Przejdź na WP

Jak odstraszyć szerszenie? (WIDEO)

Szerszenie są owadami bardzo uciążliwymi dla człowieka. Ich ukąszenia są bolesne i niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych. To szare eminencje w świecie owadów. Są drapieżnikami.

Używają swojego żądła w walce z innymi owadami i są zdolne do wielokrotnych ukąszeń. Nie zostawiają go w skórze ofiary jak pszczoły, które wyspecjalizowały się w obronie przed dużymi kręgowcami.

Szerszenie żywiąc się innymi owadami zwłaszcza muchówkami mogą pełnić pożyteczną rolę, gdy zjadają owady uznawane przez człowieka za szkodniki, ale szerszenie zjadają również owady pożyteczne, np. pszczoły, nadgryzają dojrzałe owoce i uszkadzają młode drzewka, powodując w ten sposób szkody w leśnictwie i sadownictwie.

Jad szerszenia nie jest substancją dobrze poznaną, użądlenie jest boleśniejsze od ukąszenia pszczół czy os, głównie ze względu na większe żądło oraz obecność acetylocholiny w jadzie. Szacuje się, że by zabić człowieka potrzeba kilkuset użądleń.

W przypadku osób uczulonych nawet jedno ukąszenie może prowadzić do śmierci, dlatego osoby uczulone powinny przez cały sezon nasilonego występowania owadów nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

Okres letni, ze względu na wysoką temperaturę i obfitość pożywienia jest idealną porą dla rozwoju wszelkiego rodzaju owadów i pajęczaków. Dlatego, dowiedz się jak odstraszyć szerszenie. Zobacz nasze WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy