodu chorób układu krążenia.

Zobacz film: "Co powoduje raka nerki?"

W 2015 roku choroby te były przyczyną ok. 46 proc. wszystkich zgonów, natomiast na początku lat 90. XX wieku - ponad 52 proc. Na choroby serca umiera więcej kobiet. W 2015 to przyczyna ponad 51 proc. zgonów wśród pań, a w 2000 roku umieralność wynosiła 53 proc. 41 proc, mężczyzn w 2015 roku zmarło z powodu chorób kardiologicznych.

2. Rośnie liczba nowotworów

Niepokojąca informacja jest taka, że rośnie umieralność z powodu chorób nowotworowych. Potwierdzają to onkolodzy. W ciągu najbliższych 15 lat liczba nowotworów podwoi się. W tej chwili wśród najbardziej zabójczych nowotworów u kobiet na pierwszym miejscu jest rak płuc, potem piersi, jajnika i macicy. Wśród panów największa zachorowalność jest z powodu raka prostaty i płuc.

Ten trend wzrostowy pokazują statystki GUS. Na początku lat 90. XX wieku rak był przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów, na początku XXI wieku liczba ta wzrosło do 23 proc., a w 2015 roku umieralność wynosiła 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni (są przyczyną śmierci aż 27 proc. z nich).

3. Żyjemy dłużej

Przeczytaj koniecznie

GUS zbadał także długość życia i umieralność. Pozytywny trend jest taki, że maleje liczba zgonów wśród niemowląt. W 2016 roku, podobnie jak w 2015, zmarło ok. 1,5 tys. dzieci do 1. roku życia.

Poprawia się też średnia długość życia. W przypadku kobiet wynosi 81,6 lat, a mężczyzn - 73,6 lat. Od początku lat 90. średnia długość życia wydłużyła się o 7 lat u mężczyzn i o 6 lat u kobiet.

”Krótsze trwanie życia mężczyzn wynika ze zjawiska wysokiej nadumieralności mężczyzn, która obserwowana jest we wszystkich grupach wieku, a różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem”- czytamy w raporcie GUS.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze