Preparaty pochodzenia naturalnego na infekcje dróg moczowych

Wyziębienie organizmu, przerost gruczołu krokowego, infekcje dróg rodnych, ciąża, okres pomenopauzalny, to najczęstsze przyczyny powstawania stanów zapalnych dróg moczowych. Statystycznie częściej występują one u kobiet, u których cewka moczowa jest krótsza. Ułatwia to drobnoustrojom szybsze dotarcie do pęcherza. Gdy stamtąd, bakterie przeniosą się do przewodów nerkowych i do nerek, często dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego. Nieleczone zapalenie dróg moczowych może prowadzić do ciężkich objawów, w tym nietrzymania moczu. W przypadku ostrych infekcji dróg moczowych, konieczna jest wizyta u lekarza. Pacjent otrzymuje leczenie antybiotykami, sulfonamidami lub tzw. pochodnymi nitrofuranu. Gdy jednak dolegliwości bólowe nie są nasilone, a stan zapalny nie wymaga interwencji syntetycznymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi, stosuje się preparaty pochodzenia naturalnego.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Owoc żurawiny

W swoim składzie zawiera substancje zwane kwasami organicznymi (np. kwas cytrynowy), odpowiedzialne za stwarzanie środowiska niskiego pH. Ponadto, kwas benzoesowy – związek o działaniu bakteriostatycznym (hamującym rozwój bakterii). Surowiec ten zawiera również niewielkie ilości minerałów - manganu i żelaza oraz śladowe ilości witaminy C. Ważnym składnikiem owocu żurawiny jest substancja zwana arbutyną. W środowisku zasadowym, odłącza od swojej struktury glukozę, następnie uwalnia ze swojej cząsteczki substancję – hydrochinon. Ta ostatnia jest silnym środkiem dezynfekującym przewody moczowe.

2. Liść mącznicy

Wyciąg z surowca stosowany jest jako środek odkażający drogi moczowe. Działanie to związane jest z arbutyną – substancją chemiczną opisaną powyżej, obecną również w owocach żurawiny. Efekt dezynfekujący przewody moczowe jest ściśle uzależniony od odczynu zasadowego moczu (pH powyżej 7,5). Odczyn ten współwystępuje z infekcją bakteryjną dróg moczowych.

3. Kamica nerkowa

Napad kolki nerkowej (ból w prawej lub lewej części podbrzusza promieniujący ku tyłowi), nudności, krwiomocz, to tylko niektóre z objawów kamicy moczowej. Choroba ta powstaje wskutek wytrącania się substancji mineralnych (tzw. kamieni) w drogach moczowych. Leczenie objawowe tego schorzenia obejmuje podawanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz stosowanie ciepłych kąpieli. Jednak usunięcie złogów „kamieni" polega na wykonaniu zabiegów endoskopowych lub z zastosowaniem ultradźwięków. Łagodny przebieg kamicy nerkowej wymaga zastosowania naturalnych środków moczopędnych, pomagających usuwać z organizmu kwas moczowy, który odgrywa dużą rolę w powstawaniu „kamieni".

3.1. Ziele skrzypu

Działanie moczopędne surowca przypisuje się licznym związkom chemicznym: saponiny steroidowe, flawonoidy, glikozydy kwercetyny. Działanie pobudzające wydzielanie moczu jest uzależnione od osobniczych wrażliwości na substancje zawarte w tej roślinie. Zawarte w ekstrakcie z ziela skrzypu sole krzemu wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci oraz regulują przemianę materii. Preparaty z ziela skrzypu stosuje się w dolegliwościach związanych z kamicą nerkową, a także pomocniczo w chorobach reumatycznych.

3.2. Liść brzozy

Surowiec leczniczy zawiera dwie grupy związków chemicznych działających moczopędnie. Są to flawonoidy (hiperozyd, mirycetyna) i trójterpeny. Mechanizm działania preparatów sporządzonych na bazie wyciągu z liści brzozy polega na wzrostem wydalania sodu, chloru i kwasu moczowego przez organizm. Ogromne znaczenie w terapii kamicy nerkowej ma czynność wydalnicza tego ostatniego.

3.3. Owoc jałowca

Liczne olejki eteryczne występujące w tym surowcu posiadają dość silne właściwości moczopędne. Najważniejsze substancje wchodzące w skład leczniczych olejków, to kadinen i kariofilen. Oprócz zdolności zwiększania wydalania moczu, związki te pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

3.4. Korzeń lubczyku

Znaczne zwiększenie ilości wydalanego moczu z jednoczesnym wzrostem ilości wydalanego kwasu moczowego i jonów chlorkowych, to najważniejsze działanie tego surowca. Za efekt leczniczy odpowiedzialne są olejki eteryczne, w których skład wchodzą ftalidy i związki terpenowe. Niektóre badania wskazują, że ftalidy mogą wpływać na obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre związki chemiczne nadają temu surowcowi również właściwości wiatropędne.

Następny artykuł: Zioła wspomagające leczenie kamicy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy